Bolid z Krosna przejechał prawie 500 km na 1l etanolu

Artykuł opublikowany na portalu www.krosno24.pl

https://krosno24.pl/informacje/bolid-z-krosna-przejechal-prawie-500-km-na-1l-etanolu-i1109

Bolid „Piła” na torze w Londynierotor pwsz krosno

Przypomnijmy. Na krośnieńskiej uczelni 2 lata temu został zbudowany bolid, który ma za zadanie przejechać jak najdłuższą trasę na 1 litrze etanolu. Taki jest cel corocznych zawodów Shell Eco-marathon w Londynie.

 W 2016 r. bolid „Piła” przejechał 133 km, a rok później 306 km.  Studenci i pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie (PWSZ) skupieni w Kole Naukowym Rotor postawili sobie za cel polepszyć te wyniki, dlatego pojazd został unowocześniony.

W tym roku „Piła” przejechał na torze w Londynie 498 km na 1l etanolu. – W ten sposób poprawiliśmy wynik w stosunku do naszego pierwszego startu w zawodach o prawie 400%, a w stosunku do ubiegłego roku o prawie 100% – cieszą się studenci.

Jedną z większych trudności w trakcie zawodów w tym roku był kręty i wąski tor  przejazdów. – Posiadał on liczne studzienki kanalizacyjne i wzniesienia. Wszystko to skutkowało dużą ilością wypadków. Drugim niesprzyjającym czynnikiem na torze była wysoka temperatura, która sięgała ponad 30 stopni Celsjusza. Dla kierowcy bolidu było to dodatkowe utrudnienie, oprócz leżącej pozycji w trakcie jazdy i słabej widoczności – opowiada Anna Słowik z PWSZ.

Bolid w kategorii prototypów zasilanych silnikami spalinowymi (prototype ICE) zajął  19. miejsce na 51 drużyn biorących udział w zawodach w tej kategorii. – Wśród pojazdów prototypów zasilanych etanolem jesteśmy pierwsi w Polsce i zajmujemy 4. miejsce w Europie – podsumowuje ekipa Rotor PWSZ Krosno.