DZIEŃ SZKOCKI w ZFA

30 listopada 2023 roku to data, która bez wątpienia zapisze się w historii Zakładu Filologii Angielskiej w Krośnie. Tego dnia mieliśmy zaszczyt zorganizować kolejne wydarzenie otwarte dla partnerskich szkół średnich – Dzień Szkocki (St. Andrew ’s Day). Zainteresowanie wśród uczniów szkół średnich bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. Event okazał się bardzo atrakcyjny dla lokalnej społeczności i uświadomił nam potrzebę organizowania takich imprez częściej. Dzień Szkocki został zorganizowany przez Zakład Filologii Angielskiej w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie wraz z pomocą Koła Naukowego Anglistów „Speak-Up!”pod opieką mgr Anny Łobodzińskiej. Wydarzenie odbyło się w Auli przy ul. K. Wielkiego 4, w Instytucie Humanistycznym. Brało  w nim udział ponad 200 osób – nauczycieli i uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 2  w Jaśle, Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie, ZSP nr 1 w Krośnie (Szczepanika), ZSP nr 4 w Krośnie (Naftówki), Michalickiego Zespołu Szkół w Miejscu Piastowym oraz, oczywiście gospodarze – studenci Filologii Angielskiej. Imprezę uświetnili: Prorektor PANS – dr Krzysztof Frączek, Dyrektor Instytutu Humanistycznego, dr Joanna Ziobro, a także reprezentant wydawnictwa Macmillan w Polsce, Łukasz Indycki.

Na początku kierownik Zakładu Filologii Angielskiej, dr Agnieszka Habrat powitała uczestników oraz gości, po czym kilka słów powitalnych wygłosił dr Krzysztof Frączek. W dalszej części obowiązki konferansjerskie pełnione były przez studentów – Dominikę Twaróg z III roku oraz Yaromyra Kochenasha z II roku.

Bardzo ciekawymi elementami całego wydarzenia były dwa wykłady prowadzone przez rodowitych Szkotów – p. Davida Granta oraz p. Paula Ramsaya Gogolinskiego. Pierwszy opowiadał o Szkocji – historii i geografii kraju, znanych postaciach, wynalazkach i atrakcjach i był wzbogacony pięknymi obrazami i elementami humorystycznymi. Z kolei w drugim wykładzie P.R. Gogolinski, prezes St Andrew’s Foundation w Polsce, odniósł się do tradycji  stroju szkockiego, a także podzielił się ciekawą historią rodzinną łączącą nasze obydwa kraje. 

W przerwie pomiędzy wykładami zostały zaserwowane napoje oraz angielskie bułeczki scones, podane, jak tradycja nakazuje, z konfiturą i śmietaną.

Bardzo ważną częścią spotkania, było wręcznie Silver Partner Certificate władzom uczelni przez przedstawiciela wydawnictwa Macmillan w Polsce, Łukasza Indyckiego. Certyfikat zapewnia m.in. stałą opiekę metodyczną ze strony wydawnictwa, bezpłatne pakiety nowości wydawniczych oraz wsparcie rzeczowe przy różnego rodzaju konkursach.

W kolejnej części nastąpiła prezentacja kierunków Filologii Angielskiej przez dr Agnieszkę Habrat oraz Dwujęzykowych Studiów dla Tłumaczy przez mgr Annę Hycnar. Podczas prezentacji kierunku Filologia Angielska, dr Habrat udzieliła głosu Tomaszowi Wcisło, który jest studentem Filologii Angielskiej i członkiem Koła Naukowego anglistów Speak-Up! Pan Tomasz po krótce opisał działalność koła naukowego anglistów oraz zachęcił do obserwacji mediów społecznościowych Koła.

Nie mogło również zabraknąć kilku konkurencji konkursowych dla uczestników spotkania. Koło Naukowe Anglistów „Speak-Up!” zorganizowało quiz na temat Szkocji, ponadto odbył się konkurs na najlepsze przebranie w tradycyjnym, szkockim stylu, z kiltem w roli głównej. Zwycięzców nagrodzono i warto przyznać, że kostiumy były szalenie pomysłowe i starannie przygotowane, a quiz dowiódł imponującej wiedzy o Szkocji. Nagrody w konkursach zostały zasponsorowane przez Rektora PANS oraz wydawnictwo Macmillan.

Po zakończeniu programu w Auli, uczestnicy dnia szkockiego udali się grupami do sal wykładowych, w których czekali na nich wykładowcy i studenci Zakładu Filologii Angielskiej z przygotowanymi warsztatami na temat kultury Szkocji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na pierwszą edycję Dnia Szkockiego w naszym Zakładzie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi z powodu pozytywnego odbioru całego wydarzenia. Zapraszamy za rok do udziału w kolejnej edycji!

Całe wydarzenie zostało udokumentowane przez Tomasza Wcisło. Poniżej przedstawiamy wybrane zdjęcia oraz link do materiału filmowego z krótkim podsumowaniem z Dnia Szkockiego. https://youtu.be/gv2lSvySrS4