Informacje ogólne

Czym jest Erasmus+?

Erasmus+ to nowa faza programu Erasmus, pozwala na wyjazdy zagraniczne dla studentów i wykładowców. 33 kraje w programie pozwalają na szeroki wybór, od Islandii po Turcję, od Szwecji po Portugalię. Cała Europa w zasięgu ręki. Wystarczy odważyć się skorzystać.  

Studia za granicą

Krośnieńska uczelnia podpisała ponad 75 umów z uniwersytetami z 20 krajów programu. Ta liczba stawia nas w pozycji lidera. Co więcej, w ofercie jest jeszcze 6 uniwersytetów z 5 krajów partnerskich, takie jak: USA, Kazahstan, Gruzja, Ukraina, a nawet odległe Chiny! Studenci niemal wszystkich kierunków znajdą coś dla siebie. Na tym jednak nie kończymy, staramy się poszerzać naszą ofertę i w dalszym ciągu negocjujemy kolejne umowy z kilkoma krajami, a osiągnięcie porozumienia z następnymi uczelniami jest tylko kwestią czasu. Studenci mogą wyjechać na wymianę na semestr lub nawet cały rok. Wystarczy tylko chcieć. Do tej pory z tych możliwości skorzystało ponad 300 naszych studentów oraz podobna ilość studentów zagranicznych. Nabory ogłaszane są w dziale z aktualnościami oraz na profilu Facebook.  

Możliwości praktyk

A może wyjechać na praktyki? Wakacje między semestrami można spędzić, zdobywając doświadczenie za granicą, a któż nie chciałby dodać tej informacji do swojego CV w tych trudnych dla młodzieży czasach? Erasmus+ pozwala na wyjazdy na praktyki również absolwentom w ciągu roku od zakończenia nauki. Takiej okazji nie można zmarnować, zwłaszcza że można połączyć np. pobyt na uczelni partnerskiej w którymś z semestrów z wakacyjnymi praktykami, niekoniecznie w tym samym roku akademickim! Jedyny warunek to nieprzekroczenie 12 miesięcy pobytów zagranicznych podczas całego cyklu kształcenia. W przypadku praktyk dla absolwentów muszą one zakończyć się w ciągu 12 miesięcy od daty ukończenia studiów (konkurs wniosków dla absolwentów trwa w tym samym czasie co dla aktualnych studentów). Nabory ogłaszane są w dziale z aktualnościami oraz na profilu Facebook.  

Kierunek i finanse

Najczęściej wybieranymi krajami, do których udają się nasi studenci, są: Hiszpania, Grecja oraz Niemcy, ale oczywiście to nie wszystkie z nich. Student/absolwent, któremu przyznane zostało stypendium na wyjazd na studia lub praktyki w ramach Programu Erasmus+ otrzymuje dofinansowanie na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z pobytem w uczelni/ instytucji przyjmującej. Stypendium nie obejmuje pełnych kosztów podróży i utrzymania za granicą.

Erasmusi w Krośnie

Erasmus+ to nie tylko wyjazdy naszych studentów, to również przyjazdy młodzieży z zagranicy. Od początku programów wymiany zagranicznej wymiana międzynarodowa stale rosła, obecnie w każdym semestrze gościmy około 30 studentów. Nasza uczelnia wybierana jest najczęściej przez studentów z Turcji, Hiszpanii, ale też z Grecji i Portugalii, Węgier i Włoch. „Wyjazd na Erasmusa” jest dla nich świetną przygodą. To dużo nauki, nowych doświadczeń, zabawy i zwiedzania nowych miejsc. Ten świat jest otwarty przed każdym studentem z programu Erasmus+ niezależnie od narodowości.  

Wykłady, zajęcia – czyli Erasmus+ dla wykładowców

Wymiana studentów to nie wszystko, co ma do zaoferowania program Erasmus+. Nasi wykładowcy co roku wyjeżdżają do zaprzyjaźnionych uczelni, prowadząc wykłady i zajęcia dydaktyczne oraz zapoznając się z miejscową metodologią. Jednak nie tylko my wysyłamy kadrę akademicką w świat, ale również wykładowcy przyjeżdżają do nas. Język angielski jest podstawowym językiem komunikacji na świecie, a różne akcenty, jakie słychać w mowie zagranicznych wykładowców pozwalają na poczucie multikulturowości otaczającego nas świata. Sam kontakt to jednak nie wszystko, bo czym byłaby wizyta bez przekazania wiedzy? W trakcie przygotowanych wykładów przekazują różnorodne informacje i doświadczenie. Dzięki temu PANS w Krośnie był w stanie zorganizować ponad 100 wyjazdów dla wykładowców oraz gościliśmy ponad 30 ekspertów z zagranicy.  

Dlaczego warto skorzystać z programu Erasmus+?

Wyjazdy za granicę są świetną okazją do zdobycia wiedzy, doświadczenia, do podszkolenia języka oraz uzyskania szerszego spojrzenia na świat, słowem wszystkiego, co potrzebne studentom wyruszającym w dorosłe życie. Dlaczego tej podróży nie zacząć od Erasmusa? Podróż za granicę z pewnością wprowadzi zmiany w waszym światopoglądzie i już nigdy nie będziecie tacy sami. Wystarczy zapytać studentów, którzy już byli na wyjeździe – każdy odpowie, że było warto.