Konkurs „Od pomysłu do biznesu – innowacje w branży spożywczej” został zorganizowany przez Zakład Produkcji i Bezpieczeństwa Żywności w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Jego celem było rozwijanie kreatywności, przedsiębiorczości oraz zainteresowań młodzieży tematyką innowacyjnych rozwiązań w branży spożywczej.
Patronat honorowy nad konkursem objęli:
- JM Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie – dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS,
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krośnie,
- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Krośnie,
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej,
- Inkubator Przedsiębiorczości Krosno,
- Zakład Mięsny „Jasiołka”.
I etap – ocena prac konkursowych
Do 10 maja 2026 r. uczestnicy przygotowywali indywidualne projekty pod opieką nauczycieli ze swoich szkół. Prace zostały opracowane zgodnie z kartą projektu udostępnioną przez organizatora i przesłane w formie elektronicznej.
Komisja Konkursowa dokonała oceny nadesłanych projektów i wyłoniła:
- 10 najlepszych prac w ścieżce żywnościowej,
- 5 najlepszych prac w ścieżce ekonomicznej.
W finale konkursu uczestniczyli uczniowie z następujących szkół:
- Zespołu Szkół w Iwoniczu,
- Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju,
- Michalickiego Zespół Szkół Ponadpodstawowych ks. Bronisława Markiewicza Miejsce Piastowe,
- Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie,
- II-go Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie.
Autorzy zakwalifikowanych projektów zostali zaproszeni do udziału w finale konkursu.
Prace konkursowe oceniała Komisja Konkursowa powołana przez kierownika zakładu Produkcji i Bezpieczeństwa Żywności dr hab. inż. Barbarę Krochmal-Marczak, prof. PANS. W skład komisji weszli przedstawiciele środowiska naukowego oraz praktycy związani z branżą spożywczą i przedsiębiorczością.
Ścieżka żywnościowa
Przewodnicząca komisji:
- dr hab. inż. Barbara Krzysztofik, prof. PANS.
Ścieżka ekonomiczna
Przewodniczący komisji:
- dr hab. Bogusław Ślusarczyk, prof. PANS.
Członkowie komisji:
- mgr inż. Elżbieta Brągiel,
- Małgorzata Kuliga – właścicielka firmy Zielona Terapia Podkarpacki Catering Dietetyczny,
- Kamila Fedycka-Kustroń – przedstawicielka Inkubatora Przedsiębiorczości Krosno,
- Jolanta Janas – właścicielka restauracji śniadaniowo-lunchowej „Weranda”,
- Iwona Wajs – właścicielka firmy „Dokręcone z sercem”,
- Agnieszka Kiełtyka – współwłaścicielka Piekarni Kiełtyka.
W wydarzeniu uczestniczyli również nauczyciele-opiekunowie uczniów zakwalifikowanych do finału konkursu.
II etap – prezentacja finałowa
Finał konkursu odbył się 10 czerwca 2026 r. o godzinie 9.00 w Auli Kampusu Politechnicznego Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.
Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonała Kierownik Zakładu Produkcji i Bezpieczeństwa Żywności, dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. PANS, która powitała uczestników konkursu, nauczycieli-opiekunów oraz zaproszonych gości.
Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili również dr Krzysztof Frączek – Prorektor ds. Studiów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie oraz dr hab. inż. Piotr Łopatkiewicz, prof. PANS – Dyrektor Instytutu Gospodarki PANS w Krośnie.
W wydarzeniu uczestniczyła Anita Pelczar, reprezentująca Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krośnie.
Finaliści prezentowali swoje projekty przed Komisją Konkursową. Każda prezentacja mogła trwać maksymalnie 5 minut. Uczestnicy przedstawiali swoje pomysły w formie prezentacji multimedialnych oraz prototypów lub wizualizacji produktów. Komisja oceniała m.in. innowacyjność projektów, ich wartość merytoryczną, potencjał wdrożeniowy oraz sposób prezentacji.
W wyniku oceny końcowej II etapu konkursu nagrodzono i wyróżniono następujące osoby:
Wyniki konkursu w ścieżce żywnościowej:
I miejsce – Lorens Zuzanna z ZSGH w Iwoniczu Zdroju
II miejsce – Kielar Roksana z ZSGH w Iwoniczu Zdroju
III miejsce – Zając Wiktoria z MZSP w Miejscu Piastowym
Wyróżnienia:
– Twardy Oliwia z ZSP w Rymanowie
– Duplaga Patrycja z ZS w Iwoniczu
Wyniki konkursu w ścieżce ekonomicznej:
I miejsce – Ciupa Oliwia z II LO w Krośnie
II miejsce – Chmielewska Julia z ZSP w Rymanowie
III miejsce – Kilar Julia z ZSP w Rymanowie
Fundatorami nagród dla laureatów konkursu byli:
- JM Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie – dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS,
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krośnie,
- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Krośnie,
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej,
- Inkubator Przedsiębiorczości Krosno,
- Zielona Terapia Podkarpacki Catering Dietetyczny,
- Jolanta Janas – właścicielka restauracji śniadaniowo-lunchowej „Weranda”.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników i finalistów oraz podziękowania kierujemy do nauczycieli i opiekunów, którzy wspierali uczniów w przygotowaniach do konkursu oraz inspirowali młodzież do rozwijania przedsiębiorczości i kompetencji praktycznych.
Szczególne wyrazy wdzięczności składamy Honorowym Patronom i Partnerom wydarzenia za udział w pracach Komisji Konkursowej oraz ufundowanie nagród dla laureatów.
Konkurs był doskonałą okazją do promowania przedsiębiorczości i innowacyjności wśród młodzieży oraz do budowania współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim, szkołami ponadpodstawowymi i przedstawicielami branży spożywczej.
Finał konkursu potwierdził, że młodzież szkół ponadpodstawowych posiada duży potencjał twórczy, umiejętność dostrzegania współczesnych wyzwań branży spożywczej oraz gotowość do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań o charakterze technologicznym i biznesowym.
Organizatorzy wyrażają nadzieję, że udział w konkursie stanie się dla uczestników inspiracją do dalszego rozwijania zainteresowań naukowych, poszerzania swojej wiedzy, chęci dalszego kształcenia się oraz przedsiębiorczych.
W imieniu komitetu organizacyjnego:
Przewodnicząca: dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. PANS
Sekretarz konkursu: mgr inż. Elżbieta Brągiel


