Wyprawa studentów I roku Turystyki i rekreacji na Opołonek 1028 m n.p.m. – najdalej na południe wysunięty szczyt w Polsce

13 kwietnia 2024 roku w ramach ćwiczeń terenowych wybranym regionie Karpat, studenci I roku Turystyki i rekreacji, pod naukową opieką: dra Wojciecha Krukara, dr hab. Piotra Łopatkiewicza, prof. PANS oraz dra Rafała Kapicy, wzięli udział w jednodniowej wyprawie do źródeł Sanu i na Opołonek w Bieszczadach Zachodnich – najdalej na południe wysunięty szczyt w Polsce.

Trasa przejścia: Bukowiec – Sianki (ruiny dworu i folwarku Stroińskich) – cerkwisko w Siankach (ruiny kaplicy grobowej Stroińskich i grobowiec hrabiny Klary Strońskiej, zm. 1869) – źródło Sanu „Studnik” – Pryporce 960 m n.p.m. – Przełęcz Proskurów – Opołonek 1028 m n.p.m. – Skała Dobosza – Przełęcz Beskid Żydowski – Dolina Potoku Sianowy – Bukowiec.

Opołonek – 1028 m n.p.m. – to szczyt w granicznym paśmie Bieszczadów Zachodnich, górujący nad Przełęczą Użocką. W sąsiedztwie szczytu, kilkaset metrów na wschód, w rejonie przełączy Proskurów, znajduje się najdalej na południe wysunięty punkt na terenie Polski. Masyw leży również w bliskim sąsiedztwie źródeł Sanu. Na zachód od wierzchołka, tuż przy granicy, po ukraińskiej stronie, znajduje się pomnik przyrody – „Skała Dobosza”.

Wejście na Opołonek od polskiej nie jest dozwolone, ponieważ szczyt znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i nie prowadzi tam żaden znakowany szlak turystyczny. Na wejście trzeba każdorazowo uzyskiwać zgodę BdPN i Straży Granicznej.

Dla naszych studentów wejście w tak na co dzień niedostępne partie Bieszczadów Zachodnich, tzw. „Bieszczadzkiego Worka” było wyjątkowym przeżyciem. Większość z nich była tu zapewne pierwszy i jednocześnie ostatni raz w życiu.

Podczas wyprawy, opiekę ze strony Bieszczadzkiego Parku Narodowego pełnili etatowy pracownik BdPN podleśniczy Albert Polechoński, emerytowany leśniczy Tadeusz Kwolek oraz Przewodnicy Beskidzcy mgr inż. Witold Grodzki i dr Grzegorz Guzik. Poza studentami I roku w wyprawie uczestniczyła trójka studentów III roku Turystyki i rekreacji, absolwent naszego kierunku z 2016 roku – Wojciech Kuźmiński oraz studentka Inżynierii produkcji – Oliwia Turek.

Relacja: Piotr Łopatkiewicz

Ruszamy w drogę w stronę nieistniejącej wsi Sianki

Przy ruinach dworu Stroińskich w Siankach

Meandry górnego bieg Sanu w Siankach

Dawna kaplica grobowa Stroińskich przy cerkwisku w Siankach z płytami grobowymi Franciszka i Klary Stroińskich

Przy cerkwisku w Siankach
Zlewnia Górnego Sanu – mapa opracowana przez dra Wojciecha Krukara
Studnik – jedno ze źródeł Sanu w paśmie granicznym
Przy źródle Sanu Studnik

Ukraiński obelisk w paśmie granicznym upamiętniający Studnik – jedno ze źródeł Sanu

Uczestnicy wyprawy obok źródła Studnik

Przy słupie granicznym: Piotr Łopatkiewicz, Grzegorz Guzik, Witold Grodzki, Wojciech Krukar, fot. Rafał Kapica

Uczestnicy wyprawy na szczycie Opołonka 1028 m n.p.m.
Paź Królowej – unikatowy motyl na szczycie Opołonka

Pomnik przyrody Skała Dobosza

Wojciech Kuźmiński i leśniczy Tadeusz Kwolek

Uczestnicy wyprawy dotarli do punktu wyjścia

Fotorelacja: Piotr Łopatkiewicz, Wojciech Kuźmiński, Rafał Kapica, Witold Grodzki