Nic dwa razy się nie zdarza… Nam się jednak zdarzyło...
W dniach 2-3 grudnia 2022 SKN Zabytkoznawców i Krajoznawców, pod opieką naukową dra hab. Piotra Łopatkiewicza, prof. KPU, odbyło fascynujący wyjazd szkoleniowo-dydaktyczny do Krakowa.
Naukowo-dydaktyczny program wyjazdu przewidywał zwiedzanie i przeprowadzenie specjalistycznych zajęć we wnętrzach Zamku Królewskiego na Wawelu, przede wszystkim w Prywatnych apartamentach królewskich I piętra, Reprezentacyjnych Komnatach królewskich II piętra oraz zobaczenie zupełnie nowej odsłony Skarbca Koronnego i Zbrojowni. Wymienione ekspozycje, ze względu na prace związane z przygotowaniem nowej aranżacji Zamku Królewskiego na Wawelu, przez dwa ostatnie lata nie były dostępne do zwiedzania i prowadzenia zajęć dydaktycznych. Studenci kierunku nie mieli szansy zobaczyć tych ekspozycji podczas wiosennych ćwiczeń terenowych z historii architektury i sztuki, które odbyły się w marcu 2022 roku. Te zaległości chcieliśmy skutecznie nadrobić w ramach jesiennego wyjazdu Koła Naukowego. Chcieliśmy bardzo i właśnie się udało…
W sobotę drugim ważnym celem naszego wyjazdu stały się dwie, zupełnie nowe ekspozycję Muzeum Książąt Czartoryskich, które w ostatnim czasie przeszły również gruntowną rekompozycję i przez długi okres czasu nie były dostępne do zwiedzania. Studenci mieli okazję zapoznać się z historią tego najstarszego polskiego Muzeum, która sięga roku 1801, zobaczyć nową odsłonę Pałacu Czartoryskich ze zgromadzonymi tam pamiątkami puławskimi oraz znakomitą kolekcją malarstwa zachodnioeuropejskiego. Większość z nich miała okazję po raz pierwszy zobaczyć Portret Damy z łasiczką Leonarda da Vinci (ok. 1490) – najcenniejsze dzieło sztuki w zbiorach polskich, czy Krajobraz z Miłosiernym Samarytaninem najznakomitszego malarza holenderskiego Rembrandta (1634), w końcu zobaczyć również kolekcję sztuki starożytnej, eksponowaną w przylegającym do Pałacu Czartoryskich dawnym arsenale miejskim.
W sobotę 3 grudnia, w godzinach popołudniowych, pełni wrażeń i w znakomitych nastrojach powróciliśmy do Krosna.
Relacja: Piotr Łopatkiewicz
Fotorelacja: Sławomir Oberc, Piotr Łopatkiewicz