PANS 5G LAB – podpisano umowę na budowę laboratorium przyszłości

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie podpisując umowę z firmą Innergo Systems na kompleksową budowę laboratorium technologii 5G wykonała kolejny duży krok w przyszłość. Przyszłość, która zarówno w obszarze rozrywki, przemysłu, jaki i bezpieczeństwa publicznego będzie wymagała szybkiego przesyłu informacji oraz wykwalifikowanej kadry inżynierów do obsługi nowoczesnych rozwiązań.

Podpisy na umowie złożone przez władze krośnieńskiej uczelni oraz przedstawicieli wykonawcy oznaczają, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy pomieszczenia kampusu technicznego w Turaszówce zamienią w jedne z najnowocześniejszych przestrzeni dydaktyczno-badawczych w Polsce i jedyne na Podkarpaciu laboratorium oparte o technologię 5G. Zaplanowana w projekcie infrastruktura ma osiągnąć pełną funkcjonalność przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Koszt inwestycji szacowany jest na nieco ponad 3,5 miliona złotych i w całości zostanie pokryty ze środków własnych uczelni.

Rektor PANS prof. Zbigniew Barabasz tłumacząc istotę projektu podkreślił jego wielopłaszczyznowość:
„Laboratorium umożliwi nam nie tylko proces kształcenia, podniesie jego jakość, ale także otworzy nam nowe perspektywy współpracy z podkarpackimi firmami”.

Z kolei dr Agnieszka Woźniak – prorektor ds. rozwoju – wskazała na nowoczesne rozwiązania, które mają być rozwijane w murach PANS:
„To także badania wdrożeniowe i aplikacyjne związane z testowaniem sprzętu, czy systemów opartych na technologii 5G, związanych ze sztuczną inteligencją, wirtualną rzeczywistością.”

Znaczenie uruchomienia ośrodka naukowo-badawczego opartego o nowoczesne technologie podkreślił również Paweł Panasiuk – wiceprezes firmy Innergo Systems:
„Po jego wdrożeniu w życie, krośnieńska uczelnia wejdzie na inny poziom edukacji i współpracy z biznesem. Laboratorium z takim wyposażeniem, jakie będzie w Krośnie, daje inne możliwości współpracy z biznesem, przemysłem, medycyną.”

W podpisaniu umowy uczestniczyła również Wioletta Maciejewska, przedstawicielka firmy Nokia – globalnego lidera jeśli chodzi o rozwój i wdrożenia technologii 5G – która zaznaczyła, że umiejętności zdobyte przez studentów w nowoczesnym laboratorium mogą być wkrótce bardzo poszukiwane na rynku pracy. 

Władze PANS w Krośnie już dziś zapraszają do rozmów firmy i instytucje zainteresowane zapoznaniem się z technologią 5G i jej możliwym wykorzystaniem w realizowanych projektach. Jeszcze przed końcem roku dostępne dla podmiotów zewnętrznych będą stanowiska pokazowe prezentujące praktyczne możliwości nowoczesnych technologii.