Ukazał się 8 numer czasopisma naukowego Herbalism

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

Z przyjemnością przekazujemy Państwu ósmy numer Herbalismu. W tym numerze proponujemy lekturę interesujących rozważań na wiele tematów tj.; oceny jakości szafranu (Crocus sativus) z wykorzystaniem metod spektroskopowych, oceny przydatności metody magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR) w jakościowej analizie wybranych konserwantów obecnych w kosmetykach czy też synergistycznego i antagonistycznego działania przeciwutleniającego w dwuskładnikowych mieszaninach wybranych polifenoli i kwasu L-askorbinowego.
Zainteresowanie czytelników powinny wzbudzić także artykuły dotyczące porównania zdolności chelatowania jonów żelaza (II) i zmiatania wolnego rodnika DPPH przez ekstrakty z mchów czy też radioprotekcyjne właściwości ekstraktów z kory sosny.

Polecamy także artykuły opisujące wybrane rośliny zielarskie i uprawne, które charakteryzują się cennymi właściwości prozdrowotnymi. Godny uwagi jest także artykuł dotyczący oceny wybranych miodów odmianowych dostępnych na rynku polskim, w którym opisane są wybrane parametry decydujące o ich jakości. Ciekawość czytelników powinna także wzbudzić publikacja dotycząca substancji antyodżywczych, czyli związków naturalnie występujących w roślinach, które mogą ograniczać lub uniemożliwiać wykorzystanie składników odżywczych lub szkodliwie wpływać na organizm człowieka. Warta polecenia jest także praca o ziołach i suplementach diety post-COVID, opisująca szeroki wachlarz ziół i suplementów, których działanie może wspomóc chorych i ozdrowieńców po przebyciu zakażenia Sars-CoV-2. W dziale historycznym ,,Z dziejów fitoterapii’’ znajdziecie Państwo artykuł Między świątynią a laboratorium – pisma Hildegardy z Bingen we współczesnej fitoterapii. Niniejsza praca jest próbą odpowiedzi czy zasadne jest stosowanie zaleceń oraz myśli pism hildegardiańskich w kontekście współczesnej fitoterapii. Mamy nadzieję, że zaproponowana przez Redakcję zawartość Herbalismu w roku 2022 przyniesie czytelnikom poznawczą satysfakcję z przedstawionych przez autorów artykułów, zaś wyniki i wnioski będą źródłem inspiracji do kontynuowania badań, których wyniki z przyjemnością przedstawimy w kolejnych numerach naszego rocznika. Pracowników nauki prowadzących badania w szeroko rozumianym obszarze Zielarstwa, pragnących zainteresować nimi naszych czytelników zapraszamy do nadsyłania tekstów, uwag uzupełniających prezentowane treści, a także głosów polemicznych na adres redakcji. Opublikujemy je, zgodnie z naszą misją upowszechniania wiedzy o ziołach.

https://pans.krosno.pl/herbalism/wp-content/uploads/sites/55/2023/01/okl-srodki-do-internetu.pdf

Redaktor Naczelny
dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. KPU