29. maja 2023 r. roku grupa studentów II roku Turystyki i rekreacji, pod opieką dra Rafała Kapicy oraz dra hab. Piotra Łopatkiewicza, prof. PANS, wybrała się na kilkugodzinną, towarzyską wycieczkę w Beskidzie Niskim. Celem pieszej eksploracji był masyw Rzepedki (708 m n.p.m.) wraz pobliską wierzchowiną Połońskiego Wierchu (688 m n.p.m.).
Wycieczkę rozpoczęliśmy sprzed drewnianej cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy
w Rzepedzi z 1824 roku. Następnie utwardzoną drogą udaliśmy się w kierunku północnozachodnim, mijając nieliczne zabudowania. Przed II Wojną Światową była to liczna wieś, zamieszkała przez niemalże 800 mieszkańców. Jej kres przyniosła w 1947 roku Akcja „Wisła”, w wyniku której prawie cała ludność wsi została przesiedlona na Ziemie Zachodnie. Dzisiaj ślady po domostwach często znaczą drzewa owocowe.
Po osiągnięciu granicy lasu rozpoczęliśmy podejście pod jedną z kulminacji Rzepedki. Stamtąd udaliśmy się w kierunku Połońskiego Wierchu, gdzie podziwialiśmy rozległą panoramę na Tokarnię (778 m n.p.m.), położony niżej teren dawnej wsi Przybyszów oraz w dalszej perspektywie miejscowość Bukowsko. Ta piękna sceneria skłoniła nas do odbycia krótkiego pikniku. Ku zaskoczeniu wszystkich, studenci zaserwowali gorącą kawę korzystając z profesjonalnego palnika turystycznego.
Na wierzchowinie zobaczyliśmy także położoną nieopodal górną stację nieczynnego i niszczejącego wyciągu narciarskiego w Karlikowie, a następnie udaliśmy się w drogę powrotną na główną kulminację Rzepedki. Mimo, że jej wysokość nie jest imponująca, z jej grzbietu rozciągają się dalekie widoki. Towarzyszyły nam w pierwszej kolejności panoramy Suliły (759 m n.p.m.), Chryszczatej (998 m n.p.m.), Kamienia (717 m n.p.m.) i Diła (679 m n.p.m.). Dalsze plany zamykało pasmo graniczne z Pasiką (847 m n.p.m.) i Garbem Średnim (822 m n.p.m.). Bieszczadzkie szczyty reprezentował m.in. zamglony Łopiennik (1069 m n.p.m.).
Po krótkiej przerwie przeszliśmy jeszcze 1,5 km szczytem Rzepedki, a następnie bezdrożem przez łąki powróciliśmy do punktu startu przy cerkwi kończąc wycieczkę.
Ten krótki, choć intensywny wyjazd był okazją do lepszego poznania tej rzadko odwiedzanej przez turystów części Beskidu Niskiego.
Relacja: Rafał Kapica
Fotorelacja: Rafał Kapica, Piotr Łopatkiewicz