Podczas studiów na kierunku Automatyka i robotyka student nabędzie kompetencje w zakresie informatyki, mechaniki i elektroniki, pozwalające mu na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy w przyszłej pracy zawodowej. Po ukończeniu studiów absolwent będzie mógł m. in. podjąć pracę w interdyscyplinarnym zespole projektowym, uczestniczącym w rozwiązywaniu zadań budujących innowacje, w działach utrzymania ruchu przy zapewnieniu sprawności technicznej urządzeń na automatycznych liniach produkcyjnych czy na stanowiskach związanych z programowaniem, w szczególności sterowników PLC stosowanych w aplikacjach przemysłowych i układach automatycznej regulacji.
Informacje o kierunku
NAZWA KIERUNKU: |
Automatyka i robotyka
POZIOM KSZTAŁCENIA: |
studia inżynierskie pierwszego stopnia o profilu praktycznym
CZAS TRWANIA STUDIÓW: |
7 semestrów
TYTUŁ NADAWANY ABSOLWENTOM: |
inżynier
FORMA STUDIÓW: |
stacjonarne i niestacjonarne
Warunki rekrutacji
- Rekrutacja na kierunek Automatyka i robotyka przeprowadzona zostanie na podstawie konkursu świadectw maturalnych. Szczegółowe warunki i tryb rekrutacji na studia w danym roku akademickim określa Uchwała Senatu.
- Egzamin maturalny (nowa matura) – konkurs świadectw z uwzględnieniem pisemnego egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych.
- Egzamin dojrzałości (stara matura) – konkurs świadectw obejmujący wyniki ukończenia szkoły średniej z języka polskiego, języka obcego i matematyki albo fizyki, albo informatyki.
- Zgodnie z regulaminem przyjęć na studia, laureaci i finaliści olimpiad matematycznych, fizycznych, informatycznych oraz wiedzy technicznej na poziomie centralnym i okręgowym, mają możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia bez konieczności przechodzenia przez standardowy proces rekrutacyjny.
Zakres kształcenia
Kształcenie na kierunku Automatyka i robotyka realizowane jest na specjalnościach:
- Automatyka – student pogłębi wiedzę i praktyczne umiejętności związane z automatyzacją procesów produkcyjnych, ich wizualizacją oraz zarządzaniem nimi
- Elektroenergetyka – student pogłębi wiedzę z zakresu wykorzystania i zarządzania energią elektryczną niezbędną w napędach maszyn i urządzeń; pozna zagadnienia związane z przekształcaniem energii oraz zagadnienia dotyczące diagnostyki i eksploatacji urządzeń przemysłowych
- Diagnostyka samochodowa, mechatronika i elektromobilność – student pogłębi wiedzę z zakresu elektroniki ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania jej w mobilnych rozwiązaniach, pozna wiedzę związaną z budową napędów elektrycznych wraz z magazynami energii
Praktyki
Praktyki na kierunku Automatyka i robotyka łącznie obejmują 24 tygodnie, to jest 320 godzin zajęć praktycznych, realizowanych w zakładzie wybranym przez studenta. Praktyki można odbywać się w zakładach przemysłowych, gdzie wykorzystywane są rozwiązania oparte o układy sterowania, roboty oraz urządzenia produkcyjne wymagające utrzymania ruchu.
Dom studenta
ul. Żwirki i Wigury 9a
Dom studenta
ul. Słowackiego 6
Najczęściej zadawane pytania:
Automatyka i robotyka studia
Jeśli szukasz kierunku studiów z dużym potencjałem, który pozwoli Ci zdobyć wiele cennych umiejętności oraz otworzyć drzwi do różnych dziedzin przemysłu, to kierunek Automatyka i Robotyka jest dla Ciebie idealny!
Automatyka studia
Studia na tym kierunku pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu elektrotechniki, elektroniki, informatyki technicznej, mechaniki oraz automatyki i robotyki. Absolwenci posiadają umiejętności programowania, projektowania i konstruowania systemów automatyzacji oraz robotyki. Dzięki temu mogą pracować nad projektami nowych rozwiązań, modernizacją już istniejących, ich wdrożeniem do użytku oraz obsługą.
Studia robotyka
Kierunek ten jest szczególnie atrakcyjny dla osób, które chcą pracować w przemyśle, gdzie zautomatyzowane linie produkcyjne są wykorzystywane na szeroką skalę. Dzięki zdobytym umiejętnościom, absolwenci mogą szukać pracy w branżach takich jak lotnictwo, przemysł samochodowy czy elektromaszynowy.
Jeśli marzysz o pracy w przemyśle, jesteś ambitny/a, kreatywny/a i masz zacięcie do matematyki i techniki, to kierunek Automatyka i Robotyka jest dla Ciebie stworzony! Zdobądź cenną wiedzę i umiejętności, które otworzą przed Tobą drzwi do kariery w przyszłości!
Automatyka i robotyka praca
Możliwości zatrudnienia dla absolwentów Automatyki i robotyki są bardzo różnorodne i obejmują stanowiska takie jak projektanci systemów automatyki, programiści układów sterowania, inżynierowie robotyki, przedstawiciele handlowi czy nauczyciele robotyki. Osoby z takim wykształceniem mają możliwość podjęcia pracy w laboratoriach, ośrodkach badawczych oraz placówkach wdrażających nowoczesne technologie. Istnieją także liczne możliwości zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki, gdzie produkcja lub usługi są oparte na systemach robotyki lub automatyki.