Zapraszamy do odwiedzenia wystawy Krzysztofa Duckiego – uznanego artysty, prezesa Węgierskiego Towarzystwa Plakatu, wykładowcy na Wydziale Grafiki Katedry Komunikacji Wizualnej Budapeszteńskiego Uniwersytetu Metropolitan i honorowego członka Stowarzyszenia im. Portiusa w Krośnie.
Wystawa Rozmówki polsko-węgierskie obejmuje serię plakatów, z których każdy przedstawia serię malarskich portretów Polaków i Węgrów, osób szczególnie zasłużonych w udzielaniu pomocy polskim uchodźcom na Węgrzech w okresie drugiej wojny światowej. Każdy portret jest opatrzony fotografią i biogramem przedstawianej osoby. Wystawa, poza oczywistymi walorami artystycznymi, pozwala widzowi poznać znaczący fragment historii polsko-węgierskiej poprzez złożone życiorysy osób ją współtworzących.
Wystawa do obejrzenia do 5 października br., w Kampusie Humanistycznym przy ul. Kazimierza Wielkiego w Krośnie.
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy.
Krzysztof DUCKI urodził się w 1957 r. w Warszawie. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie od 1982 roku mieszka i pracuje w Budapeszcie. Zajmuje się głównie projektowaniem graficznym: plakatem, emblematem, projektowaniem książki itd. Współpracuje–współpracował z Instytutem Polskim w Budapeszcie, Centrum Węgierskim w Krakowie, Instytutem Węgierskim w Warszawie, Festiwalem Filmów Węgierskich w Budapeszcie. Prezentował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych na całym świecie. Członek, współzałożyciel grupy DOPP (1987). Prezes i współzałożyciel Towarzystwa Plakatu Węgierskiego. Od 2010 roku jest pedagogiem Uniwersytetu Metropolitan w Budapeszcie (tytuł doktora sztuki, 2022). Jest organizatorem i jurorem wielu międzynarodowych wystaw plakatów. Wielokrotnie nagradzany głównymi nagrodami w konkursie na Najlepszy Plakat Roku i na Biennale Węgierskiej Grafiki Użytkowej. Laureat węgierskiej nagrody państwowej im Ferenczy Noémi (1996). Odznaczony m.in. odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
W naszej Uczelni chlubimy się wieloletnią współpracą z Krzysztofem Duckim, który zaprojektował dla nas okolicznościowe i niepowtarzalne grafiki: „Dobre kierunki” i „Klucz do sukcesu”.