Studia na kierunku Zielarstwo pozwalają na przygotowanie merytoryczne i praktyczne w zakresie uprawy roślin zielarskich, konserwacji i przechowalnictwa roślin zielarskich, obróbki i przetwórstwa surowców pochodzenia zielarskiego, oceny jakości surowców i produktów zielarskich, organizacji i zarządzania gospodarstwem, znaczenia i wykorzystania roślin zielarskich w dietetyce i kosmetologii. Ponadto studia umożliwiają poznanie określonych grup związków organicznych obecnych w przyrodzie, ich budowę chemiczną, właściwości oraz pełnioną funkcję. Absolwent zdobędzie wiedzę na temat aktywności biologicznej wybranych związków, ich znaczenia dla organizmu oraz zastosowania w biotechnologii i w innych dziedzinach działalności człowieka. Pozna również możliwości wykorzystania związków naturalnych w celach terapeutycznych.
Informacje o kierunku
NAZWA KIERUNKU: |
Zielarstwo
POZIOM KSZTAŁCENIA: |
studia inżynierskie pierwszego stopnia o profilu praktycznym
CZAS TRWANIA STUDIÓW: |
7 semestrów
TYTUŁ NADAWANY ABSOLWENTOM: |
inżynier
FORMA STUDIÓW: |
stacjonarne i niestacjonarne
Warunki rekrutacji
- Egzamin maturalny (nowa matura) – konkurs świadectw z uwzględnieniem pisemnego egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych.
- Egzamin dojrzałości (stara matura) – konkurs świadectw obejmujący wyniki ukończenia szkoły średniej z języka polskiego, języka obcego i matematyki albo biologii, albo chemii, albo wiedzy o społeczeństwie.
- Osoby, które zdobyły tytuł laureata lub finalisty stopnia centralnego i okręgowego olimpiady biologicznej, wiedzy i umiejętności rolniczych, wiedzy o Polsce i świecie współczesnym oraz wiedzy o żywieniu i żywności, są zwolnione z procesu rekrutacyjnego i mogą ubiegać się o przyjęcie na studia bez konieczności spełnienia standardowych wymogów rekrutacyjnych.
Zakres kształcenia
Podczas studiów na kierunku Zielarstwo możesz wybrać jeden z dwóch modułów kształcenia:
Uprawy małoobszarowe – w ramach modułu studenci zdobędą wiedzę i umiejętności potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego, zapoznają się z produkcją nie tylko ziół, ale także roślin uprawnych, warzywnych, ozdobnych i miododajnych. Absolwenci specjalności Uprawy małoobszarowe mogą także prowadzić centra roślin zielarskich i ozdobnych, projektujących ogrody przydomowe, produkujących rozsady ziół, warzyw i krzewów, prowadzić szkółki roślin ozdobnych lub doradztwo zielarsko-ogrodniczo-pszczelarskie. Wybierając moduł Uprawy małoobszarowe absolwent będzie mógł zapoznać się z grupą roślin alternatywnych, czyli gatunkami uprawnymi lub warzywnymi dotychczas nie występującymi w uprawie w Polsce, roślinami uprawianymi wiele tysięcy lat temu oraz gatunkami bogatymi w składniki funkcjonalne.
Fitoprodukty i ich zastosowanie – w ramach modułu student zdobędzie wiedzę dotyczącą fitoproduktów oraz ich wykorzystania tj. leków roślinnych, suplementów diety, owoców, warzyw i innych produktów spożywczych o właściwościach prozdrowotnych. Pozna zasady projektowania leków roślinnych i innych fitoproduktów o ukierunkowanym działaniu oraz zapozna się z kryteriami oceny jakości oraz badaniami nad bezpieczeństwem i skutecznością ich stosowania. Absolwent modułu Fitoprodukty i ich zastosowanie będzie posiadał specjalistyczną wiedzę i umiejętności potrzebne do podjęcia pracy w firmach wytwarzających leki ziołowe, ziołowe kosmetyki, suplementy diety oraz żywność funkcjonalną, jak również w sklepach i hurtowniach zielarskich. Może podjąć pracę w ośrodkach zajmujących się certyfikowaniem fitoproduktów oraz w laboratoriach analitycznych i laboratoriach kontroli ich jakości.
Praktyki
W trakcie studiów studenci realizują 24 tygodnie praktyki.
