Wspomnijmy tych, którzy w ciągu 25 lat byli choć chwilę w naszej społeczności. Każdy z nich pozostawił po sobie wyjątkowy i niepowtarzalny ślad w postaci wspomnień, wspólnych chwil, uśmiechów czy gestów. W ten sposób żyją dalej w naszej pamięci, a ich duchowa obecność towarzyszy nam każdego dnia.
Janusz Strutyński (1932–2021)
Pierwszy Rektor krośnieńskiej Uczelni, wybitny językoznawca, ceniony wykładowca i nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista w dziedzinie onomastyki, słowotwórstwa dawnej polszczyzny i metodyki nauki o języku. Autor wielu ważnych rozpraw naukowych i książek, podręczników akademickich i szkolnych. Na wniosek Senatu PWSZ w 2001 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2011 roku – medalem Zasłużony dla PWSZ w Krośnie.
Zbigniew Sobolewski (1949–2021)
Wieloletni pracownik i nauczyciel akademicki w Kolegium Nauczycielskim w Krośnie i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, założyciel i pierwszy trener drużyn siatkówki kobiet AZS Karpaty Krosno w Kolegium Nauczycielskim i PWSZ oraz ich długoletni menedżer, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, pasjonat modelarstwa, człowiek wielkiego serca dla sportu i życzliwości dla ludzi. Drużyna siatkarska była jego oczkiem w głowie. Poświęcał jej wiele czasu, pracy i zaangażowania. Studentki, siatkarki, trener, uczelnia – to była rodzina z wielkimi celami i wyzwaniami.
Tadeusz Paweł Wasilewski (1967–2021)
Związany z uczelnią od 2005 roku. Prowadził zajęcia na kierunku Pielęgniarstwo w zakresie chirurgii i pielęgniarstwa chirurgicznego oraz psychiatrii i pielęgniarstwa psychiatrycznego. Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego. Autor i współautor około 100 publikacji stanowiących rozdziały w monografiach, artykuły w czasopismach naukowych, rozdziały w książkach. Zapamiętamy go jako wspaniałego wykładowcę i kolegę, wrażliwego na potrzeby innych, obdarzonego niezwykłym poczuciem humoru, pogodą ducha i potrafiącego zjednać sobie zarówno swoich studentów jak i współpracowników.
Elżbieta Piontek (1941–2021)
Pani Profesor dołączyła do kadry dydaktycznej uczelni w 2005 roku, gdzie w Zakładzie Pielęgniarstwa kształciła i przekazywała ogrom wiedzy, empatii i umiejętności młodym ludziom, którzy swoją przyszłość wiązali z pielęgniarstwem. Ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu. Od 1979 roku współorganizowała Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i objęła funkcję kierownika Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Alergologii. Pani Profesor uzyskała liczne odznaczenia między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, tytuł honorowy Róży Polskiej Pediatrii, który był wyrazem docenienia wkładu w rozwój tej dyscypliny. Wspaniały wykładowca, znakomity lekarz i przyjaciel, empatyczna i elegancka kobieta, otwarta na potrzeby studentów, pacjentów oraz kolegów. Taki jej obraz pozostanie w naszej pamięci.
Artur Blum (1941–2021)
Był współtwórcą kierunku studiów inżynierskich Eksploatacja i konstrukcja maszyn. Od 2000 roku pełnił funkcję kierownika Zakładu Eksploatacji i Konstrukcji Maszyn, a w latach 2004–2008 dyrektora Instytutu Politechnicznego. Pełniąc te ważne funkcje rozwijał Uczelnię organizacyjnie – dbając o wysoki poziom kształcenia zabiegał o zatrudnianie doświadczonych pracowników naukowo-dydaktycznych. Inspirował wykładowców do pracy badawczej i promował naukowo. Pełnił funkcję Przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej oraz rzecznika ds. dyscyplinarnych pracowników Uczelni. Dr. hab. inż. Artur Blum, Profesor naszej Uczelni, był postacią nietuzinkową. Miał swoje niezłomne zasady, uparcie dążył do realizacji postawionych sobie celów. Zapisał się w historii uczelni i w pamięci współpracowników i studentów, jako nauczyciel o szczerym i otwartym sercu. Miał w sobie niespożyte zasoby energii i wiary w to, że potrafi zmienić, i że wszyscy powinniśmy zmieniać świat na lepsze.
Andrzej Świątoniowski (1948–2021)
Związany z uczelnią od 2000 roku. Był współtwórcą modelu i programu kształcenia na kierunku Mechanika i budowa maszyn. Pełnił funkcję kierownika Zakładu Eksploatacji i Konstrukcji Maszyn, a w późniejszych latach funkcję kierownika Zakładu Mechaniki i Budowy Maszyn. Uczestniczył w przygotowaniu programów studiów nowych specjalności oraz w rozwijanie studiów dualnych. Przewodniczył komisji dyscyplinarnej ds. nauczycieli akademickich. Przez wiele lat miał zaszczyt reprezentować JM Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w pracach Senatu PWSZ i KPU w Krośnie. Imponował mądrością, doświadczeniem, troszcząc się o dobro i rozwój uczelni. Zawsze służył dobrą radą i przyjacielskim wsparciem. Dla każdego miał ciepły uśmiech i dobre słowo. Ci z nas, którzy mieli zaszczyt i szczęście poznać Profesora, zapamiętają go jako mądrego i dobrego człowieka, zawsze pełnego pogody ducha i życzliwości do ludzi.
