BODY’S WORLDS – Wystawa inna niż wszystkie

W dniu 24 listopada br. 42 studentów z kierunków medycznych tj. Pielęgniarstwo, Położnictwo i Ratownictwo medyczne wraz z nauczycielami akademickimi i prorektorem ds. studiów udało się do Katowic na wystawę anatomii ciał ludzkich – BODY’S WORLDS. Wycieczka miała być formą nagrody dla studentów  aktywnie działających w  Studenckich Kołach Naukowych.

Niestety nie udało się dotrzeć do celu. Wycieczkę zorganizowano po raz drugi w dniu 30 listopada br. W nieco okrojonym składzie udało się nam dotrzeć do celu i zwiedzić wystawę autorstwa słynnego anatoma wynalazcy plastynacji dr. Gunthera von Hagensa.

https://www.facebook.com/BodyWorldsPolska/?locale=pl_PL

Mieliśmy możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia.  Zobaczyć można było jak dokładnie działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i poznać sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób.

Wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie i swoją kondycję. Obok siebie przedstawiono narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia wpływa na organizm np. jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszą procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to co jemy, jak i czy ćwiczymy – wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny.. Ekspozycja przywodzi na myśl te skojarzenia i przedstawia wyjątkowość ludzkiego życia. Wiedza zdobyta na wystawie wyostrza poczucie własnej bezbronności oraz wartości własnego zdrowia jednocześnie ucząc jak lepiej dbać o siebie szczególnie teraz w tym trudnym dla nas wszystkich okresie. Bezprecedensowy sukces BODY WORLDS opiera się na przełomowym procesie plastynacji dr. Gunthera von Hagensa – metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej przez lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat. Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Wystawa zachwyca już od wielu lat wzbudzając ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia.

Także na nas wywarła takie wrażenie…

Poniżej zapraszamy relację studentów z wycieczki

Pierwszy wyjazd w dniu 24 listopada br.

Niestety ten dzień nie był dla nas dniem szczęśliwym. 51 uczestników wycieczki spędziło 7 godzin w autokarze w korku… ale nic straconego. Było wesoło i głośno! Śmiech, podjadanie sobie nawzajem jedzonka i picia, przy grach i pogaduchach umilił nam czas. Kiedy staliśmy w korku i wiedzieliśmy, że już nie dojedziemy do Katowic zrodził się pomysł aby zatrzymać się choć na chwilę w Krakowie. Okazało się, że na starówce krakowskiej zastaliśmy przedświąteczny jarmark. Zapach jaki nas ogarnął mimo chłodu i deszczu pobudził nasze zmysły smakowe i nosowe. Co poniektórzy spędzali czas się na jedzonku, inni biegali wokół straganów. Cóż, czas i coraz to niższa temperatura upominała się na naszych nosach i zegarkach. Szybko wróciliśmy do autokaru i ruszyliśmy w stronę domu. Tu czekała na nas  niespodzianka – wjechaliśmy do białego Krosna! Spadł pierwszy śnieżnobiały puch. I tak zimowym krajobrazem Krosna, z lekkim żalem, zakończyliśmy wycieczkę….

Drugi wyjazd w dniu 30 listopada br.

Sukces! Dzięki wytrwałości i wierze, udało się nam spełnić nasze marzenie. Tym razem w lekko okrojonej drużynie udało się nam wyruszyć po raz drugi na wystawę BODY’S WORLD! Do Katowic dojechaliśmy, choć znowu nie sprzyjały nam warunki drogowe. Dzięki temu, że mieliśmy lekki zapas czasowy mogliśmy zobaczyć katowicki jarmark bożonarodzeniowy. Jarmark pachniał zbliżającymi się świętami, a zapach jedzenia i picia był powalający, ale warto spojrzeć na wystawę ruchomych makiet z różnymi postaciami od Myszki Miki po elfy Mikołaja robiące zabawki. Z dwóch stron otoczyły nas koła młyńskie oraz karuzela. Stoiska z łakociami kusiły, by skosztować ich korzennego smaku. Kolorowe światła, nieduży tłum ludzi i zabawa całkowicie przysłoniły lekki chłód, jaki nam towarzyszył. Po krótkim zwiedzaniu i delektowaniu się jarmarkiem wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy do miejsca docelowego znajdującego się na obrzeżach miasta Katowice – wystawy BODY’S WORLD. Błysk zniecierpliwienia oraz ciekawości w naszych oczach dawał się nam we znaki, ale szybka i sprawna ekipa pracowników wystawy uwinęła się i mogliśmy wkroczyć w świat anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu. Trafiliśmy na wspaniałą przewodniczkę panią Agatę, która swoim zapałem i wesołością opowiadała nam o świecie jaki toczy się w naszym organizmie. Wszyscy słuchaliśmy w napięciu i z zaciekawieniem. Ekspozycja była fenomenalna. Niektórzy nie dowierzali, że można w taki sposób przedstawić ciało ludzkie. Zapierało dech w piersiach, a słowa energicznej przewodniczki dodawały tylko pikanterii zwiedzaniu. Nasze 1,5h minęło błyskawicznie i musieliśmy wracać do naszych domków.                  

 Z uśmiechami na twarzach, zachwyceni wystawą pożegnaliśmy się, by móc wrócić do Krosna, do naszych domów.

Dziękujemy, że mieliśmy możliwość tam być. To była dla nas wielka lekcja …..