Zioła, suplementy diety i kosmetyki naturalne

 Kierunek studiów podyplomowych: Zioła, suplementy diety i kosmetyki naturalne

Liczba semestrów: 2 semestry

Liczba godzin zajęć dydaktycznych: 210

Liczba ECTS: 40

Odpłatność: 4 500,00 zł

Możliwość wniesienia opłaty w ratach: I rata 1500 zł, II rata 1500 zł, III rata 1500 zł

Forma realizacji zajęć: wykłady odbywają się on-line, za wyjątkiem ćwiczeń laboratoryjnych, zajęć mikroskopowych z Botaniki farmaceutycznej, ćwiczeń z Pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ćwiczeń terenowych z zakresu Rodzimych roślin zielarskich.

 Rekrutacja trwa do 31 października 2024 r.

 Planowany termin rozpoczęcia: listopad 2024r.

Warunkiem utworzenia studiów podyplomowych jest zebranie odpowiedniej liczby kandydatów.

 

Adresaci:

Oferta skierowana do: pracownicy i właściciele sklepów zielarskich, zielarsko-medycznych oraz kosmetycznych i drogerii, przedsiębiorcy zajmujący się produkcją i sprzedażą ziół, suplementów diety i kosmetyków, kosmetolodzy, kosmetyczki, lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, dietetycy, pracownicy uzdrowisk, ośrodków turystyki, odnowy biologicznej i rekreacji, SPA, absolwenci zdrowia publicznego, osoby zajmujący się promocją zdrowia i zdrowego stylu życia, osoby planujące otworzyć sklepy ze zdrową żywnością, z artykułami zielarskimi i suplementami diety, dystrybutorzy suplementów diety, terapeuci chcący podnieść swoje kwalifikacje w zakresie towaroznawstwa zielarskiego i kosmetycznego. Zapraszamy też wszystkie osoby zafascynowane światem ziół i pragnące pogłębić swoją wiedzę o stosowaniu ziół dla poprawy i utrzymania dobrej kondycji i zdrowia. W planie studiów są zajęcia laboratoryjne, w trakcie których uczestnicy nabędą praktyczne umiejętności przygotowania naparów, wywarów, ekstraktów ziołowych, nalewek, olejków eterycznych, kremów, maści i innych preparatów oraz analizy ich składu. Zajęcia terenowe dostarczą wiedzy o rozpoznawaniu ziół wybranych gatunków występujących w Polsce.

Charakterystyka studiów:

Zakres studiów: Towaroznawstwo zielarskie, kosmetyczne, żywności funkcjonalnej i suplementów diety.  

Towaroznawstwo zielarskie  obejmuje wiadomości o surowcach roślinnych, które mają znaczenie dla zielarstwa, kosmetyki, leczenia i żywienia człowieka oraz podstawy przetwórstwa zielarskiego. Zajmuje się danymi o surowcach i materiałach zielarskich, założeniach technologicznych procesów wytwarzania, właściwościami i oceną użytkową wyrobów gotowych, kontrolą jakości, sposobami konserwacji, doborem opakowań, metodami badań surowców i wyrobów gotowych z zastosowaniem metod fizycznych, chemicznych i biologicznych, przepisami normalizującymi i prawnymi. Podstawą wiedzy są nauki biologiczne (botanika, biochemia), chemiczne (chemia analityczna, organiczna) oraz medyczne i farmaceutyczne (farmakognozja, farmakologia, receptura). Materiał wykładów obejmuje najważniejsze grupy roślin zielarskich, ich podstawowe cechy i składniki oraz zastosowanie wybranych surowców zielarskich w profilaktyce i wspomaganiu terapii.

Towaroznawstwo kosmetyczne zajmuje się danymi o surowcach i materiałach kosmetycznych, o procesach ich wytwarzania i kontroli jakości. Wykorzystuje nauki biologiczne, chemiczne oraz farmaceutyczne i medyczne (dermatologia, farmakologia, biofarmacja, medycyna estetyczna, receptura). Zajęcia dostarczają wiedzy o formach i rodzajach produktów kosmetycznych, ich składzie, sposobach wytwarzania kosmetyków, a także o prawidłowej pielęgnacji skóry.

