Absolwentek dwóch wspomnienia o PWSZ
Aleksandra Bąk
Ukończyłam Dwujęzykowe studia dla tłumaczy z j. angielskim i rosyjskim.
W ciągu spędzonych w PWSZ trzech lat poznałam wielu wspaniałych ludzi, miałam możliwość wyjechać na studia do Bolonii, dwukrotnie na praktyki do Grecji, a także zwiedzić Moskwę. Wykładowcy potrafią bardzo ciekawie przekazywać wiedzę i chętnie dzielą się doświadczeniem. Z niektórymi do tej pory mam kontakt, co jest bardzo miłe.
W swojej pracy licencjackiej skupiłam się na gatunku realizmu magicznego w odniesieniu do książki naszej dzisiejszej noblistki – Olgi Tokarczuk, pt. „Podróż ludzi księgi”, biorąc pod uwagę także przekład tej powieści na język rosyjski, autorstwa Kseni Starosielskiej. Pracę licencjacką pisałam pod kierunkiem dr Leokadii Styrcz-Przebindy i obroniłam w 2017 roku. Fakt, że napisałam ją o twórczości Tokarczuk jest na pewno dla mnie satysfakcjonujący, tym bardziej, że zrobiłam to przed otrzymaniem przez nią Nobla; zapewne teraz takich prac licencjackich czy magisterskich pojawi się więcej.
Obecnie kończę studia magisterskie na UJ, podążając ścieżką przekładoznawstwa.
PWSZ będę zawsze wspominać z uśmiechem – wszystkich poznanych tam ludzi i wspólnie spędzony czas.
Natalia Bożek
Jestem absolwentką kierunku Dwujęzykowe studia dla tłumaczy z językiem angielskim i rosyjskim. Studia w PWSZ wspominam bardzo miło – trudno w kilku słowach opisać wspaniałą atmosferę panującą na uczelni. Zajęcia prowadzone były w ciekawy sposób, a wykładowcy chętnie dzielili się swoją wiedzą i byli wyrozumiali wobec studentów powracających z Erasmusa. Warto dodać, że PWSZ bardzo dba o relacje międzykulturowe m.in. zapraszając wiele znanych postaci, a także organizując spotkania międzynarodowe, służące integracji studentów lokalnych i przyjezdnych. Uczelnia zachęca również do wyjazdów zagranicznych, z których sama skorzystałam aż trzy razy: spędziłam jeden semestr we Włoszech, studiując na Uniwersytecie Bolońskim, wyjechałam na 5-miesięczne praktyki na Rodos, a także spędziłam 2 miesiące na praktykach na Korfu.
W 2017 roku obroniłam pracę licencjacką pisaną pod kierunkiem dr Leokadii Styrcz-Przebindy. W pracy skupiłam się na zjawisku pojedynku w romantyzmie rosyjskim oraz na sposobie przedstawienia tego elementu kulturowego w twórczości Puszkina i Lermontowa. Swoją edukację kontynuowałam na Uniwersytecie Jagiellońskim na specjalności przekład i komunikacja międzykulturowa. Pracę magisterską na temat „Serca ciemności” Jacka Dukaja obroniłam w 2019 roku.
Studia w PWSZ będę wspominać z ogromnym uśmiechem na twarzy, ponieważ poznałam tam wielu wspaniałych ludzi, zdobyłam obszerną wiedzę oraz miałam możliwość przeżycia niezapomnianych (i często zaskakujących) chwil.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z okresu naszych studiów w PWSZ w Krośnie: