Jubileusz 25-lecia PANS w Krośnie – szczegóły obchodów

W maju i czerwcu tego roku Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie obchodzi Jubileusz 25-lecia. Z tej okazji zapraszamy do udziału w wydarzeniach, którymi uczcimy dwadzieścia pięć lat działalności uczelni wyższej, kształcącej młodzież z regionu Podkarpacia.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program wydarzeń.


25 maja 2024 roku, Beskid Niski
8.00 – Rajd BARTEK

Wszystkich studentów, absolwentów, pracowników i sympatyków Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, zapraszamy do wzięcia udziału w XIII edycji: Beskidzkiego Akademickiego Rajdu Turystów Ewentualnie Krajoznawców. Uczestnicy przejdą 14 kilometrową trasą obejmującą: Lubatową – Cergową (716 m) – Lipowicę – Chyrową. Tym sportowym wydarzeniem zainaugurujemy obchody jubileuszowe 25-lecia naszej Uczelni.
Więcej szczegółów
(udział odpłatny)


27 maja 2024 roku, aula Kampusu Technicznego PANS w Krośnie ul. J. Dmochowskiego 12
11.00 – Uroczyste posiedzenie Senatu PANS w Krośnie

Główne uroczystości jubileuszowe zostały zaplanowane na poniedziałkowe przedpołudnie. O godz. 11.00 w Kampusie Technicznym w Krośnie rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu. Udział w uroczystościach zapowiedzieli rektorzy uczelni akademickich i zawodowych, przedstawiciele samorządu lokalnego, firm, instytucji, dyrektorzy szkół oraz Ci, którym Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie jest bliska sercu.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewni zespół smyczkowy „Carpatia Quintet”.
Patronat nad uroczystym posiedzeniem Senatu objął Minister Nauki.
(udział bezpłatny)


28 maja 2024 roku, aula Kampusu Technicznego PANS w Krośnie ul. J. Dmochowskiego 12
9.00-16.00  – Konferencja studenckich kół naukowych Badania, innowacje i pasje z perspektywy młodego naukowca

Celem organizowanej konferencji jest wymiana wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas wielostronnych badań prowadzonych przez studentów w różnych dziedzinach nauki, jak również kreowanie inicjatyw w zakresie poszukiwania innowacyjnych rozwiązań mających na celu wsparcie gospodarki i przemysłu.
Konferencja stworzy znakomitą płaszczyznę rozwoju naukowych pasji studentów i będzie doskonałą okazją wymiany doświadczeń oraz zaprezentowania umiejętności relacjonowania wyników prowadzonych przez nich badań.
Wykład inaugurujący konferencję wygłosi dr hab. Piotr Łopatkiewicz, prof. PANS pt. Profesor Jacek Łopacki (1620-1702). Krośnianin w elicie społecznej i intelektualnej Krakowa drugiej połowy XVII wieku.
Więcej szczegółów
(udział bezpłatny, konieczna rejestracja on-line)


3-4 czerwca 2024 roku, aula Kampusu Technicznego PANS w Krośnie ul. J. Dmochowskiego 12
8.00-16.00 –  Ogólnopolska konferencja naukowa pn. Miejsca i nie-miejsca edukacji

W ramach konferencji uczestnicy skoncentrują się na ukazaniu miejsc edukacji człowieka ze względu na ich różnorodność (np.: rodzina, szkoła, stowarzyszenia, organizacje, podmioty środowiskowe), w kontekście cech takich jak trwałość i wspólnotowość. Mowa będzie zatem o miejscach jako źródłach tożsamości, identyfikacji i podmiotowości. Poruszona zostanie także tematyka zagubienia i utraty miejsca, oderwania uczestników procesu edukacji od konkretnych miejsc i ich fragmentacja.
Konferencja będzie płaszczyzną wymiany poglądów pomiędzy naukowcami prezentującymi wyniki badań ześrodkowane wokół kategorii edukacji człowieka i jej miejsc – nie zawsze oswojonych.
W trakcie konferencji zostaną przeprowadzone warsztaty dla uczestników bazujące na aktywnych interakcjach, takich jak współwymiana i współdziałanie umożliwiających budowanie miejsca.
Więcej szczegółów
(udział bezpłatny, konieczna rejestracja on-line)


4 czerwca 2024 roku, Kampus Techniczny, ul. J. Dmochowskiego 12
17.00 – XII Bieg Sokoła

Zapraszamy serdecznie wszystkich pracowników, studentów oraz przyjaciół Uczelni do udziału w 12. Biegu Sokoła im. dra Stanisława Rabiasza o Puchar PANS.
Dołącz do nas i wybierz swoją formę: chodź, biegnij lub pokonaj dystans 5 km w dowolny inny sposób, razem z nami! To wyjątkowa okazja, aby wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu oraz zrobić coś dla zdrowia i kondycji.
Każdy uczestnik, który zgłosi się w terminie, otrzyma podczas weryfikacji pakiet startowy z pamiątkową koszulką okolicznościową. Podczas uroczystej dekoracji zwycięzców biegu, wręczone zostaną nagrody w kilku kategoriach oraz rozlosowane nagrody niespodzianki wśród uczestników Biegu.
Zapisy trwają do 2 czerwca 2024 r.
Więcej szczegółów
(Udział w biegu po dokonaniu opłaty startowej)


