9. numer czasopisma naukowego Herbalism

Z przyjemnością informujemy, że wydany został przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie 9. numer czasopisma naukowego Herbalism.


W tegorocznym numerze proponujemy Państwu lekturę interesujących rozważań na wiele tematów tj.; analizy składu chemicznego preparatów zawierających ekstrakt z bzu czarnego z wykorzystaniem metod spektroskopowych czy też artykuł dotyczący właściwości antyoksydacyjnych wodnych ekstraktów z kwiatów roślin jagodowych oraz fermentowanych żywych octów owocowych.
Wyrażamy nadzieję, że zainteresowanie czytelników wzbudzi artykuł opisujący wpływ hesperydyny na rozwój stresu oksydacyjnego w sercu szczurów z cukrzycą typu 1 a także artykuł przedstawiający wyniki badań właściwości kosmetycznych i dermatologicznych ekstraktu oraz fermentu z owoców rokitnika zwyczajnego otrzymanego w procesie fermentacji z wykorzystaniem grzyba herbacianego kombuchy, czy też artykuł dotyczący gatunku Vitellaria paradoxa jako źródła cennego surowca stosowanego w preparatach kosmetycznych.
Wartym uwagi jest także artykuł dotyczący wartości leczniczych i fizjoterapeutycznych miodu pszczelego oraz praca dotycząca oceny zawartości żelaza w wybranych płatkach owsianych.
Polecamy do lektury także prace opisujące wybrane rośliny zielarskie, przyprawowe i uprawne charakteryzujące się cennymi właściwości prozdrowotnymi.
W dziale historycznym ,,Z dziejów fitoterapii’’ znajdziecie Państwo artykuł ,,Johannes Treutler (1820–1892) – kontekst historyczno-kulturowy oraz postać pustelnika z Mariańskiej Góry’’, najsłynniejszego pustelnika ówczesnego Hrabstwa Kłodzkiego.
Mamy nadzieję, że zaproponowana przez Redakcję zawartość Herbalismu w roku 2023 przyniesie czytelnikom poznawczą satysfakcję z przedstawionych przez autorów artykułów, zaś wyniki i wnioski będą źródłem inspiracji do kontynuowania badań, które mamy nadzieję, że zostaną zaprezentowane w kolejnych numerach naszego rocznika.
Pracowników nauki prowadzących badania w szeroko rozumianym obszarze Zielarstwa, pragnących zainteresować nimi naszych czytelników zapraszamy do nadsyłania tekstów, uwag uzupełniających prezentowane treści, a także głosów polemicznych na adres redakcji. Opublikujemy je, zgodnie z naszą misją upowszechniania wiedzy o ziołach.

Redaktor Naczelna
Dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. PANS