Konferencja naukowa odbyła się w dniach 8-9 maja 2025 roku w Kampusie Politechnicznym Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Uroczystego otwarcia dokonał Rektor PANS dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS oraz Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki.
Obrady konferencji rozpoczął Kanclerz PANS Franciszek Tereszkiewicz, podkreślając rolę zielarstwa, jako dyscypliny z tradycjami, o rosnącym znaczeniu we współczesnym świecie, a także rolę środowiska zielarskiego w Krośnie, tj. organizację kilkunastu interdyscyplinarnych konferencji naukowych z udziałem przedstawicieli najważniejszych ośrodków naukowych w Polsce, działalność Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów oraz rozwój uczelnianych wydawnictw naukowych i popularnonaukowych o tematyce zielarskiej.

W czasie dwóch dni obrad przedstawiono serię znakomitych wykładów, nie tylko o ziołach z bliska i z daleka, ale też o metodach badawczych, od metod ekstrakcyjnych, analitycznych, po obliczenia komputerowe. Wykładowcy reprezentowali ośrodki naukowe z całej Polski, od Szczecina, Gdańska, Bydgoszczy, Warszawy, Wrocławia, Krakowa, po Rzeszów i Krosno.
Część naukową konferencji rozpoczął prof. dr hab. Bogusław Buszewski (Uniwersytet M. Kopernika w Toruniu) wykładem o wyzwaniach współczesnej chemii analitycznej.

Krośnieńskie konferencje zielarskie są organizowane we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, świadczy o tym liczny udział naukowców z tego ośrodka w Komitecie Naukowym oraz wykłady plenarne (prof. Zbigniew Dobrzański, prof. Antoni Szumny, prof. Maciej Oziembłowski, prof. Anna Sokół-Łętowska, prof. Alicja Kucharska).

Wśród prelegentów znaleźli się również: prof. Iwona Wawer (PANS w Krośnie), prof. Elżbieta Pisulewska (PANS w Krośnie), prog. Grażyna Zawiślak (UPw Lublinie), prof. dr hab. Bożena Muszyńska (UJ w Krakowie), prof. Elżbieta Sikora (Politechnika Krakowska ) prof. Ewa Stachowska (PUM w Szczecinie), dr n. med. Dorota Szumny (UW we Wrocławiu), dr n. med. Krzysztof Błecha (Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki), dr Mateusz Sikora (Małopolskie Centrum Biotechnologii), dr Agata Król (UM w Gdańsku) dr Anna Siwiec (UR), dr Karolina Wojtunik-Kulesza (UM w Lublinie), mgr Ewa Rogala (Instytut Botaniki Dermatologicznej), mgr inż. Małgorzata Cicha-Jeleń, Tomasz Czyż (Hancock Training LTD)

Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się sesja młodych naukowców, w której udział wzięli m.in. studenci Koła Naukowego PANS w Krośnie. Zaprezentowali oni wyniki badań nad takimi surowcami jak ziarnopłon wiosenny, chmiel, glistnik, firletka, śledziennica, wrotycz czy dzikie jabłka. Absolwenci zielarstwa przedstawili natomiast tematy dotyczące historii ogrodów klasztornych, dorobku św. Hildegardy z Bingen oraz kadzideł i żywic o właściwościach antyseptycznych.

W sesji posterowej zaprezentowano 22 prace badawcze przygotowane przez studentów i pracowników m.in. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Pomorskiego, WSIiZ w Rzeszowie oraz PANS w Krośnie. Wszystkie plakaty cechował wysoki poziom naukowy i edytorski.
Tegoroczna konferencja potwierdziła, że zielarstwo, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna to dziedziny dynamicznie się rozwijające, wymagające interdyscyplinarnego podejścia i współpracy naukowej. Wykłady poruszały istotne problemy zdrowotne i wpisywały się w nurt zielarstwa opartego na dowodach naukowych (Evidence-Based Herbalism).
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom i prelegentom za udział w konferencji. Już dziś zapraszamy na kolejną, XII edycję konferencji – do zobaczenia w maju 2026 roku.