Wiesław Wajs (1945–2019)
Związany z naszą uczelnią od 2000 roku. Był twórcą kierunku Informatyka w PWSZ w Krośnie. Opracował założenia i program kształcenia tego kierunku. Od początku istnienia krośnieńskiej Informatyki pełnił funkcję kierownika zakładu. Był również opiekunem Studenckiego Koła Naukowego NEO. Zapamiętaliśmy go jako cenionego nauczyciela akademickiego, zasłużonego pracownika nauki, wychowawcę wielu pokoleń młodzieży, człowieka o wielkiej serdeczności i życzliwości. Wciąż mamy przed oczami zarys pochylonej sylwetki i charakterystyczny profesorski szary płaszcz…
Stanisław Leon Gołąb (1936–2019)
Zatrudniony w krośnieńskiej uczelni od 2001 roku w Zakładzie Wychowania Fizycznego. Był kierownikiem Zakładu Antropologii, dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego i prorektorem ds. nauki Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Zajmował się biologicznymi i społecznymi uwarunkowaniami rozwoju fizycznego dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Był profesorem, zaangażowanym nauczycielem, wychowawcą wielu pokoleń. Swoją wiedzę i zainteresowania przekazywał nie tylko na wykładach czy zajęciach dydaktycznych na uczelni, ale również w czasie obozów letnich i zimowych oraz rejsów żeglarskich. Do ostatnich lat aktywnie uprawiał narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, jeździł na rowerze. Uwielbiał dalekie podróże, w tym również wyprawy kamperami. Uczestniczył w wyprawach naukowych, m.in. na Wyspę Wielkanocną.
Kazimierz Obodyński (1941–2015)
Wybitny profesor, mentor studentów i młodych naukowców, oddany ludziom i sprawom Uczelni. Dzięki jego działaniom wznowiono kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego w Krośnie, początkowo w Kolegium Nauczycielskim, a następnie w Instytucie Kultury Fizycznej w PWSZ w Krośnie. W uczelni Profesor pełnił czteroletnią funkcję prorektora ds. rozwoju oraz dyrektora Instytutu Kultury Fizycznej. Był autorem ponad 250 publikacji i recenzji naukowych, redaktorem lub współredaktorem serii 30 wydawnictw monograficznych, w tym 15 angielskojęzycznych. Interesował się nie tylko sportem, ale także architekturą, a szczególnie dworami polskimi. Przekładając tę pasję na życiową praktykę, kupił i wyremontował XIX-wieczny dwór w Targowiskach koło Krosna, dawną siedzibę rodu Gołaszewskich. Był człowiekiem o wielkim umyśle, przepięknym wnętrzu, wielkiej życzliwości i serdeczności, cieszący się olbrzymim szacunkiem i sympatią każdego, kto miał zaszczyt spotkać profesora na swojej drodze.
Anna Lubecka (1955–2014)
Zatrudniona w krośnieńskiej uczelni od 2001 roku w Zakładzie Filologii Angielskiej. Kierownik Zakładu Międzykulturowej Komunikacji Społecznej w Instytucie Spraw Publicznych Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znakomita uczona, badaczka procesów kulturowych w zarządzaniu, specjalistka w zakresie komunikacji interkulturowej, wielokulturowości oraz ich roli w zarządzaniu organizacjami międzykulturowymi. Promotorka prac licencjackich, zawsze mocno angażująca się w studenckie projekty dyplomowe. Przez lata niezmiennie motywowała studentów i studentki swoim entuzjazmem oraz gotowością odpowiedzi na pytania związane z jej naukowymi zainteresowaniami. Wspaniała koleżanka, chętnie uczestnicząca w organizowaniu konferencji oraz w pracach nad doskonaleniem programu studiów na kierunku, z którym była związana. Pani Profesor wpisała się w historię Instytutu Humanistycznego jako wysokiej klasy specjalistka w dziedzinie komunikacji międzykulturowej, a także jako ciepła, życzliwa osoba.
Stanisław Bortnowski (1935–2014)
Wieloletni pracownik Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Kolegium Nauczycielskiego w Krośnie, a później Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Był nauczycielem akademickim, badaczem literatury, autorem wielu książek z zakresu dydaktyki języka polskiego, nieustannie poszukującym idealnego kontaktu młodego czytelnika z tekstem literackim. Wielokrotnie gościliśmy dr Stanisława Bortnowskiego w Krośnie, gdzie w ramach Forum Krośnieńskiego spotykał się z młodzieżą i nauczycielami z Podkarpacia.
Ryszard Ślizowski (1942–2014)
Od 2007 roku związany z naszą uczelnią, pracował w Instytucie Politechnicznym w Zakładzie Inżynierii Środowiska. W trakcie swojej kariery profesor Ślizowski odbył wiele zagranicznych i krajowych staży naukowych, co przełożyło się na jego ogromną wiedzę fachową. Wspaniały dydaktyk, wzór dla wielu pokoleń młodzieży. Był człowiekiem niezwykłym, a jednocześnie zwyczajnym. Człowiekiem nauki, który był zawsze blisko ludzi i właśnie ludziom poświęcił swoje życie.
Stanisław Rabiasz (1974–2012)
Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, w 2005 roku obronił pracę doktorską. Od 2005 roku pracownik PWSZ w Krośnie – wykładowca w Instytucie Politechnicznym, w latach 2008–2012 kierownik Zakładu Mechaniki i Budowy Maszyn, w roku akademickim 2012/2013 powołany na stanowisko Dyrektora Instytutu Politechnicznego. Był autorem kilkunastu publikacji, ekspertyz oraz tematów badawczych dla przemysłu. Te suche fakty niewiele mówią o doktorze inż. Stanisławie Rabiaszu – Stasiu, wykładowcy uwielbianym przez studentów, dla których zawsze znajdował czas, o świetnym koledze, zawsze gotowym do pomocy, pełnym humoru, energii i zapału, o społeczniku, wiceprezesie Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” – Dzielnica Małopolska, zaangażowanym w działalność w organach władzy samorządowej. Dr inż. Stanisław Rabiasz zginął tragicznie w wypadku samochodowym 5 listopada 2012 roku.
Grzegorz Leś (1986–2010)
Ukończył Technikum nr 5 w Krośnie, następnie studiował Mechanikę i budowę maszyn w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. Po obronie pracy inżynierskiej został zatrudniony na uczelni. Był odpowiedzialny za tworzenie laboratorium przy ul. Żwirki i Wigury dla kierunku Mechanika i budowa maszyn. Wybrany przez studentów na starostę roku, pełnił tę funkcję przez cały okres studiów. Zginął tragicznie 16 sierpnia w wypadku autokaru. Wracał z Krakowa do Krosna.
Jan Łuczyński (1957–2010)
Doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1992 roku zatrudniony na Uniwersytecie Jagiellońskim, najpierw w Zakładzie Psychologii Rozwojowej i Wychowawczej, później na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie pracował od 2001 roku. W Instytucie Humanistycznym prowadził zajęcia z psychologii ogólnej, psychologii społecznej, psychologii rozwoju człowieka i zarządzania placówką edukacyjną. Opublikował ponad 50 prac naukowych. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Dał się poznać jako rzetelny, zawsze świetnie zorganizowany dydaktyk. Studenci go uwielbiali. W naszych uszach ciągle rozbrzmiewa jego charakterystyczny niski, ciepły głos.
Agnieszka Krasicka-Zając (1977–2009)
Absolwentka Kolegium Nauczycielskiego w Krośnie. Od 1999 roku swoje życie zawodowe związała z Biblioteką PWSZ w Krośnie, współtworząc podwaliny jej dzisiejszej działalności. Jeszcze w lipcu 2009 roku odbyła miesięczną praktykę specjalistyczną z myślą o awansie na stanowisko kustosza bibliotecznego. Była osobą cenioną w zespole, pełnym życia, energii i uśmiechu człowiekiem, zawsze spokojna, opanowana, komunikatywna. Potrafiła łączyć kompetencje zawodowe z pasją do pracy. Odeszła tak wcześnie…
Wrzesław Romańczuk (1957–2004)
Zmarł nagle 31 grudnia 2004 roku. Pracował na Uniwersytecie Rzeszowskim, a od 1 października 2003 roku wykładał fizjologię w Zakładzie Pielęgniarstwa w PWSZ w Krośnie. Był dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, dyrektorem Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa UR i pełnomocnikiem Dyrektora Naczelnego Instytutu Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Uznany pediatra i gastroenterolog. Opublikował ponad 80 prac naukowych, czynnie uczestniczył w pracach badawczych, działał w stowarzyszeniach. Znany był z pracowitości i życzliwości.
Franciszek Szarek (1946–2003)
Z krośnieńską uczelnią związany od początku jej istnienia; pracował najpierw w Kolegium Nauczycielskim, a od 2000 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. Zatrudniony był jako pracownik obsługi w instytutach: Politechnicznym i Kultury Fizycznej. Lata jego pracy przypadły na początki rozwoju uczelni: inwestycje w Turaszówce i remont rektoratu. Pracownik oddany szkole, odpowiedzialny i sumienny.
Edward Sądecki (1949–2003)
Nauczyciel akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a od 14 sierpnia 1999 roku zatrudniony w Instytucie Kultury Fizycznej PWSZ w Krośnie. Żeglarstwo było jego pasją. Pomysłodawca i twórca letniej bazy żeglarskiej AZS nad Zalewem Solińskim. Wieloletni prezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2003 roku na Zalewie Solińskim organizowane są regaty pod nazwą: Memoriał imienia Edka Sądeckiego w windsurfingu.