CUDZOZIEMCY – ZASADY PRZYJĘĆ NA STUDIA
- Cudzoziemcy mogą podejmować i odbywać studia na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 20 lipca 2018 – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
- Decyzję o przyjęciu lub nieprzyjęciu na studia cudzoziemca podejmuje Rektor.
- Osoby, które ukończyły szkoły średnie za granicą są przyjmowane na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie na ogólnych zasadach obowiązujących w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.
- Świadectwa wydane w zagranicznych systemach edukacji na podstawie których kandydaci ubiegają się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie muszą być uznane za dokumenty uprawniające do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe. Świadectwa mogą być uznane z mocy prawa lub na podstawie pisemnej informacji wydanej do świadectwa przez dyrektora NAWA potwierdzającej uprawnienia do podjęcia studiów w Polsce.
- Świadectwa uznane z mocy prawa nie podlegają procedurze uznania w polskim urzędzie, tym samym mogą być składane bezpośrednio w Uczelni:
- dotyczy świadectw wydanych przez szkołę lub instytucję edukacyjną działającą w systemie edukacji państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym,
- dyplomy IB (International Baccalaureate),
- dyplomy EB (European Baccalaureate),
- świadectwa uprawniające do studiów wyższych, objęte zawartymi przez Polskę umowami dwustronnymi o wzajemnym uznawaniu świadectw i dyplomów.
- Kandydaci, którzy ukończyli szkoły średnie lub studia za granicą zobowiązani są dostarczyć dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie B2 określone rozporządzeniu ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki. W przypadku nieposiadania dokumentu lub braku możliwości jego dostarczenia zostanie przeprowadzona rozmowa sprawdzająca stopień znajomości języka polskiego.
6a. W stosunku do cudzoziemców niebędących obywatelami UE w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2024 r. poz. 633 i 1688 oraz z 2025 r. poz. 619), ubiegających się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie na podstawie wydanego za granicą dokumentu, który jest dokumentem potwierdzającym uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia, o którym mowa w art. 326a ust. 1, uczelnia dokonuje weryfikacji znajomości języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach na określonym kierunku, poziomie i profilu, na poziomie biegłości językowej, nie niższym niż B2.
6b. W stosunku do cudzoziemców ubiegających się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie na podstawie wydanego za granicą dokumentu, który nie jest dokumentem potwierdzającym uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia, o którym mowa w art. 326a ust. 1, uczelnia:
- wymaga przedstawienia w toku rekrutacji:
a) dokumentu wydanego za granicą przez szkołę lub instytucję edukacyjną uznawaną przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji działa, wraz z pisemną informacją o tym dokumencie wydaną przez dyrektora NAWA potwierdzającą uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia albo
b) pisemnej informacji o tym dokumencie wydanej przez dyrektora NAWA potwierdzającej uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia – w przypadkach, o których mowa w art. 93a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
- dokonuje weryfikacji znajomości języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach na określonym kierunku, poziomie i profilu, na ustalonym przez tę uczelnię poziomie biegłości językowej, nie niższym niż B2;
- przeprowadza egzaminy wstępne w celu sprawdzenia:
a) wiedzy w zakresie niezbędnym do podjęcia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu lub
b) uzdolnień artystycznych, sprawności fizycznej lub szczególnych predyspozycji do podjęcia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu
– przy czym wyniki egzaminu wstępnego mogą stanowić do 100 % łącznego wyniku możliwego do uzyskania przez kandydata w toku rekrutacji.
6c. Uczelnia dokonuje weryfikacji, o której mowa powyżej na podstawie przedstawionego przez cudzoziemca w toku rekrutacji dokumentu określonego w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki . poświadczającego znajomość:
- języka polskiego – jeżeli kształcenie na studiach na określonym kierunku, poziomie i profilu odbywa się w języku polskim,
- języka obcego – jeżeli kształcenie na studiach na określonym kierunku, poziomie i profilu odbywa się w języku obcym
– na ustalonym przez uczelnię poziomie biegłości językowej, nie niższym niż B2.