Praktyka zawodowa: Celem praktyki jest zapoznanie studentów z pracą w gospodarstwie rolnym, m.in. zajmującym się produkcją zielarską oraz z produkcją gotowych preparatów i wyrobów z wykorzystaniem ziół. Ponadto celem praktyki jest zaznajomienie studentów z zasadami funkcjonowania małej i dużej przedsiębiorczości, z działalnością usługową, zarządzanym przedsiębiorstwem, organizacją linii produkcyjnych, systemami zarządzania jakością, przygotowaniem receptury preparatów, technologiami produkcji wyrobów gotowych, systemami pakowania, zarządzania magazynem oraz strategiami skupu i zbytu produktów zielarskich. Studenci realizują praktykę zawodową w gospodarstwach prowadzących produkcję roślinną (zielarską, ogrodniczo-zielarską, ogrodniczą), w laboratoriach, sklepach zielarskich, w firmach z branży zielarskiej. W semestrze 2 i 4 studenci realizują po 5 tygodni praktyki, zaś w 6 semestrze – 2 tygodnie.
Praktyka laboratoryjna: Celem praktyki jest zapoznanie studentów z organizacją pracy w laboratorium, technologiami pobierania próbek, analizy składu chemicznego, określania właściwości towaroznawczych, oceną jakościową, normami określającymi produkcję zielarską i metodami pozyskiwania surowca z roślin zielarskich oraz zapoznanie studenta z systematyką badań prowadzonych w przetwórstwach zajmujących się produkcją z wykorzystaniem surowców zielarskich. Praktyka realizowana jest w semestrze 3 w wymiarze 3 tygodni.
Praktyka terenowa (botaniczna): Celem praktyki jest doskonalenie umiejętności posługiwania się kluczami do oznaczania roślin naczyniowych, analiza lokalnej flory, zapoznanie z metodami pracy terenowej w badaniach flory, gromadzenie materiału zielnikowego i tworzenie dokumentacji zielnikowej. Praktyka realizowana jest w warunkach terenowych, w urządzonych kolekcjach botanicznych różnego typu, w tym w ogrodach botanicznych, arboretach. W semestrze 2 i 4 studenci realizują po 3 tygodni praktyki.
Praktyka dyplomowa: Celem praktyki jest wykonanie laboratoryjnych i/lub terenowych analiz, pomiarów i obserwacji oraz zbieranie danych wtórnych potrzebnych do realizacji pracy dyplomowej. Praktyka realizowana jest w semestrze 7, wymiarze 3 tygodni.
Opinie absolwentów
Galeria kierunku
Dom studenta
ul. Żwirki i Wigury 9a
Dom studenta
ul. Słowackiego 6
Najczęściej zadawane pytania:
Zielarstwo
Marzysz o pracy, która pozwoli Ci połączyć twoje pasje z pracą zawodową? Chcesz zdobyć wiedzę na temat naturalnych metod leczenia, zdrowego stylu życia oraz roślin, które pomagają w leczeniu chorób? W takim razie kierunek Zielarstwo jest właśnie dla Ciebie!
Studia na tym kierunku to nie tylko poznawanie fascynującego świata roślin, ale także inwestycja w swoją przyszłość. Z roku na rok, coraz więcej ludzi szuka naturalnych sposobów leczenia i dba o swoje zdrowie w sposób holistyczny, dlatego absolwenci kierunku Zielarstwo mają wiele możliwości zatrudnienia w różnych dziedzinach.
Zielarstwo studia
Podczas studiów na kierunku Zielarstwo zdobędziesz wiedzę z dziedzin takich jak botanika, biochemia, farmakologia, ale także profilaktyka i szeroko pojęta medycyna. Poznasz tradycyjne leki ziołowe, jak i te stosowane w nowoczesnej fitoterapii. Nauczysz się rozpoznawać rośliny, ich właściwości, sposoby ich uprawy, zbierania, a także przetwarzania i wykorzystania w kosmetyce, przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.
Studia zielarskie
Kierunek Zielarstwo to doskonała propozycja dla osób poszukujących pracy związanej z naturą i roślinami. Jeśli chcesz zdobyć unikalną wiedzę, rozwijać swoje pasje i osiągnąć sukces zawodowy, nie wahaj się i zapisz się na studia na kierunku Zielarstwo!