Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi, i splątały się, i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem bycia i zdrowia.
Stanisław Worcell
7 listopada 2022 roku w krośnieńskiej uczelni gościliśmy dwóch wybitnych uczonych węgierskich: prof. Istvána Kovács – dyplomatę niezwykle zasłużonego dla rozwoju przyjaźni polsko-węgierskiej, przez wiele lat sprawującego obowiązki konsula Republiki Węgierskiej w Krakowie, wykładowcę uniwersytetów w Budapeszcie i Pliszczabie oraz dr Imre Molnara – wybitnego pisarza, historyka oraz dyplomatę z Ambasady Węgierskiej w Warszawie. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach cyklu „Polska i jej sąsiedzi”.
Całość wydarzenia poprowadził Zbigniew Ungeheuer, Konsul Honorowy Węgier na Podkarpaciu. Konsul przybliżył historię Węgier, sylwetkę Roberta Portiusa oraz działającego od lat w Krośnie Stowarzyszenia Portius. Publiczność miała okazję obejrzeć film Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z 2009 roku poświęcony historii relacji polsko-węgierskich z perspektywy władz Krosna, działających w mieście stowarzyszeń i mieszkańców Krosna.
Wykład prof. Istvana Kovácsa Anatomia przyjaźni. Wspólne losy poświęcony był relacjom pomiędzy dwoma bratnimi europejskimi narodami. Prelekcja stała się świetną lekcją lekcją historii, opartą o znajomość literatury przedmiotu, przedstawioną wyczerpująco i w przystępny sposób.