7 kwietnia corocznie obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) aby mobilizować ludzi na całym świecie do podejmowania działań zmierzających do poprawy zdrowia. Ten dzień, to również święto wszystkich Pracowników Ochrony Zdrowia.
W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2024, którego hasło brzmi „Moje zdrowie, moje prawo”, w dniu 8 kwietnia br. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie zorganizowała wykłady i szkolenia, które miały pokazać, że zdrowie jest najważniejsze i warto podejmować wszelkie działania, aby je zachować i poprawić.
Było to wspólne przedsięwzięcie kilku kierunków Instytutu Zdrowia i Gospodarki tj.: Pielęgniarstwo, Położnictwo, Ratownictwo Medyczne, Wychowanie Fizyczne, Zielarstwo oraz Produkcji i Bezpieczeństwa Żywności.
Uroczystego otwarcia tegorocznego Dnia Zdrowia dokonali dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS – Rektor oraz dr Renata Dziubaszewska – Dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki.
Wydarzenie poprowadzili mgr Michał Wojnar, pracownik Zakładu Pielęgniarstwa oraz Agata Fiołek, studentka II roku kierunku Położnictwo.
Do udziału w nim zaproszono uczniów wraz z nauczycielami z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie, a także pracowników i studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.
W tematykę tegorocznego dnia Zdrowia wprowadziła prof. Teresa Bernadetta Kulik, konsultant wojewódzki w dziedzinie Zdrowia publicznego, pracownik Zakładu Pielęgniarstwa. Pani Profesor przypomniała , że wszyscy mamy prawo do usług zdrowotnych na najwyższym poziomie, edukacji i informacji, a także do czystej wody, świeżego powietrza, dobrego pożywienia, po prostu godnego życia bez dyskryminacji.
Wykład pt. „W poszukiwaniu równowagi: przejrzyste spojrzenie na zdrowe odżywianie. Mój talerz – moje prawo” zaprezentowała mgr Agnieszka Momora, dietetyk kliniczny i psychodietetyk, która na co dzień pracuje w Centrum Medycznym Medyk w Rzeszowie. Wykład ten był okazją do dyskusji o znaczeniu zrównoważonej diety, bilansowaniu posiłków oraz zasadach komponowania talerza zdrowia.
Zmobilizuj się dla zdrowia! Zgodnie z tym hasłem wykładowcy Zakładu Wychowania Fizycznego i Pielęgniarstwa próbowali zachęcić uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów PANS do regularnego podejmowania aktywności fizycznej. Podczas trwania prelekcji dr Moniki Musijowskiej, studenci Wychowania fizycznego, do których dołączyli studenci z I LO w Krośnie, pod okiem mgr Marzeny Szepieniec oraz mgr Dominika Stanisławczyka prezentowali ćwiczenia w formie obwodu stacyjnego. Dodatkowo każdy z występujących miał założoną na ramieniu opaskę z pulsometrem Polar, dzięki czemu wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli na bieżąco obserwować na monitorze jak zmienia się tętno, a tym samym intensywność wysiłku osób ćwiczących. Jak podkreślała wielokrotnie prowadząca prelekcję: Najważniejsze jest to, żeby się po prostu ruszać.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane warsztaty tematyczne
Kierunek Pielęgniarstwo wspóorganizował warszat Jak odnaleźć harmonię i zbudować dobre relacje z jedzeniem, który poprowadziła mgr Agnieszka Momora przy współpracy z dr Agnieszką Kijowską. Uczestnicy mogli wymienić się doświadczeniami i dyskutować o wyzwaniach związanych ze zmianą nawyków żywieniowych. Podczas warsztatu uczniowie pracowali nad wprowadzaniem zmian w swoich dietach, bazując na aktualnych nawykach. Zadania psychodietetyczne, takie jak koło życia i planowanie rutyny, pomogły uczestnikom zrozumieć, jak emocje i codzienne czynności wpływają na ich wybory żywieniowe. Warsztat dostarczył uczniom kompleksowej wiedzy na temat zdrowego odżywiania i dał im narzędzia do świadomego kształtowania swoich nawyków żywieniowych, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia.
Członkowie SKN Położnictwo przedstawili warsztat Świat noworodka. Uczestnicy mogli zapoznać się z charakterystyką okresu noworodkowego, schematami komunikacji ze środowiskiem oraz adaptacją do warunków życia poza macicą. Zaprezentowano także podstawowe zasady pielęgnacji noworodka, a każdy z uczniów ochoczo uczestniczył w przygotowanych zadaniach.
Członkowie SKN Medycyny Ratunkowej wraz z opiekunem mgr Jakubem Zalewskim przygotowali warsztat Ratunkowe ABC…reanimacja z przymrużeniem oka.
Uczniowie na pierwszym stanowisku wykonywali zaawansowane zabiegi reanimacyjne. Z pomocą studentów kierunku Ratownictwo medyczne prowadzili działania ratunkowe używając m.in. defibrylatora, respiratora czy pompy infuzyjnej. Mogli wykonać także intubację dotchawiczą. W drugim zdarzeniu brał udział poszkodowany, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił kończynę górną i dolną, w wyniku czego doszło u niego do masywnego krwawienia. Zadaniem uczestników warsztatu było zatamowanie krwotoku za pomocą opasek uciskowych i opatrunków, zaopatrzenie obrażeń i wdrożenie czynności stabilizujących u rannej osoby.
Kierunek Wychowanie fizyczne zorganizował warsztat Ruch to zdrowie, który poprowadziła mgr Paulina Fałat-Kosiek. Uczniowie mogli sprawdzić jak zmienia się ich tętno wraz ze wzrostem wysiłku. Podczas pracy w grupach uczyli się jak samodzielnie przygotować trening Tabaty, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia oraz jakie przybory można wykorzystać podczas treningu. Na koniec wykonali ćwiczenia stretchingowe.
Kierunek Produkcja i bezpieczeństwo żywności zorganizował warsztat pt. Czy napoje izotoniczne są szkodliwe dla zdrowia, który poprowadziła mgr inż. Elżbieta Brągiel. Uczniowie mieli możliwość nauczyć się jak „rozkodować” etykietę różnych komercyjnych napojów izotonicznych. Poznali co to są napoje izotoniczne, kiedy je stosujemy, co w sobie kryją „dobrego i złego” dla zdrowia, na co zwracać uwagę przy wyborze napojów izotonicznych w sklepie. Był też przepis, jak samemu zrobić napój izotoniczny.
Kierunek Zielarstwo zorganizował warsztat pt. „Zdrowie tkwi w kolorach. Naturalne barwniki występujące w roślinach”, który poprowadziła mgr inż. Angelika Uram-Dudek. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznania się z gatunkami roślin, z których można pozyskać naturalne barwniki o właściwościach prozdrowotnych, wykazujących pozytywne dla naszego organizmu działanie antyoksydacyjne. Druga część warsztatów obfitowała w kolory nadające barwę roślinom od zielonych chlorofili przez żółto-pomarańczowe karotenoidy aż po czerwono-fioletowe antocyjany. Uczestnicy przekonali się, że barwne związki występujące w roślinach mogą przybierać różny kolor, a wszystko zależy od odczynu środowiska, w którym się znajdują.
Twoje zdrowie – masz na nie największy wpływ…