Uroczyste zakończenie Akademii Cyber_Mil

4 czerwca 2024 roku odbyło się uroczyste zakończenie Akademii Cyber_Mil w naszej Uczelni.

Akademia_CYBER.MIL to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, obejmujący wsparcie cywilnych uczelni publicznych w realizacji programów kształcenia na kierunkach technicznych, związanych z obronnością państwa, przygotowaniem profesjonalnych kadr na potrzeby instytucji administracji państwowej oraz wojskowej w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego. Wsparcie adresowane jest do cywilnych uczelni publicznych, w szczególności uczelni zawodowych, działających w ośrodkach miejskich (do 100 tys. mieszkańców), które prowadzą kształcenie na kierunkach technicznych, związanych z informatyką i cyberbezpieczeństwem.

W ramach Akademii chętni studenci z kierunków Informatyka oraz Bezpieczeństwo wewnętrzne wysłuchali cyklu wykładów, prowadzonych przez specjalistów z Akademii Sztuk Walki w Warszawie, Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa w Warszawie oraz Regionalnego Centrum Informatyki w Krakowie. Prowadzący przedstawili w nich m.in. zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa, typów ataków i zagrożeń, jakie można spotkać w cyberprzestrzeni. Poruszone zostały tematy związane z szeroko rozumianą inżynierią społeczną. Przedstawili metody ataków na pocztę elektroniczną, na różnego rodzaju komunikatory internetowe. Poruszyli też problem cyberbezpieczeństwa w miejscach publicznych. Podczas wykładów nie brakowało praktycznych przykładów i pokazów na żywo. Udział w nich był doskonałą okazją do poszerzenia i usystematyzowania wiedzy związanej z cyberbezpieczeństwem.

W dniu zakończenia Akademii studenci wysłuchali listu Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniak Kamysza skierowanego do uczestników projektu oraz odebrali certyfikaty poświadczające wzięcie udziału w projekcie.

Natomiast 9 najlepszych studentów otrzymało propozycję odbycia praktyk studenckich w jednostkach podległych resortowi obrony narodowej, które w swojej codziennej działalności zajmują się problematyką związaną z IT.