Mistrz i Małgorzata w Krośnie

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie 16 grudnia 2019 r., już kolejny raz, zgromadziła licznie przybyłych uczniów szkół ponadpodstawowych, nauczycieli, wykładowców i mieszkańców Krosna, na spotkaniu poświęconym jednemu z najwybitniejszych dzieł literackich wszechczasów, powieści Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata. Tym razem miłośnicy filmu i światowej literatury w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego PWSZ w Krośnie w skupieniu obejrzeli pierwszy z dziesięciu odcinków rosyjskiego serialu Mistrz i Małgorzata w reżyserii Vladimira Bortko. Projekcję poprzedziły wystąpienia autorów przekładu powieści Bułhakowa prof. dr hab. Grzegorza Przebindy, rektora PWSZ w Krośnie i dr Leokadii Anny Styrcz-Przebindy, wykładowczyni Uczelni.

Uczestnicy spotkania mieli także niepowtarzalną okazję obejrzeć zdjęcia i filmy, pochodzące z domowego archiwum Grzegorza Przebindy, które obrazowały miejsce zawiązania akcji MiM – Patriarsze Prudy w Moskwie, a także ekskluzywne fotokopie rękopisów Bułhakowa, bo, co warto podkreślić, przekład rodziny Przebindów jest jedynym polskim tłumaczeniem Mistrza i Małgorzaty dokonanym na tekście autora, a nie na późniejszych rosyjskojęzycznych wydaniach.

Zaprezentowany pierwszy odcinek serialu Vladimira Bortko wprowadził widzów zarówno w wątek moskiewski jak i biblijny. Oryginalne plenery Moskwy, choć w wydaniu filmowym na Czystych, a nie Patriarszych Prudach, zmieniły się w trakcie oglądania na imitujące jerozolimski pałac Heroda krymskie budowle z epoki.


Dodatkową atrakcją spotkania była także loteria, której głównymi fantami były egzemplarze Mistrza i Małgorzaty w przekładzie Przebindów z autografami tłumaczy. 

W niedługim czasie uczelniany DKF zaprosi ponownie na spotkanie poświęcone Jeszui Ha-Nocri, Wolandowi, wielkiemu Mistrzowi i pięknej Małgorzacie.