Wspomnienie o Krystynie Wituskiej

Świąteczna atmosfera i czas podsumowań końcoworocznych sprzyjają pamięci o przyjaciołach – także tych, których z powodu odległości dzielących nasze miejsca zamieszkania widujemy rzadko.

Takim przyjacielem naszej uczelni jest pani Brunhilde Heinitz z Halle, którą mieliśmy zaszczyt gościć u nas przed dwoma laty na warsztatach tłumaczeniowych, których niemiecką część językową prowadziła razem z nami.

Krystyna Wituska
(1920–1944)

Pani Heinitz kultywuje także pamięć Krystyny Wituskiej, polskiej żołnierki wywiadu AK, której postać i tragiczny los przedstawiła w swoim wykładzie 26 listopada 2019 roku w auli naszej Uczelni dr Krystyna Szayna-Dec. Symboliczny grób Krystyny Wituskiej wraz z pamiątkowym obeliskiem z wyrzeźbionym wizerunkiem jej twarzy wzniesiono w Halle w roku 2014 w 70. rocznicę egzekucji tej młodej polskiej bohaterki. Inicjatorem upamiętnienia jej ofiary był Instytut Anatomii i Biologii Komórek uniwersytetu Marcina Lutra w Halle/Saale. Jak mówił dyrektor Instytutu odsłaniający wówczas pamiątkowy obelisk na jej symbolicznym grobie, miał to być gest upamiętniający liczne ofiary egzekucji nazistowskich, których imiona i nazwiska nie zawsze są znane. Przeciwnicy reżimu hitlerowskiego stawali się bowiem po egzekucji materiałem badawczym dla ówczesnej medycyny, a ich szczątki traktowano jako bezużyteczne śmieci, bez należytego pochówku. W ten sposób naziści odmawiali swoim ofiarom prawa do godności nawet po śmierci.

Współpracę z niemieckimi i austriackimi organizacjami dbającymi o wspólną pamięć naszych narodów podtrzymuje aktywnie dr Krystyna Szayna-Dec ze studentami Koła Naukowego Germanistów, którego jest opiekunką. SKN Germanistów wraz z Austriackim Czarnym Krzyżem (ÖSK) opiekuje się cmentarzem wojennym nr 62 na wzgórzu Banica znajdującym się w gminie Sękowa. Oficjalny patronat nad tym cmentarzem sprawuje od kilku lat krośnieńska Uczelnia.