Już po raz siódmy nasza uczelni brała udział w Ogólnopolskim programie „Noc Biologów”, to cykliczne wydarzenie organizowane przez ośrodki naukowe w całym kraju od 2012 roku.
XIV edycja „Nocy Biologów” odbyła się w dniu 10 stycznia 2025 roku pod hasłem „Biologia zmian klimatu”. W wykładach i warsztatach zorganizowanych przez pracowników Instytutu Gospodarki (Zakład Produkcji i Bezpieczeństwa Żywności, Zakład Zielarstwa) oraz Instytutu Politechnicznego (Zakład Inżynierii Produkcji i Środowiska, Zakład Inżynierii Jakości) udział wzięło blisko 200 uczniów krośnieńskich szkół ponadpodstawowych oraz uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku, Zespołu Szkół w Iwoniczu, Zespołu Szkół w Rymanowie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu. Młodzi miłośnicy nauki mieli okazję nie tylko zgłębić tajniki biologii, ale także zrozumieć, jak zmiany klimatyczne wpływają na życie organizmów i funkcjonowanie ekosystemów, co jest szczególnie istotne w obliczu współczesnych wyzwań związanych ze przeobrażeniami środowiskowymi.
W tegorocznej edycji znalazły się m.in.: interaktywne warsztaty, pokazy i eksperymenty naukowe oraz quizy dla uczestników.
W trakcie wydarzenia odbyły się liczne wykłady i warsztaty prowadzone przez naszych wykładowców oraz studentów ze Studenckich Kół Naukowych Planta Medica i Ekonomistów:
- „Oznaczanie cukrów i cukrowych dodatków do żywności” – mgr Joanna Półchłopek
- „Krople bezalkoholowe na różne dolegliwości” – dr Henryk Różański
- „Rozpoznaj intruza – quiz wiedzy o roślinach inwazyjnych” oraz „Lokalni bohaterowie – rozpoznawanie gatunków popularnych roślin zielnych z okolic Krosna” – warsztaty prowadzone przez Studenckie Koło Naukowe Planta Medica
- „Antyoksydanty – drzemiąca siła warzyw i owoców” – dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. PANS oraz mgr Paulina Jędrzejewska
- „Chłodna logistyka: Efektywne przechowywanie żywności w lodówce” – dr inż. Magdalena Dykiel.
- „Bioróżnorodność – ogród w słoiku” – mgr inż. Elżbieta Brągiel oraz Studenckie Koło Naukowe Ekonomistów
- „Jak długo przetrwają lodowce” – dr hab. Piotr Łopatkiewicz, prof. PANS
- „Ochrona rodzimej flory przed inwazjami w czasach zmian klimatycznych” – Adrian Gałązka ze Studenckiego Koła Naukowego Planta Medica
- „W jaki sposób poprawić jakość żywności” – dr inż. Jolanta Baran oraz dr inż. Małgorzata Źródło-Loda
- „pHantastyczna gleba i jej tajemnice” – dr inż. Bernadetta Bienia
- „Świat pod mikroskopem dla małych i dużych” – dr Dominik Wróbel
- „Zioła i rośliny dziko rosnące wykorzystywane w tradycyjnej kuchni Podkarpacia” – dr inż. Bernadetta Bienia
Serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu i już teraz zapraszamy na kolejną edycję „Nocy Biologów” – do zobaczenia w przyszłym roku!