W czwartek i piątek, 16-17 maja w Kampusie Politechnicznym odbyły się obrady konferencji naukowej Rośliny zielarskie, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna. Zioła w profilaktyce i terapii chorób. Od juniora do seniora. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał prof. Zbigniew Barabasz – Rektor PANS
w Krośnie.
X edycja ogólnopolskiej konferencji zielarzy, współorganizowanej od 2013 roku przez uczelnię, we współpracy w Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i PTZiF, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem pracowników naukowych zajmujących się tytułową problematyką, a także wielu praktyków zielarzy i naturopatów, którzy uczestniczyli w konferencji w oczekiwaniu na najnowsze wyniki badań. Gościliśmy w Krośnie pracowników naukowych z uczelni: Wrocławia, Krakowa, Torunia, Szczecina, Lublina, Warszawy i Rzeszowa.
Promotorami współpracy międzyuczelnianej i konferencji od jej początków byli profesorowie Roman Kołacz i Tadeusz Trziszka, rektorzy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dr Henryk Różański, prezes PTZiF przy współpracy z pracownikami Zakładów: Produkcji i bezpieczeństwa żywności oraz Zielarstwa. Prof. dr hab. Tadeusz Trziszka omawiając szczegółowo dotychczasowe konferencje, ich tematykę i dorobek, nawiązał do idei Universitas jako potrzeby kontaktów, w których wieloletnia tradycja i doświadczenie służą inspiracji i wspieraniu młodszych uczelni, a także międzyuczelnianych badań naukowych i wspólnego patentowania wyników.
Komitetowi naukowemu tegorocznej konferencji przewodniczył prof. dr hab. Bogusław Buszewski, który
w porywającym stylu wygłosił inaugurujący obrady wykład na temat Nowego podejścia na drodze ekstrakcji w pozyskiwaniu substancji biologicznie aktywnych z materiały roślinnego.
Podczas konferencji uczestniczy mogli wysłuchać 28 wykładów i doniesień naukowych przedstawiających szerokie spektrum wykorzystania ziół i surowców naturalnych w profilaktyce i praktyce medycznej. Warto podkreślić, że wszystkie wystąpienia konferencyjne precyzyjnie wpisywały się w jej tematykę, a żywe dyskusje i pytania kierowane do wykładowców świadczyły o trafnym i nowatorskim ujęciu problematyki.
A kuluarowym dyskusjom, wymianom poglądów i doświadczeń nie było końca.
Ważną i bogatą część dorobku naukowego tegorocznej konferencji stanowiła sesja posterowa, w której autorzy zaprezentowali 22 plakaty. Komisja konkursowa przyznała nagrodę oraz dwa wyróżnienia za nowatorskie opracowania tematyki badań. Nagrodę Kanclerza dla młodego badacza otrzymała Katarzyna Kukla, studentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która zaprezentowała wyniki badań na temat Handlowych substytutów kawy – charakterystyki surowca i oceny jakościowej naparów.
Nagrodę za najlepszy poster otrzymali: dr hab. Ireneusz Kapusta, Natalia Żurek, Agata Michalska, Michał Świeca Aktywność przeciwutleniająca i przeciwzapalna in vitro wybranych grzybów jadalnych dopuszczonych do obrotu handlowego w Polsce z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Kolegium Nauk Przyrodniczych, Instytut Technologii Żywności i Żywienia.
Interesujące wyniki badań zaprezentowali również studenci PANS w Krośnie, którzy wystąpili w specjalnie zaplanowanym panelu młodych adeptów zielarstwa.
Obrady konferencji podsumowała prof. dr hab. Iwona Wawer, kierownik Zakładu Zielarstwa, która podkreśliła bardzo wysoki poziom naukowy zaprezentowanych wykładów, potrzebę rozwijania współpracy międzyuczelnianej, rozwijania studiów z zakresu zielarstwa i współpracy z mediami w celu upowszechniania wyników badań naukowych. W panelu spontanicznie uczestniczyli dr hab. Maciej Oziembłowski, o. dr Marcelin Pietryja, dr n. med. Krzysztof Błecha i last but not least dr Henryk Różański.
Podsumowująca X konferencję dyskusja objęła bogatą problematykę badań prowadzonych nad wykorzystaniem roślin leczniczych, więc można ją uznać za inspirujące propozycje dla XI edycji konferencji Rośliny zielarskie, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna.