Certyfikaty informatycznych umiejętności praktycznych na Pielęgniarstwie i Położnictwie

25-go czerwca 2025 r. w sali wykładowej przy ulicy Kazimierza Wielkiego odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów studentom z kierunków Pielęgniarstwo i Położnictwo przez dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki. Zakład Położnictwa był reprezentowany przez kierownik zakładu dr Joannę Grzesik-Gąsior. Zakład Pielęgniarstwa był reprezentowany przez dr Agnieszkę Kijowską w imieniu kierownika Zakładu Pielęgniarstwa mgr Małgorzatę Dziura. W tym wydarzeniu uczestniczyli również mgr Robert Rajs, wykładowca PANS Krosno, prowadzący zajęcia z systemu drEryk, pomysłodawca IT Academy Telemedicine.

Ze względów obowiązków w uroczystości nie mógł uczestniczyć Pan mgr Leszek Kwaśniewski – Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Natomiast przysłał list gratulacyjny na ręce Pani Dyrektor Instytutu.

Oprócz certyfikatów studenci otrzymali nagrody. Fundatorami były firmy: Alior Bank, PANS Krosno, EuroGym, PZU S.A.

W semestrze letnim, w roku akad. 2024/2025 studenci II-go roku z kierunków Pielęgniarstwo oraz Położnictwo uczestniczyli w programie edukacyjnym IT Academy Telemedicine, którego pilotaż jest realizowany w naszej Uczelni.

Powstanie tego projektu edukacyjnego oparło się na poznawaniu nowych, przydatnych narzędzi informatycznych z obszaru CIS (Clinical Information System) oraz HIS (Hospital Information System). Realizując przedmiot „Nowoczesne systemy w pielęgniarstwie” na obu kierunkach kształcenia studenci pracowali w 3 systemach informatycznych klasy HIS i CIS. Przygotowane ćwiczenia studenci realizowali w systemie AMMS Asseco, Ascom Digistat oraz drEryk.

Od bieżącego roku akademickiego wspólnie z firmą INNERGO (firmę wdrożeniową nowego systemu Ascom Digistat) oraz Asseco Poland wypracowano model weryfikacji treści kształcenia
z 2 systemów. Po weryfikacji sprawozdań studenci otrzymują certyfikaty, które potwierdzają nabycie umiejętności praktycznych zarówno z obszaru HIS jak i CIS.

Studenci kierunku Pielęgniarstwo jak i Położnictwo od kilku lat uczestniczą w zajęciach informatycznych na których poznają m. in. system drEryk z wprowadzaną właśnie e-receptą, otrzymują wiedzę i umiejętności z zakresu systemów informacji w ochronie zdrowia.

Należy nadmienić, że staraniem pracowników PANS Krosno (wcześniej KPU w Krośnie) otrzymaliśmy kilka lat temu niniejsze oprogramowania. Natomiast od dwóch lat uzyskaliśmy możliwość certyfikacji umiejętności praktycznych, które są potwierdzone przez producenta oprogramowania jak również z rekomendacją Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (*).

(*) CSIOZ (Centrum e-Zdrowia) jest państwową jednostką budżetową powołaną przez Ministra Zdrowia. Swoją działalność CeZ rozpoczęło 1 sierpnia 2000 roku. Głównym przedmiotem działalności CeZ jest realizacja zadań z zakresu budowy społeczeństwa informacyjnego, obejmujących organizację i ochronę zdrowia oraz wspomaganie decyzji zarządczych ministra właściwego do spraw zdrowia na podstawie prowadzonych analiz.

Centrum e-Zdrowia odpowiada za monitorowanie planowanych, budowanych i prowadzonych systemów teleinformatycznych za poziomie centralnym i regionalnym.

Po analizie prac studentów, wykonanych ćwiczeń, zaliczenia zagadnień z modułu
e-recepta przyznano studentom Certyfikaty z umiejętności pracy w systemie informatycznym
w pielęgniarstwie drEryk z e-receptą.

Pracę w systemie drEryk w modułach (pielęgniarka szkolna, ambulatoryjna, rejestratorka, moduł kierownika medycznego nadzorował Pan mgr Robert Rajs – koordynator nowego projektu edukacyjnego
IT Academy Telemedicine na naszej uczelni, natomiast moduł E-recepty prowadziła doktor nauk medycznych Pani dr Beata Kumiega – pracownik Zakładu Pielęgniarstwo.

Należy zaznaczyć na wszechstronność prac, ich jakość i wysoki poziom wiedzy praktycznej.
Z pracy studentów II-go roku w programie drEryk nie krył zadowolenia Pan mgr Robert Rajs.
Cieszy mnie sumienność wśród studentów w wykonaniu kilku modułów w programie oraz zwracanie uwagi na dokładność w przygotowaniu sprawozdań z zajęć przez wszystkie grupy. Widać było, że studenci chcą poznać nie tylko system ale chcą dalej rozwijać się informatycznie. Myślę, że w przyszłości spotkamy się jeszcze pracując w projekcie IT Academy Microsoft czy IT Academy Telemedicine PANS Krosno.

Przyszłość pracownika ochrony zdrowia, personelu medycznego ma i będzie miała swoje odzwierciedlenie w kompetencjach praktycznych w tym obsługę systemów do monitorowania pacjenta, śledzenia jego dokumentacji medycznej czy rejestrację wizyt w takich lub podobnych systemach.

„…Na zajęciach poznaliśmy właściwości programu dr Eryk i skorzystaliśmy z niego wyczerpująco. Znamy jego funkcjonowanie, wykonaliśmy dużą ilość ćwiczeń związanych z tym programem min. jak przyjąć pacjenta, wykonać skierowania, przeprowadzić wizytę i wiele innych ważnych opcji w systemie. Jesteśmy przygotowani do pracy z programem dr Eryk. Były poczynione starania odnośnie certyfikatów z tego właśnie programu i ma na niego szanse duża ilość studentów.

„…Zajęcia z Farmakologii na których była omawiana e-recepta w programie drERYK przebiegły w twórczej atmosferze. Pani doktor Beata Kumiega w sposób prosty wytłumaczyła nam jak poruszać się po tym nowoczesnym narzędziu, z pewnością przyszłościowym dla naszego zawodu.

II rok Pielęgniarstwa PANS Krosno

DR ERYK

ASCOM DIGISTAT (CIS)

ASSECO AMMS (HIS)

Życzymy sukcesów w dalszej edukacji na naszej uczelni

Nasz serwis
https://www.facebook.com/telemedycynakpu

mgr Robert Rajs

Koordynator programu edukacyjnego
IT Academy Telemedicine
 PANS Krosno