Zdrowie zaczyna się dziś – relacja z obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2025

Dnia 11 kwietnia 2025 roku, w auli KW4 przy ul. Kazimierza Wielkiego w Krośnie, odbyły się obchody Światowego Dnia Zdrowia organizowane przez Instytut Zdrowia Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Wydarzenie miało na celu podniesienie świadomości zdrowotnej, szczególnie w kontekście tegorocznego hasła WHO: Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest w naszej Uczelni co roku w celu zaangażowania społeczności akademickiej oraz lokalnych szkół w tematy związane z profilaktyką zdrowotną, opieką nad kobietami w ciąży oraz dbaniem o zdrowie od najwcześniejszych etapów życia.

Uroczystego rozpoczęcia wydarzenia dokonali Rektor PANS w Krośnie – dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS oraz Dyrektor Instytutu Zdrowia – dr Renata Dziubaszewska.

Wydarzenie zostało zapoczątkowane wykładami ekspertów, w tym:

  • dr Beaty Niewęgłowskiej-Guzik (Zakład Pielęgniarstwa) – Bądź nowoczesną kobietą – zadbaj o swoje zdrowie
  • dr Krystyny Krygowskiej (Zakład Położnictwa) – Przygotowanie do rodzicielstwa – rola opieki przedkoncepcyjnej
  • dr Moniki Musijowskiej (Zakład Wychowania Fizycznego) oraz mgr Pauliny Prajsner-Adamczyk – Aktywna kobieta, zdrowa mama, szczęśliwe dziecko – czyli o aktywności fizycznej kobiet.

Mgr Paulina Prajsner-Adamczyk jest fizjoterapeutką, instruktorem fitness, trenerem personalnym, doradczynią żywieniową oraz prekursorką pole dance w Krośnie i okolicy. Założycielka POLA HOLISTIC THERAPY. Na co dzień wyznaje holistyczne, czyli całościowe podejście do zdrowia-równowagi człowieka. W szczególności lubi pomagać kobietom, także w trakcie i po ciąży oraz zabiega o aktywność ruchową dzieci.

Po części wykładowej odbyła się sesja warsztatowa, w której uczestnicy mogli wziąć udział w takich zajęciach jak:

  • Twoje zdrowie – Twoja przyszłość (studenci Kierunku Pielęgniarstwo, opiekun: dr Agnieszka Kijowska)
  • Menstruacja bez tabu (studenci kierunku Położnictwo, opiekun: dr Joanna Grzesik-Gąsior)
  • Bezpieczny start – pierwsza pomoc w opiece nad matką i dzieckiem (studenci kierunku Ratownictwo medyczne, opiekun: mgr Katarzyna Barczentewicz)
  • Czytamy etykiety i dbamy o swoje zdrowie (dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, mgr inż. Elżbieta Brągiel oraz studenci kierunku Produkcja i bezpieczeństwo żywności).

Podczas warsztatów na konkretnych przykładach produktów uczniowie mogli sami sprawdzić i porównać na co zwracać uwagę podczas zakupów, jak ”rozszyfrowywać” informacje zawarte na etykietach produktów spożywczych oraz zostali zachęceni do poszerzania i zgłębiania tematyki świadomych zakupów, które prowadzą do zdrowia i pozwalają umiejętnie wybierać sprawdzone produkty.

Słodki poczęstunek dla uczestników ufundowała firma Trafunek z Dębowca, za co serdecznie dziękujemy.

Odbiorcami wydarzenia byli uczniowie Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym, Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie wraz z opiekunami oraz pracownicy i studenci PANS w Krośnie.

W 2025 roku Światowy Dzień Zdrowia koncentruje się na znaczeniu profilaktyki i wspierania zdrowia od najwcześniejszych chwil życia człowieka i zwraca uwagę na kluczową rolę zdrowych nawyków kształtowanych w dzieciństwie, ogromne znaczenie opieki nad kobietami w ciąży, niemowlętami i młodymi rodzinami oraz na to, jak działania podejmowane we wczesnym okresie życia mogą zapobiec wielu chorobom i trudnościom zdrowotnym w dorosłości.

Szczególną rolę w realizacji tej misji odgrywają zawody medyczne, które wspierają przyszłe mamy i ich dzieci – nie tylko w czasie porodu, ale także w zakresie edukacji zdrowotnej, opieki poporodowej i budowania zaufania do systemu ochrony zdrowia.

To również apel o równy dostęp do opieki zdrowotnej – niezależnie od miejsca zamieszkania, statusu materialnego czy sytuacji życiowej. Bo każdy człowiek – od pierwszych chwil życia – zasługuje na dobry start i pełną nadziei, zdrową przyszłość.

Do zobaczenia za rok