6d. W stosunku do cudzoziemców niebędących obywatelami UE w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin, ubiegających się o przyjęcie na studia drugiego stopnia na podstawie wydanego za granicą dyplomu ukończenia studiów, który jest dyplomem uprawniającym do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia, o którym mowa w art. 326 ust. 1, albo został uznany za dyplom równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi na podstawie umowy międzynarodowej, o której mowa w art. 327 ust. 1, albo w drodze postępowania nostryfikacyjnego, uczelnia dokonuje weryfikacji znajomości języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach na określonym kierunku, poziomie i profilu, na ustalonym przez tę uczelnię poziomie biegłości językowej, nie niższym niż B2.
6e. W stosunku do cudzoziemców ubiegających się o przyjęcie na studia drugiego stopnia na podstawie wydanego za granicą dyplomu ukończenia studiów, który nie jest dyplomem uprawniającym do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia, o którym mowa w art. 326 ust. 1, a także nie został uznany za dyplom równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi na podstawie umowy międzynarodowej, o której mowa w art. 327 ust. 1, albo w drodze postępowania nostryfikacyjnego, uczelnia:
- wymaga przedstawienia w toku rekrutacji dyplomu ukończenia studiów wydanego za granicą przez uczelnię uznawaną przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie szkolnictwa wyższego działa, wraz z pisemną informacją o tym dyplomie wydaną przez dyrektora NAWA potwierdzającą uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia;
- dokonuje weryfikacji znajomości języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach na określonym kierunku, poziomie i profilu, na ustalonym przez tę uczelnię poziomie biegłości językowej, nie niższym niż B2.
6f. Uczelnia dokonuje weryfikacji, o której mowa powyżej na podstawie przedstawionego przez cudzoziemca w toku rekrutacji dokumentu określonego rozporządzeniu ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki . poświadczającego znajomość:
- języka polskiego – jeżeli kształcenie na studiach na określonym kierunku, poziomie i profilu odbywa się w języku polskim,
- języka obcego – jeżeli kształcenie na studiach na określonym kierunku, poziomie i profilu odbywa się w języku obcym
– na poziomie biegłości językowej, nie niższym niż B2.
- W przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie na drugi stopień studiów, a są absolwentami uczelni za granicą – dyplom potwierdzający ukończenie studiów za granicą:
- o którym mowa w art. 326 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce lub
- uznany na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność lub
- uznany w drodze postępowania nostryfikacyjnego (w razie braku umowy międzynarodowej określającej równoważność) lub
- zaświadczenie potwierdzające ukończenie studiów na określonym poziomie przez cudzoziemca, o którym w art. 327 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
7a. Dyplomy mogą być uznane z mocy prawa lub na podstawie pisemnej informacji wydanej do dyplomu przez dyrektora NAWA potwierdzającej uprawnienia do podjęcia studiów drugiego stopnia w Polsce.
- Kandydaci-cudzoziemcy powinni złożyć kopię dokumentu uprawniającego do legalnego pobytu i umożliwiającego podjęcie kształcenia (karta Polaka, karta pobytu, wiza, itp.) zgodnie z art. 324 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
- Wszystkie dokumenty obcojęzyczne muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
- Kandydaci z Ukrainy przyjmowani są na studia zgodnie z warunkami rekrutacji na poszczególne kierunki studiów ustalonymi w niniejszej uchwale w oparciu o świadectwo uzyskania pełnego wykształcenia średniego oraz świadectwo maturalne (atestat) według przeliczników wskazanych poniżej.
Kandydaci z Ukrainy zobowiązani są dostarczyć dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie B2, zgodnie z listą opublikowaną w rozporządzeniu MNiSzW.
Atestat
Ocena na świadectwie | Punktacja w Uczelni |
12 | 100 |
11 | 90 |
10 | 82 |
9 | 75 |
8 | 67 |
7 | 58 |
6 | 50 |
5 | 40 |
4 | 30 |
3 | 0 |
2 | 0 |
1 | 0 |