Dzień Szkocki w Zakładzie Filologii Angielskiej

W dniu 28 listopada Zakład Filologii Angielskiej oraz studenci zgromadzeni w kole naukowym anglistów Speak-Up! zorganizowali drugą edycję „Dnia Szkockiego”. Wszystko działo się na kampusie Instytutu Humanistycznego przy ul. K. Wielkiego w Krośnie.

W wydarzeniu wzięło udział łącznie blisko 200 uczniów z zaprzyjaźnionych szkół średnich, oczywiście wraz z nauczycielami – opiekunami. Spędziliśmy ten dzień we wspaniałej atmosferze,  celebrując tradycje i obyczaje szkockie poprzez uczestnictwo w wykładach, warsztatach oraz pokazie artystycznym  w wykonaniu zespołu „Częstochowa Pipes and Drums”.

Po oficjalnym powitaniu gości przez P. Rektora dr. Krzysztofa Frączka oraz Kierowniczkę Zakładu Filologii Angielskiej dr Agnieszkę Habrat, odbyła się krótka prezentacja kierunków, po czym uczniowie udali się na warsztaty pod tytułem Symbols of Scotland. Zostali w ich trakcie wprowadzeni w tematykę historii i kultury tego ciekawego kraju.

Kolejnym akcentem historycznym był świetny wykład prof. Piotra Łopatkiewicza z PANS Krosno, który dotyczył szkockich śladów w Krośnie oraz roli Roberta Wojciecha Portiusa – pochodzącego ze Szkocji najbogatszego obywatela miasta Krosna. 

Po wykładzie był czas na smakowite bułeczki scones ze śmietanką i powidłem. 

A zaraz po przekąsce rozpoczął się drugi wykład – p. Paula Gogolinskiego, rodowitego Szkota o polskich korzeniach, prezesa Stowarzyszenia Polsko-Szkockiego. Było o tradycjach związanych z dniem Świętego Andrzeja oraz roli Polaków w najnowszej historii Szkocji.

Najbardziej widowiskowym punktem programu okazał się występ grupy artystycznej Częstochowa Pipes and Drums. Muzycy grali na tradycyjnych szkockich dudach i bębnach, wykonali też pokaz tradycyjnego tańca, a wszystko przeplatane było niezwykle ciekawą prelekcją założyciela grupy – p. Tomasza Ujmy na temat muzyki, tradycji, stroju oraz historii zespołu. Dżwięki szkockiego grania niosły się echem daleko poza Aulę, obejmując praktycznie całą krośnieńską Starówkę.

Zwieńczeniem wydarzenia był konkurs na najbardziej pomysłowy strój szkocki – przyznano nagrody i uwieczniono zwycięzców na wspólnym zdjęciu.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili chęć udziału w Dniu Szkockim. Mamy nadzieję, że każdy znalazł coś interesującego i inspirującego do własnych poszukiwań.

Widzimy się za rok!

Relacja video i fotograficzna opracowana przez Tomasza Wcisło.