Botanika w praktyce – wyjazd studentów Zielarstwa do Krakowa

W ramach realizacji praktyk botanicznych, studenci kierunku Zielarstwo Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, pod opieką dr Dominika Wróbla, uczestniczyli w wizycie dydaktyczno-naukowej w Krakowie. Celem wyjazdu było zapoznanie studentów z funkcjonowaniem najważniejszych krajowych kolekcji botanicznych, metodami dokumentowania i ochrony różnorodności biologicznej oraz praktycznymi aspektami badań naukowych.

Wizyta w Instytucie Botaniki PAN

Pierwszym punktem programu była Narodowa Kolekcja Bioróżnorodności Organizmów Współczesnych i Kopalnych – Zielnik KRAM, znajdujący się w Instytucie Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk

Podczas wizyty studenci poznali także historię Zielnika KRAM, wywodzącego się z Komisji Fizjograficznej z 1866 roku.

Ważnym punktem była prezentacja Zielnika Roślin Naczyniowych KRAM V, gromadzącego ponad 657 tysięcy arkuszy. Obejrzano historyczne okazy (m.in. z XIX wieku) z Polski, Karpat oraz innych regionów, dokumentujące florę na przestrzeni wieków.

Studenci przeszli również instruktaż z tworzenia i opracowywania zbiorów zielnikowych. Obejmowało ono procesy pozyskiwania materiału roślinnego, suszenia, oznaczania, katalogowania, archiwizacji, a także nowoczesne metody digitalizacji zbiorów i udostępniania ich w globalnych bazach danych.

Wiedzę na temat historii i działalności Instytutu Botaniki PAN przekazała studentom Pani dr Agnieszka Nikel.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kolejnym etapem była wizyta w najstarszym ogrodzie botanicznym w Polsce, zlokalizowanym przy ul. Kopernika 27 w Krakowie. Ogród ten, założony w 1783 roku, zajmuje powierzchnię około 10 hektarów i skupia blisko 6 tysięcy gatunków i odmian roślin.

Podczas spaceru uczestnicy zapoznali się z kolekcjami drzew, krzewów, roślin zielnych oraz szklarniowych z różnych zakątków świata. Omówiono rolę ogrodów botanicznych w ochronie bioróżnorodności, ratowaniu zagrożonych gatunków oraz popularyzacji wiedzy przyrodniczej wśród społeczeństwa.

Częścią tej wizyty było również zwiedzanie Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ w zabytkowym Collegium Śniadeckiego stanowiącym niegdyś mieszkanie służbowe wybitnego botanika prof. Władysława Szafera, długoletniego dyrektora placówki.

Zbiory muzealne pozwoliły studentom prześledzić historię nauk przyrodniczych w Krakowie od XVIII wieku, stanowiąc doskonałe uzupełnienie dla zajęć z botaniki prowadzonych na uczelni.

Wyjazd połączył poznawanie komplementarnych metod badawczych: tworzenia tradycyjnych zbiorów zielnikowych w PAN i prowadzenia kolekcji żywych roślin na UJ. Kontakt z profesjonalnym środowiskiem naukowym pozwolił uczestnikom poszerzyć kompetencje z zakresu taksonomii, konserwacji flory i systematyki roślin, co będzie stanowić mocny fundament dla ich przyszłej pracy zawodowej w sektorach zielarskim, środowiskowym oraz edukacyjnym.