Turystyczny obóz letni w Pieninach i na Podhalu studentów I roku Turystyki i rekreacji

W dniach 16-19 maja 2024, studenci I roku Turystyki i rekreacji, pod opieką dydaktyczną dra Rafała Kapicy i dra hab. Piotra Łopatkiewicza prof. PANS, przebywali na Turystycznym obozie letnim w Pieninach i na Podhalu.

W pięknej pogodzie, zajęcia praktyczne, związane z realizacją turystycznego obozu letniego, odbywały się w niezwykle atrakcyjnym terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Pierwszego Dnia studenci pokonali rowerami odcinek ze Szczawnicy Pienińską Drogę przez Czerwony Klasztor do Sromowiec Niżnych, a następnie do Schroniska PTTK Trzy Korony. Stąd mniejsza grupa wyruszyła przez Szopczański Wąwóz i przełęcz Szopkę na Okrąglicę 982 m n.p.m. – najwyższy szczyt Pienin i masywu Trzech Koron. Powrót do Szczawnicy nastąpił ponownie Pienińską Drogą wzdłuż przełomu Dunajca).

Dopełnieniem programu były ćwiczenia terenowe realizowane drugie dnia się w znakomitych zabytkach architektury Podhala i Spisza, takich jak: kościoły drewniane w Grywałdzie, Dębnie Podhalańskim i Łopusznej, średniowieczny układ urbanistyczny spiskiego miasteczka Frydman, w końcu w średniowiecznych zamkach w Czorsztynie i Niedzicy po stronie polskiej oraz założeniu klasztornym w Czerwonym Klasztorze (na Spiszu) po stronie słowackiej.

Dzień trzeci to wędrówka szlakami Małych Pienin (od wąwozu Homole, Schroniska pod Durbaszką, Wysoki Wierch (898 m n.p.m.), do Szlachtowej).

Zajęcia pozwoliły studentom doskonalić wiedzę z zakresu gografii turystycznej i historii architektury oraz umiejętności praktycznych w zakresie bezpośredniej obsługi ruchu turystycznego, w tym przewodnictwa turystycznego, posługiwania się sprzętem turystycznym i bezpieczeństwa w obszarze górskim, w tym także zachowania na terenie parku narodowego.

Relacja i fotorelacja: Piotr Łopatkiewicz, Rafał Kapica

Gotowi do drogi

Sokolica z Pienińskiej Drogi

Dunajec z Pienińskiej Drogi

Trzy Korony

Grupa szturmowa gotowa do wejścia na Trzy Korony

Na szczycie Trzech Koron

Pod kościołem w Grywałdzie

Na zamku w Czorsztynie

We wnętrzu kościoła w Dębnie Podhalańskim

Pod kościołem w Debnie

Przed dworem Tetmajerów w Łopusznej

Na zamku w Niedzicy

Zamek w Niedzicy

W wąwozie Homole

Pod Durbaszką

Na szlaku pod Wysokim Wierchem

Ostatnie kilometry wędrówki