Academia PANS Krosno w międzynarodowym projekcie

Międzynarodowy projekt 'Stronger Together’ pod patronatem British Council, w którym biorą udział uczniowie językowej Academii, wkracza w kolejną fazę realizacji. Po prezentacji pomysłów na wielokulturową współpracę Academii PANS Krosno oraz szkół partnerskich z Anglii, Walii i Grecji w obszarze ochrony środowiska, w głosowaniu uczestników zwyciężył autorski pomysł naszego teamu, który opracowali nasi kursanci wykorzystując wiedzę i wsparcie dra Dominika Wróbla – znawcy tematu ekologii, eksperta w dziedzinie botaniki, przyjaciela Academii i pasjonata języków obcych.

Ideą naszego projektu jest stworzenie organicznej łąki kwietnej, która ma wiele zalet dla ekosystemu i którą można zasiać w wielu lokalizacjach – popularne miejsca to pobocza dróg, miejskie skwery, parki i rabaty, czy szkolne ogródki. Tym samym, oprócz realizacji wizji efektywnej ochrony środowiska, uda nam się sprostać pozostałym zasadom konkursu, w tym m.in. misji działania dla lokalnej społeczności. Ze względu na to, że projekt musi zakończyć się na przełomie lutego i marca, a obecnie pogoda nie sprzyja sadzeniu roślin i sianiu nasion, dzięki przychylności JM Rektora mogliśmy wykorzystać do naszej uprawy system hydroponiki, którym dysponuje nasza uczelnia.

dr hab. Barbara Krochmal-Marczak, prof. PANS, która posiada fachową ekspertyzę i doświadczenie w tym temacie, przeprowadziła dla uczniów Academii inspirujące szkolenie i, wraz z mgr Angeliką Uram, nadzorowała proces siania nasion, co udokumentowaliśmy w postaci filmu video.

Obecnie codziennie doglądamy naszej plantacji i z wielką radością i entuzjazmem czekamy na efekt końcowy, który z pewnością będzie zachwycający! To kolejne ambitne wyzwanie, w którym uczestniczy językowa Academia reprezentując PANS w Krośnie na arenie międzynarodowej. Należy podkreślić, że nasze pomysły mają szansę na skuteczną realizację dzięki przychylności władz uczelni oraz życzliwości i wsparciu naszych wyjątkowych koleżanek i kolegów. Hasło projektu 'Stronger Together’ („Silniejsi razem”) doskonale odzwierciedla naszą wewnętrzną, dobrą energię i niezwykłą wspólnotę, którą (my – pracownicy, studenci oraz kursanci Academii) tworzymy w murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.

Dziękujemy, lektorzy Studium Języków Obcych