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będącym skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji. Może być w formie: kapsułek, tabletek, drażetek, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem i w innych podobnych postaciach przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych; nie zawiera substancji posiadających właściwości produktu leczniczego. Żywność może być uznana za funkcjonalną, jeśli udowodniono jej korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu, a ten wpływ polega na poprawie stanu zdrowia, samopoczucia i/lub zmniejszeniu ryzyka chorób.

Towaroznawstwo żywności funkcjonalnej, a także towaroznawstwo suplementów, są działami towaroznawstwa spożywczego ograniczonego do surowców, produktów roślinnych, mineralnych i zwierzęcych, które mają korzystny wpływ na zdrowie i zapobiegają niektórym chorobom lub wspomagają ich leczenie. Należą tutaj m.in. surowce bogate w witaminy i biopierwiastki, flawonoidy i inne związki polifenolowe, karotenoidy, fitosterole, specyficzne aminokwasy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, prebiotyki i probiotyki.

W trakcie zajęć laboratoryjnych uczestnicy nabędą praktyczne umiejętności przygotowania naparów, wywarów, ekstraktów ziołowych suchych i płynnych, nalewek, olejków eterycznych, kremów, maści i innych preparatów oraz analizy ich składu. Zajęcia terenowe wzbogacą wiedzę o rozpoznawanie ziół wybranych gatunków występujących w Polsce oraz możliwościach ich uprawy w ogrodach i na plantacjach. Prace uczestników studiów są publikowane w Biuletynie Studiów Podyplomowych PANS „Zielarskie Inspiracje”.

Sylwetka absolwenta:

Absolwent uzyskuje kwalifikacje do prowadzenia sklepu zielarsko-medycznego i drogerii. Absolwent posiada umiejętności oceny jakości i właściwości surowców i produktów zielarskich, suplementów diety, żywności funkcjonalnej oraz kosmetycznych, posiada wiedzę z zakresu towaroznawstwa. Absolwent jest przygotowany do pracy w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach przemysłowych oraz jednostkach gospodarczych na stanowiskach związanych z produkcją, przechowywaniem i handlem wyrobami zielarskimi, kosmetycznymi, suplementami diety i żywnością funkcjonalną; w laboratoriach analitycznych i kontroli jakości; jednostkach kontrolno-pomiarowych; organach nadzoru urzędowego; ośrodkach badawczo-rozwojowych, jednostkach doradczych i projektowych oraz centrach edukacji przyrodniczej.

Wymagania przyjęcia: Ukończenie studiów co najmniej I stopnia.

Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe „Zioła, suplementy diety i kosmetyki naturalne” jest złożenie (przesłanie) wymaganych dokumentów.    

Wymagane dokumenty:

Po rejestracji elektronicznej kandydat zobowiązany jest przesłać do sekretariatu:
– dyplom ukończenia studiów inżynierskich, licencjackich lub magisterskich (kserokopia potwierdzona),
– wypełniony i podpisany kwestionariusz osobowy (do wydrukowania po rejestracji elektronicznej)
– 1 zdjęcie (format legitymacyjny)

Uprzejmie prosimy o nieprzesyłanie oryginałów świadectw oraz dyplomów.

 

Wymagane dokumenty należy przesłać w białej wiązanej teczce na adres:

Sekretariat Akademickiego Centrum Kształcenia
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
Dmochowskiego 12
38-400 Krosno

Miejsce realizacji zajęć praktycznych:

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, ul. Dmochowskiego 12

 

Kierownik studiów podyplomowych: prof. dr hab. Iwona Wawer

Kontakt:
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
Sekretariat Akademickiego Centrum Kształcenia
38-400 Krosno
ul. Dmochowskiego 12
pok. 07
tel. 13 43 755 80 (poniedziałek – piątek 8.00 – 14.00)
e-mail: ack@pans.krosno.pl