6 czerwca 2024 roku, Kampus przy ul. Kazimierza Wielkiego, krośnieński rynek
XXIV Krośnieńskie Juwenalia
13.30 – jubileuszowy przemarsz ulicami miasta Krosna

W czwartkowe popołudnie rozpoczynamy Juwenalia, a wraz z nimi  tradycyjny przemarsz ulicami Krosna. W pochodzie przejdą studenci i pracownicy PANS w Krośnie.
Poszczególne kierunki studiów mają za zadanie zademonstrować swoją indywidualność i odrębność, jednocześnie pokazując, że studenci Krosna są pod wieloma względami zjednoczeni. Mamy nadzieję, że studenci wykażą się pomysłowością i zaangażowaniem w tworzeniu swoich kostiumów. W trakcie pochodu odbędą się wybory najciekawszych przebrań.
14.00 – Przekazanie Kluczy do Bram Miasta Krosna
15.00 – Piknik Juwenaliowy dla studentów i pracowników, dziedziniec, ul. Kazimierza Wielkiego
16.00 – Koncerty zespołów lokalnych
21.00 – Koncert gwiazdy wieczoru
(udział bezpłatny)


6 czerwca 2024 roku, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1
19.00 – Koncert Uczelnia Miastu

Koncert organizowany w ramach cyklu „Uczelnia Miastu” to kolejne wydarzenie, które uświetni jubileuszowe uroczystości. Gwiazda tegorocznego koncertu będzie Krzysztof Zalewski – wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, autor tekstów. Laureat pięciu Fryderyków, Mateusza i Bestsellera Empiku. Ma na swoim koncie płyty: „Zelig”, „Złoto”, „Zalewski śpiewa Niemena”, „Zabawa”. Artysta zakończył sesję nagraniową swojej kolejnej płyty, z której fragmenty zapewne usłyszymy na koncercie…
(koncert biletowany, wstęp tylko za okazaniem zaproszeń)


7 czerwca 2024 roku, Kampus Techniczny, ul. J. Dmochowskiego 12
18.00 – Studencka impreza taneczna

Studenci spotykają się już o godz. 18.00.
W programie grill, gry i konkursy dla studentów oraz zabawa taneczna z DJ-em do godziny 3:00 nad ranem.
(impreza zamknięta, tylko dla studentów i osób zaproszonych)


7 czerwca 2024 roku, Kampus Techniczny, ul. J. Dmochowskiego 12
II Zjazd Absolwentów krośnieńskiej Uczelni

Z okazji 25-lecia po raz drugi zaprosiliśmy Absolwentów naszej Uczelnie do udziału w II Zjeździe Absolwentów. Organizując spotkanie po latach, mamy nadzieję, że będzie ono doskonałą okazją do wspomnień z czasów studiów, wymiany wrażeń z pracy zawodowej po ich ukończeniu i odnowienia dawnych kontaktów.
Uroczystości rozpoczynamy 7 czerwca br.
16.00 – 17:00: Rejestracja uczestników
17:00 – 17:45: Oficjalne otwarcie Zjazdu Absolwentów z przemówieniem prof. Zbigniewa Barabasza, Rektora PANS w Krośnie  (udział bezpłatny)
17:45 – 18:30: Zwiedzanie, możliwość spotkania w grupach studenckich, spotkania z wykładowcami (udział bezpłatny)
19:00 – 20:00: Spotkajmy się przed Balem… Restauracja „Dwa Serca”, ul. Bieszczadzka 80, Krosno
(dla absolwentów, którzy dokonali opłaty)
20.00: Rozpoczęcie Balu Absolwenta, Restauracja „Dwa Serca”

Rejestracja przez formularz elektroniczny:
https://pans.krosno.pl/rejestracja-zjazd-absolwentow-panskrosno-2024
Zapisy trwają do dnia 20 maja br.

Więcej szczegółów


11 czerwca 2024 roku, Kombornia, ul. Górska 45
10.00-14.00 Piknik u Profesora Pigonia

Wydarzenie ma charakter edukacyjno-rekreacyjny.
Głównym celem wydarzenia jest upamiętnienie postaci Patrona Uczelni w 25-lecie jej powstania, spopularyzowanie wiedzy o historii regionu, wielskiej kulturze duchowej i materialnej, integracja środowiska lokalnego, ożywienie tożsamości regionalnej małej ojczyzny oraz idei powszechnej obrony ojczyzny.    Odbędzie się moderowany hybrydowy panel dyskusyjny nt. Trudna przyszłość małych ojczyzn z udziałem zaproszonych gości z Warszawy, Olsztyna, Kociewia. Transmitowany on-line w Internecie.
W programie pikniku zostanie rozegrana także gra terenowo-edukacyjna.Wydarzenie jest kierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
(udział bezpłatny)

Zapraszamy do wspólnego świętowania Jubileuszu 25-lecia Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.