Studenci kierunku Zielarstwo, w dniu 13.06.2023 r. odwiedzili Kraków, a w nim dwa miejsca należące do Uniwersytetu Jagiellońskiego – Ogród Botaniczny UJ, gdzie przewodnikiem był Pan dr Dominik Wróbel (PANS Krosno) oraz Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ, gdzie wiedzę przekazywała nam Pani dr Monika Urbanik.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie to najstarszy ogród botaniczny w Polsce, założony w 1783 roku. Studenci spacer rozpoczęli od alei systematyki i genetyki, gdzie zatrzymaliśmy się, aby lepiej poznać fizjologię i preferencji stanowiskowe roślin m.in. obrazków alpejskich (Arum alpinum), przywrotnika (Alchemilla), cymbalarii, ciemiernika (Helleborus), dębika ośmiopłatkowego (Dryas octopetala), osoki aloesowatej (Stratiotes aloides), rzęsy (Lemneae), ruty zwyczajnej, rdestu (Polygonoideae), szczeci (Dipsacus), trojeści (Asclepias), paproci (Polypodiopsida), skrzypów (Equisetum), bagna zwyczajnego (Ledum palustre), azali pontyjskiej (Ledum palustre) i innych. W ogrodzie odwiedziliśmy również szklarnie z sukulentami, storczykami, a także alpinarium z florą wysokogórską, rośliny wodne, torfowe, leśne, palmiarnię i inne. Ogród gromadzący tak wiele gatunków roślin stanowi „żywe muzeum”, będące ważnym elementem dla celów edukacji i kultury (w palmiarni mieliśmy okazję zobaczyć wystawę malarstwa Maggie Piu).
Po zwiedzeniu Ogrodu i przerwie obiadowej studenci udali się do kolejnego punktu wyjazdu – Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ, znajdującym się w zabytkowej, czternastowiecznej kamienicy przy ul. Floriańskiej 25. Wśród obejrzanych eksponatów pojawiły się: meble apteczne w stylu baroku, empire, naczynia i sprzęty apteczne z różnych epok – słoje, moździerze, prasy, filtry, krajalnice – surowce roślinne, minerały oraz godła, starodruki (np. zielniki) i maksymy znanych uczonych. Największe wrażenie wywarło na studentach ostatnie pomieszczenie, tzw. zielarnia, gdzie wśród zabytkowych mebli i sprzętu do przetwarzania surowców, sufit pokryty był pęczkami zasuszonych ziół. Podziwiając okazałe zbiory, można było zobaczyć w jaki sposób wytwarzano pierwsze kapsułki i tabletki, a także usłyszeć historię o pierwszych wyizolowanych substancjach czynnych. Wizyta w Muzeum Farmacji przeniosła studentów w podróż od średniowiecznych lekospisów, prostego sprzętu i podstawowych metod przetwarzania surowca po wczesnonowożytne receptury i metody wytwarzania preparatów roślinnych.
Wyjazd pozwolił dostrzec piękno i potencjał jaki drzemie w roślinach zielarskich. Studenci wzbogacili swoją wiedzę o liczne gatunki roślin, zarówno krajowe jak i egzotyczne, ich przystosowanie do różnych siedlisk, a także wykorzystywanie roślin w leczeniu na przestrzeni wieków.