Piknik u Profesora Pigonia

W dniu 11 czerwca br. w Komborni odbył się Piknik u Profesora Pigonia. Zorganizowane przez studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie oraz Gminę Korczyna wydarzenie było okazją do zapoznania się z życiorysem i małą Ojczyzną Stanisława Pigonia – profesora z Komborni, patrona Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.

Wydarzenie oficjalnie otworzył Wójt Gminy Korczyna – Grzegorz Półchłopek, Kanclerz PANS – Franciszek Tereszkiewicz oraz prof. Kazimierz Sikora mówiąc do uczestników:

A Profesor Stanisław Pigoń ma także dla Was, młodych ludzi z Podkarpacia odpowiedź na inne, równie trudne pytania. Kim jesteśmy i co dla nas znaczy nasza mała ojczyzna. Przykładem swojego życia mówi, że spełnienia marzeń o lepszym, piękniejszym świecie nie trzeba szukać gdzieś daleko. Że przyszłość Podkarpacia leży tak naprawdę w Was – ludziach mądrych, wykształconych, znających języki, ale także kochających swoje rodzinne strony i szanujących tradycję. Profesor powiedziałby do Was: Niech pomiędzy Wami zagości duch szlachetnej rywalizacji, niech zwycięży najlepszy, a szacunek pozostanie przy Waszych rywalach!

Po otwarciu spotkania uczniowie szkół podstawowych w Węglówce i w Komborni przystąpili do konkursu wiedzy o Stanisławie Pigoniu. Konkurs był dwuetapowy – w pierwszej części zmierzyli się z testem wiedzy o profesorze i jego wsi rodzinnej, zaś w drugiej przedstawili przygotowane pod opieką nauczycieli krótkie inscenizacje dzieł Aleksandra Fredry – Szkoła Podstawowa im. Stanisława Pigonia w Komborni zaprezentowała fragment „Zemsty”, zaś Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Węglówce – „Ślubów Panieńskich”.

Kiedy uczniowie szkół podstawowych zmagali się z konkursem wiedzy i prezentowali scenki fredrowskie, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rywalizowali w grze terenowej Na szlaku przygody. Celem rozgrywki było dotarcie do domu rodzinnego profesora Pigonia z wyznaczonych punktów położonych na terenie całej miejscowości. W rozgrywkach terenowych wzięły udział drużyny:

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Elektrycznych w Krośnie
Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Jedliczu
II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
Zespół Szkół w Iwoniczu
Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie

Finał pikniku odbył się w pięknej scenerii domu rodzinnego Profesora Pigonia. Uczestnicy Pikniku zwiedzili zagrodę i obejrzeli kolekcję pamiątek po Profesorze Pigoniu, a na zakończenie pobytu zostali poczęstowani domowym żurkiem i tradycyjnymi proziakami wypieczone na prawdziwym, opalanym drewnem piecu. Wszystkie te pyszności przygotowały członkinie Klubu Seniora w Komborni.

W wydarzeniu wzięli udział żołnierze sanockiego batalionu 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, prezentując zainteresowanym wyposażenie bojowe i zachęcając do wstąpienia do służby oraz rozgrywając konkurencje strzeleckie, topograficzne i testy na spostrzegawczość.

Obsługę informatyczną i zespół organizacyjny stanowili studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Wszystko udało się nad podziw dobrze. Studenci – dziękujemy!

Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez krośnieńską uczelnię oraz Gminę Korczyna. Organizatorzy mają nadzieję, że Piknik na stałe zagości w kalendarzu corocznie organizowanych w Gminie Korczyna wydarzeń, a z każdym rokiem udział szkół z terenu naszej Gminy będzie coraz liczniejszy.

Relacja fotogfraficzna