W dniu 14 stycznia 2022 roku w Kampusie Politechnicznym Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie odbyło się ogólnopolskie wydarzenie Nocy Biologów.
Noc Biologów to największe wydarzenie organizowane cykliczne od 2012 roku, popularyzujące nauki przyrodnicze. Odbywa się w szkołach wyższych i ośrodkach naukowych w całej Polsce. W tej edycji po raz czwarty udział wzięła Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie, jako jedna z pośród 29 ośrodków w Polsce, a zarazem druga uczelnia w województwie podkarpackim.
Partnerami tegorocznego wydarzenia były: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz Magurski Park Narodowy, za co serdecznie dziękujemy.
Oficjalnego otwarcia krośnieńskiej Nocy Biologów, dokonał prorektor ds. studiów dr Krzysztof Frączek, koordynatorem wydarzenia była dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki dr Małgorzata Górka.
Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki zajmującej się problematyką przyrodniczą, zdrowia ludzkiego oraz ekologii poprzez wykłady, warsztaty, laboratoria. Tytuł przewodni tegorocznej edycji nawiązuje do Rezolucji Parlamentu Europejskiego na rzecz bioróżnorodności 2030 i brzmi: „Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem”.
Swój udział w organizowanym wydarzeniu zgłosiło ponad 150 osób, głównie byli to uczniowie szkół krośnieńskich, a także z dalszych okolic, Iwonicza, Iwonicza Zdroju, Rymanowa, Nowosielec, Jasła.
Zarówno Uczelnia, jak i Partnerzy przedsięwzięcia zaplanowali dla uczestników Nocy Biologów szereg wykładów, warsztatów i wystaw. Wykłady odbywały się hybrydowo, a warsztaty w obiektach uczelni przy ul. Dmochowskiego oraz w Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Kazimierza Wielkiego.
Wykład inauguracyjny nt. „Wymieranie gatunków w kontekście zmian klimatycznych” wygłosił dr Dominik Wróbel. Ponadto uczestnicy wydarzenia mogli poznać prawdy i mity o glutenie; przyprawy z bliska i z daleka; talerz bioróżnorodności; ogród bioróżnorodności w słoiku; zielone w szkle zatopione; o biologii po angielsku, o wilku mowa, wilk w kulturze i w języku polskim; mikrokosmos osadu czynnego w inżynierii środowiska; szkło jako materiał ekologiczny; magia barw i zapachów; czy bezalkoholowe nalewki dla zdrowia i urody.
Przygotowana oferta z pewnością pozwalała wybrać coś dla każdego miłośnika nauk przyrodniczych.