Na miano naukowego wydarzenia wiosny 2023 roku w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie zasługuje konferencja naukowa Owoce w żywności funkcjonalnej, lekach i suplementach diety. Zioła jako alternatywa dla antybiotyków zorganizowana po raz dziewiąty w cyklu Rośliny zielarskie, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna.
Zamykająca szereg liczb jednocyfrowych dziewiątka przywołuje wiele skojarzeń kulturowych. Z tematyką konferencji wiąże się 9 przypisywane Demeter, greckiej bogini płodności ziemi i urodzaju, pani zbóż i ziarna. Była ona czczona w całym regionie Morza Śródziemnego. Dziewięć dni trwały misteria odprawiane rokrocznie w sanktuarium w Eleusis na jej cześć, odtwarzając jeden z najważniejszych mitów kosmologiczno-agrarnych. Jak były ważne świadczy tytuł I tomu Historii wierzeń i idei religijnych autorstwa najwybitniejszego w dziejach badacza religii M. Eliadego, Od epoki kamiennej do misteriów eleuzyńskich. Misteria odtwarzające mit Demeter i Kore nie tylko objaśniały przyczyny cyklicznego następstwa pór roku, ale ustanawiały rytualne gesty decydujące o płodności ziemi – Odzyskawszy córkę, Demeter zgadza się wrócić między bogów, ziemię zaś pokrywa bajeczna zieleń. Zanim jednak odejdzie na Olimp, objawi swe ryty i nauczy wszystkich swych misteriów.
Intencją organizatorów konferencji było zaproszenie do Krosna pracowników naukowych zajmujących się badaniem prozdrowotnych wartości rodzimych owoców oraz ich znaczenia w profilaktyce i wspomaganiu terapii chorób cywilizacyjnych. Autorzy referatów zaprezentowali, między innymi, wyniki badań wartości antyoksydacyjnych wybranych olejów, roli błonnika w diecie i wartości owoców ze stanu naturalnego – derenia, aronii i głogu. Duże zainteresowanie uczestników wywołamy wyniki badań właściwości antyoksydacyjnych owoców i surowców roślinnych, wartości odżywczych, a także ich wpływu na odchudzanie przedstawione przez lekarzy klinicystów. Wyniki badań i analiz naukowych, przełożone na wnioski, a nawet przepisy bądź receptury wywoływały duże zainteresowanie, budziły dyskusje i skłaniały do zadawania pytań, a żywe rozmowy toczyły się w także w przerwach. Dobrze zostały przyjęte również wystąpienia studentów Zielarstwa z naszej uczelni. Pozostaje wyrazić nadzieję, że będą oni kontynuować swoje zainteresowania badawcze po zakończeniu studiów w Krośnie.
Liczne grono uczestników z uczelni z Wrocławia, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina i z Krosna, żywe dyskusje, sesja posterowa, wieloletnia tradycja oraz znakomita atmosfera tej konferencji świadczą o tym, że pracownikom zakładów Zielarstwa oraz Produkcji i bezpieczeństwa żywności oraz naszym partnerom udaje się twórczo i skutecznie upowszechniać w Krośnie wiedzę o ziołach. W konferencji w trybie bezpośrednim uczestniczyło blisko 100 osób, a tym, którzy nie mogli przyjechać do Krosna, umożliwiliśmy udział w obradach za pośrednictwem Internetu.
Konferencję od pierwszej edycji obejmowali patronatem Marszałkowie Dolnego Śląska i Podkarpacia oraz pan Piotr Przytocki Prezydent Krosna, a materialnego wsparcia udzieliły firmy prowadzące produkcję związaną z przetwarzaniem surowców roślinnych: Wody Podkarpackie, Adifeed, Kosmetyki DLA oraz Zakon Braci Bonifratrów. Za co organizatorzy wyrażają wszystkim wielką wdzięczność.
Obecność licznych przedstawicieli mediów oraz transmisja obrad pozwalają z przekonaniem stwierdzić, że wiedza o konferencji będzie szeroko upowszechniona.
W imieniu organizatorów wszystkim uczestnikom konferencji serdecznie dziękujemy za udział w konferencji i życzymy twórczych inspiracji, owocnych programów badawczych i satysfakcji z wyników osiąganych w odkrywaniu tajemnic świata roślin.
Franciszek Tereszkiewicz