Spotkanie ze studentkami z Irlandii

Oto wrażenia studentów pierwszego roku Filologii Angielskiej ze spotkania z grupą studentek z Irlandii:

Janek: 

W poniedzialek 27 marca 3 grupa pierwszego roku Filologii Angielskiej miała przyjemność gościć studentki z Irlandii: Sinead, Caitlin, Niamh, Laure i Kayleigh. Studentki okazały się bardzo miłe i ciekawie opowiadały o swojej uczelni, kierunku i zainteresowaniach.  Już na samym początku dało się odczuć odmienność irlandzkiego akcentu, lecz po przełamaniu bariery „akcentowej” rozmowa bardzo się rozwinęła. Akcent nadal sprawiał lekkie problemy kiedy mówiły nieco szybciej. Studentki zachęcały nas do odwiedzenia Irlandii lub innych uczelni oferowanych przez program ERASMUS+. Irlandki uznały Krosno za ciekawe, aczkolwiek ciche miejsce. Bardzo podobał im się Kraków, miały zamiar odwiedzić jeszcze Warszawę. Na końcu zajęć zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcia.

Marcin: 

W poniedziałek 27 marca odbyło się spotkanie ze studentkami z St. Mary’s College w Belfaście. Przyjechały one do Polski za pośrednictwem programu Erasmus. Spotkanie miało miejsce podczas zajęć Use of English. Na początku przedstawiliśmy im jak wyglądają te zajęcia. Głównym celem spotkania była rozmowa. Mieliśmy okazję poznać żywy język angielski oraz irlandzki używany przez naszych gości. Z pewnością pomogło to nam w praktyce swoich umiejętności językowych.  Rozmawialiśmy również na temat ich pobytu w Krośnie. Miasto postrzegały jako ciche, lecz ostatnio świetnie bawiły się w jednym z tutejszych klubów. Podsumowując, rozmowa była bardzo miła i wynieśliśmy z niej miłe wrażenia.

Mateusz:

W poniedziałek 27.03.2023 mieliśmy okazje porozmawiać ze studentkami z Irlandii, które przyjechały z programu Erasmus. Dziewczyny przedstawiły się i zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, do naszej grupy Pani dr Agnieszka Habrat przydzieliła Laure i Caitlin. Poprosiła żebyśmy opowiedzieli naszym gościom czego się uczymy na zajęciach Use of English, oraz porozmawiali na różne tematy. Po krótkim wyjaśnieniu czego się uczymy, przeszliśmy do luźniejszych tematów. Zapytaliśmy je, jak im się podoba Krosno i Polska. Odpowiedziały zgodnie, że Polska i Krosno im się podoba, aczkolwiek nie ma dużo rozrywki dla studentów, z czym się zgodziliśmy. Dziewczyny opowiedziały, że były w weekend w klubie Nafta. Bardzo im się podobała muzyka, ponieważ była różnorodna, opowiedziały nam również, że w Irlandii w klubach, jest puszczana muzyka jednego typu, dlatego w naszym klubie im się podobało bardziej. Moim zdaniem, rozmowa ta była bardzo przydatna, ponieważ mogliśmy porozmawiać ze swoimi rówieśnikami z innego kraju, pomimo trudności jakich przysporzył nam akcent Irlandzki, było bardzo miło i pozytywnie. 

Wiktor:

W zeszły poniedziałek na zajęciach z Use of English z dr Agnieszką Habrat odwiedziły nas studentki z Irlandii. Przedstawiliśmy się sobie oraz zaczęliśmy rozmawiać. Poruszyliśmy temat wrażeń z  ich pobytu w Polsce, polskich trunków, naszych planów jakie kraje chcielibyśmy zwiedzić oraz co lubimy robić w wolnym czasie. Studentki były bardzo rozmowne i zaciekawione w naszą codzienną studenckim stylem życia. Rozmowa, z początku nieśmiała, powoli zaczęła się rozwijać. Po pewnym czasie stała się zajmująca. Niektóre ze studentek miały mocny irlandzki akcent, który był interesujący, ale mniej zrozumiały. Po tej przyjemnej rozmowie oraz sesji zdjęciowej, studentki nas opuściły, a nasza grupa kontynuowała zajęcia. Moim zdaniem spotkanie przybiegło sprawnie i było przyjemne. Chętnie jeszcze raz bym się z nimi spotkał i porozmawiał.

Julia:

On March 27th we had special guests in our class. During Use of English course we had the opportunity to meet five students from Ireland. Five girls, who are currently in Krosno due to the Erasmus programme, shared their experiences with us. We were divided into two groups and started a conversation. We asked them whether they liked Poland, and if they enjoyed time here and what they were planning to visit. We also discussed what’s going on with inflation and price increase right now. The girls asked us if we had ever been abroad and we could share some stories with them. They were very friendly and open to talk. I really enjoyed this time with them and I hope there will be more meetings like that. It’s a great opportunity to hear the English language from real-native speakers, not only from recordings.