Kierunek Inżynieria jakości kształci kompleksowo przyszłych inżynierów. Studenci zdobywają wiedzą oraz umiejętności praktyczne z zakresu m.in.: towaroznawstwa wyrobów przemysłowych i żywnościowych, zarządzania jakością i procesami technologicznymi, systemów zarządzania i zapewnienia jakości, wdrażania i dokumentowania systemu zarządzania jakością, audytów systemu zarządzania jakością, projektowania wyrobów, kształtowania jakości towarów, analizy i badania rynku, marketingu produktów czy logistyki towarów. Absolwenci Towaroznawstwa nabywają szerokie kompetencje niezbędne do pracy w różnorodnych działach gospodarki i administracji.
Informacje o kierunku
NAZWA KIERUNKU: |
Inżynieria jakości
POZIOM KSZTAŁCENIA: |
studia inżynierskie pierwszego stopnia o profilu praktycznym
CZAS TRWANIA STUDIÓW: |
7 semestrów
TYTUŁ NADAWANY ABSOLWENTOM: |
inżynier
FORMA STUDIÓW: |
stacjonarne i niestacjonarne
Zakres kształcenia
Podczas studiów na kierunku Towaroznawstwo możesz wybrać jedną z dwóch specjalności:
Inżynier jakości – w ramach tego modułu zajęć do wyboru studenci zdobywają wiedzę i umiejętności potrzebne do podjęcia pracy zawodowej jako specjaliści działów kształtowania i oceny jakości, czy eksperci systemów zarządzania jakością w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz handlowych. Absolwenci będą potrafili wdrażać, nadzorować i doskonalić systemy zarządzania jakością w przedsiębiorstwach z różnych branż, będą posadać wiedzę, umiejętności i kwalifikacje niezbędne do bycia audytorem systemów zarządzania jakością. Będą przygotowani do pracy m. in. w przedsiębiorstwach na stanowiskach związanych z zarządzaniem i kontrolą jakości, jednostkach kontrolno-pomiarowych, firmach konsultingowych
Logistyk towarów – w ramach tego modułu zajęć do wyboru studenci zdobywają wiedzę i umiejętności o właściwościach różnych grup towarowych mających wpływ na właściwy dobór narzędzi służących budowaniu procesu logistycznego, dopasowanego do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Ponadto będą specjalistami rozumiejącym procesy logistyczne w zarządzaniu łańcuchem dostaw i ich wpływu na jakość i bezpieczeństwo towarów. Absolwenci będą przygotowani do pracy zawodowej w dużych organizacjach gospodarczych, krajowych i międzynarodowych, a także w przedsiębiorstwach z sektora MŚP
Praktyki
Studenci odbywają praktykę zawodową na I, II i III roku studiów.
Na I roku praktyka realizowana jest w semestrze 2 i trwa 5 tygodni. Odbywa się ona w przedsiębiorstwach branży spożywczej i przemysłowej, w których obecny jest proces technologiczny wytwarzania produktów.
Na II roku studenci realizują praktykę w semestrze IV przez 6 tygodni w przedsiębiorstwach branży spożywczej i przemysłowej.
Na III roku w semestrze 6, praktyka trwa 10 tygodni i odbywa się w przedsiębiorstwach branży spożywczej i przemysłowej, w których wdrożone są systemy zarządzania jakością towarów i usług.
Praktykę dyplomową studenci realizują na IV roku studiów w semestrze 7, w formie pracy w laboratorium, w terenie lub w przedsiębiorstwach – odpowiednio do zakresu pracy dyplomowej.
Opinie absolwentów







Dom studenta
ul. Żwirki i Wigury 9a
Dom studenta
ul. Słowackiego 6
Galeria Zakładu
Najczęściej zadawane pytania:
- zakładach produkujących wyroby przemysłowe takich jak: producenci części samochodowych i lotniczych, producenci detali z metalu, fabryki mebli, huty szkła, zakłady z branży tworzyw sztucznych, producenci kosmetyków i wiele innych,
- przedsiębiorstwach produkujących żywność,
- laboratoriach analitycznych i kontroli jakości oraz certyfikacji produktów,
- jednostkach kontrolno-pomiarowych,
- organach nadzoru urzędowego,
- jednostkach doradczych i projektowych,
- firmach konsultingowych,
- przedsiębiorstwach handlowych,
- jako niezależny ekspert.
- Inżynier jakości,
- Inżynier procesu,
- Pełnomocnik ds. systemu ISO,
- Specjalista ds. LEAN,
- Specjalista ds. jakości,
- Technolog,
- Handlowiec,
- Laborant,
- Menadżer ds. jakości (Quality manager),
- Kierownik / Dyrektor Jakości,
- Kierownik / Dyrektor Produkcji,
- Kierownik / Dyrektor Laboratorium,
- Główny Specjalista ds. Systemów Zarządzania,
- Menadżer ds. LEAN