Patryk Penar – Absolwent kierunku Informatyka

Cześć! Nazywam się Patryk Penar i jestem absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Ukończyłem studia na kierunku Informatyka o specjalności Sieciowe systemy informatyczne.
Studia w Krośnie rozpocząłem w 2015 roku. Na początku była duża niepewność, strach przed otoczeniem, ale z każdym dniem to mijało. Był to dla mnie czas owocnej pracy, wielogodzinnej nauki, a także dobrej zabawy. Studiowanie pozwoliło mi na zdobycie wiedzy przy wysoce wykwalifikowanej kadrze. Starali się pomagać w każdej sytuacji. Dużym plusem uczelni jest to, że przygotowuje teoretycznie, ale też praktycznie.
Gdy zacząłem uczęszczać na pierwsze zajęcia uświadomiłem sobie, że jest to dopiero początek pogłębiania mojej wiedzy informatycznej. Chciałem dodatkowo jeszcze rozwijać swoje pasje, jakimi jest elektronika. Dowiedziałem się od starszych kolegów z uczelni o kole naukowym, które działa w różnych dziedzinach nauki informatycznej. Było to koło naukowe „NEO”.

Już na pierwszym roku studiów zostałem jego członkiem. Miałem okazję wypróbować różne mikrokontrolery elektroniczne, roboty z klocków LEGO oraz pierwszą na uczelni drukarkę 3D, która jest z nami do dziś. Byłem podekscytowany. Po pierwszym spotkaniu zostałem przydzielony do stanowiska z elektroniką. Brałem udział w różnych wyjazdach, targach szkół oraz pokazach, a nawet przyczyniłem się do promocji uczelni oraz kierunku.Nasze koło organizowało też stoiska z pokazami robotów, drukiem 3D oraz mikrokomputerami, które sterowały różnymi urządzeniami elektronicznymi. Dzięki takim akcją poznałem bardzo dużą ilość osób z zainteresowaniami podobnymi do moich.
Po 3,5 roku nauki nadszedł dzień obrony pracy inżynierskiej, przed wejściem do sali było pełno stresu.

Gdy byłem już w środku poczułem ulgę. Nie było się czym tak naprawdę stresować. Wszystko poszło po mojej myśli. Udało się obronić pracę inżynierską w pierwszym terminie. I tak oto zostałem inżynierem kierunku informatyki, lecz to nie był koniec moich zmagań! Postanowiłem kontynuować moją naukę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, tym razem aplikowałem na studia drugiego stopnia na kierunku Inżynieria produkcji o specjalności Systemy informatyczne w inżynierii produkcji.
Podczas studiów na kierunku Inżynieria produkcji, po namowach mojego kolegi z roku, wstąpiłem do drugiego koła naukowego „VDesign”, które zajmowało się projektowaniem łazika marsjańskiego. Ani chwili dłużej nie zastanawiałem się, tylko od razu wziąłem się z resztą kolegów i koleżanek do pracy nad robotem. Po kilku miesiącach ciężkiej pracy udało nam się złożyć pierwszy prototyp łazika, który do dziś jest pokazywany na pokazach. Po 5 latach uczestnictwa w obu kołach naukowych nadszedł czas odejścia. Coś się skończyło, a coś nowego się zaczęło.Mam nadzieję, że przez kilka następnych lat będą funkcjonowały oba koła naukowe „NEO” jak i „VDesign”.
Obecnie jestem już po egzaminach końcowych. Została tylko obrona pracy magisterskiej, do której już niedługo się przymierzam . Dobrze wspominam lata spędzone na tej uczelni!