Bibliotheca Pigoniana w Alma Mater Uniwersytetu Jagiellońskiego

ALMA MATER Miesięcznik UJ
ALMA MATER Miesięcznik UJ

Z przyjemnością informujemy, że w miesięczniku Alma Mater wydawanym przez Uniwersytet Jagielloński (listopad 2022, nr 236), została zamieszczona recenzja książki autorstwa Profesora Franciszka Ziejki Jak kochać Polskę? Stanisława Pigonia droga do wielkości, wydanej jako V tom serii Bibliotheca Pigoniana.

W recenzji, jej autorka, Rita Pagacz-Moczarska, przedstawia czytelnikom historię powstania tej publikacji napisanej przez Profesora na jubileusz 20-lecia krośnieńskiej uczelni.

Profesor Franciszek Ziejka ofiarował uczelni na jej jubileusz dar królewski, obszerną monografię, w której szczegółowo przedstawił Pigoniową drogę do wielkości. Drogę realizowaną przez Profesora Stanisława Pigonia w jego działalności społecznej – w obronie praw i swobód obywatelskich; w obronie wolności szkół akademickich; w ponurych czasach niemieckiej okupacji – w obronie prześladowanych studentów.

Z okazji jubileuszu 20-lecia uczelni w tomie Krosno. Miasto i ludzie, została opublikowana jedynie część tego wyjątkowego opracowania. Profesor Franciszek Ziejka zmarł w 2020 roku przed opublikowaniem całego tekstu. Publikując cały tekst redaktorzy poszerzyli tom o wygłoszony w Krośnie wykład Franciszka Ziejki Humanistyka przetrwa oraz o tekst laudacji wygłoszonej z okazji przyznaniu mu medalu „Zasłużony dla PWSZ w Krośnie”, a także o szkic Z Komborni w świat i Odkrywanie świata. Stanisław Pigoń i Franciszek Ziejka – uczeni, nauczyciele, wychowawcy, patrioci autorstwa Franciszka Tereszkiewicza – kanclerza naszej uczelni.

W tymże numerze Alma Mater została zamieszczona również laudacja Budowniczy mostów autorstwa prof. Grzegorza Przebindy i dr Joanny Kułakowskiej-Lis, wygłoszona z okazji wręczenia Profesorowi Franciszkowi Ziejce medalu„Zasłużony dla PWSZ w Krośnie”.

Zapraszamy do lektury.