„Jesteś męski – Daj się zbadać” konferencja naukowa na temat profilaktyki raka jąder i prostaty

Pod hasłem „Jesteś męski – Daj się zbadać” 5 grudnia w auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie odbyła się konferencja naukowa na temat profilaktyki raka jąder i prostaty.

Patronat nad konferencją objęli dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS – Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna i dr n. med. Dariusz Sobieraj – radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej w krośnieńskim szpitalu.

O męskich problemach i o tym jak im zapobiegać, rozpoznać i leczyć mówili lekarze: dr n. med. Dariusz Sobieraj wraz ze swoim zespołem lek. Kacprem Krawczakiem oraz lek. Michałem Szczęchem.

Listopad został uznany na całym świecie za miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Akcję Movember zainicjowała w Australii i Nowej Zelandii w 2004 roku Fundacja Movember. Hasło kampanii powstało z połączenia słów moustache (wąsy) oraz november (listopad).

Rektor PANS w Krośnie zwrócił uwagę, że pomimo tego, iż wąsy stały się w Europie zachodniej niemal całkowicie passe, to wielu mężczyzn zapuszcza je w okresie jesienno-zimowym. 

Pokazują w ten sposób zaangażowanie w akcji poświęconej mężczyznom i schorzeniom, na które zapada coraz więcej młodych ludzi, czyli nowotwory jąder i nowotwory gruczołu krokowego.

Konferencja zgromadziła wielu uczestników. Obecni byli samorządowcy, dyrekcja krośnieńskiego szpitala i pogotowia ratunkowego, studenci PANS oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież z krośnieńskich szkół (I LO i ZSKU).

Mam nadzieję, że wszystko czego się tu dowiecie przekażecie dalej i będziecie namawiać do jak najwcześniejszych działań – powiedział Rektor PANS w Krośnie.

W przerwach można było skorzystać z konsultacji urologicznych oraz wziąć udział w nauce samobadania jąder z wykorzystaniem symulatorów medycznych. 

Każdy z nas może zetknąć się z nowotworem, jeżeli nie osobiście to wśród najbliższych – zaznacza dr n. med. Dariusz Sobieraj. – Badajmy się, profilaktyka to najlepszy sposób na to, żeby pomóc samemu sobie. 

O poczęstunek dla uczestników Konferencji zadbała młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie.  

Więcej fotografii w galerii