Zalew Soliński



Solina to jeden z najbardziej malowniczych zakątków na południu Polski. Świetnie odnajdą się tu wielbiciele obcowania z przyrodą, leniwego wypoczynku „na plaży”, jak również miłośnicy sportów wodnych – Jezioro Solińskie daje różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu.

Solina jest niewielką miejscowością położoną w województwie podkarpackim (ok. 30 km od Sanoka). Znajduje się w pobliżu Jeziora Solińskiego, czyli jednego z największych w Polsce sztucznie utworzonych zbiorników. Jezioro powstało latach 60. XX wieku – tylko dzięki niemu możliwa była ochrona Doliny Sanu przed ciągłymi powodziami.

Jezioro Solińskie (wraz z zaporą) zostały utworzone na rzekach San i Solinka. Aby zalew mógł powstać, konieczne było zalanie terenów, na których istniało kilka wsi. Pod taflą jeziora znajdują się ruiny aż sześciu różnych miejscowości, w tym wsi Solina, którą przeniesiono w inne miejsce. W południowej części zbiornika do dziś można oglądać tzw. „Martwy Las”, gdzie z wody wystają czubki zalanych drzew.

Szeroki akwen (jego powierzchnia to 22 km2) ma taflę wody położoną na wysokości kilkudziesięciu metrów. Taka lokalizacja sprzyja występowaniu intensywnych podmuchów wiatru. Dzięki temu zalew jest miejscem idealnym dla miłośników sportów wodnych – żeglarstwa czy kitesurfingu.

Popularną atrakcją Soliny jest największa w Polsce tama, oddzielająca Jeziora Solińskie i Myczkowskie, nazywana czasem „Krupówkami Bieszczad”. Ma prawie 650 metrów długości i ponad 80 wysokości. Budowa zapory trwała 8 lat – została ukończona w 1968 roku. Podczas spaceru po tym ogromnym obiekcie można podziwiać najpiękniejsze widoki, jakie oferuje Jezioro Solińskie. 

Fenomenem na skalę europejską jest gigantyczny mural, który powstał  bez użycia farb i jest niejako hołdem złożonym sile natury, która przez długi czas trapiła Solinę licznymi powodziami. Mural, przedstawiający zwierzęta na skarpie zalewu, powstał w 2015 roku. Stworzono go przy użyciu myjki wysokociśnieniowej – strumień wody usunął pokrywające tamę zanieczyszczenia, tworząc w ten sposób obraz przedstawiający lokalną faunę. Obecnie to „ekologiczne” dzieło sztuki jest słabo czytelne.

Przez zaporę solińską można udać się w stronę kąpieliska lub przystani statków turystycznych, skąd można popłynąć do Polańczyka. To właśnie w Polańczyku rozpoczyna się malownicza ścieżka turystyczna, otaczająca całą miejscowość. Szlak liczy zaledwie 1,5 km, więc świetnie sprawdzi się również wśród rodzin z dziećmi. Ścieżka wiedzie przez wzgórza widokowe, co gwarantuje widoki na przepiękne, bieszczadzkie krajobrazy.