W dniach 24-27 kwietnia 2025 roku studenci II roku Turystyki i rekreacji, wspierani przez niewielką grupę studentów i absolwentów ze Studenckiego Koła Zabytkoznawców i Krajoznawców, pod naukową opieką dra hab. Piotra Łopatkiewicza, prof. PANS oraz dra Rafała Kapicy, odbyli czterodniowe programowe Ćwiczenia z Obsługi ruchu turystycznego w Sudetach i Pradze. Zaliczenie Ćwiczeń jest niezbędne do uzyskania certyfikatu potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji Pilota wycieczek zagranicznych
W ramach pierwszego dnia zajęć, w godzinach wczesno popołudniowych, odbyliśmy krótką wizytę w Dusznikach Zdroju, gdzie głównym punktem programu był unikatowy Młyn papierniczy z początku XVII wieku, dzień zakończyliśmy w rezerwacie „Błędne Skały” – kluczowej atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych.
Dzień drugi to intensywne zajęcia i zwiedzanie Pragi – stolicy Republiki Czeskiej, jednego z najpiękniejszych miast Europy, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
Praga przywitała nas nie do końca sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (przez cały dzień było dość chłodno i występowały lekkie opady konwekcyjne). Program rozpoczęliśmy obok klasztoru Premonstratensów na Strahovie i przez Hradczańskie Namesti, obok renesansowego pałacu Schwarcenbergów, udaliśmy się na Hradczany, gdzie zobaczyliśmy ogrody królewskie i renesansowy pałac letni królowej Anny Jagiellonki (córki Władysława Jagiellończyka), trzy dziedzińce zamku Królewskiego, wnętrze katedry św. Wita, wnętrza najstarszej części zamku królewskiego z tzw. salą Władysławowską, dziedziniec św. Jerzego, wnętrze romańskiej bazyliki św. Jerzego, następnie: Zlatą Uliczkę, wieżę Daliborkę i wieżę Czarną. Następnie, Starozemeckimi Schodami, zeszliśmy w kierunku tzw. Malej Strany, gdzie zobaczyliśmy późnobarokowy kościół św. Mikulasza na Malej Stranie i Malostrańskie Namesti. Stąd Traktem królewskim ruszyliśmy przez most Karola, w kierunku Starego Miasta (Stare Mesto). Z mostu Karola, zobaczyliśmy Kampę (tzw. praską Wenecję), Klementinum z kościołem św. Salwatora, następnie ulicą Karlovą dotarliśmy na Betlemske Namesti, z kaplicą Betlemską, w której kazania na pocz. XV wieku głosił czeski bohater narodowy Jan Hus. Stąd dotarliśmy do Staromestkiego Namesti z gmachem Ratusza, pomnikiem Jana Husa, gotyckim domem pod Kamiennym dzwonem i kościołem Panny Marii przed Tynem (tzw. Tyński Chram). Kolejny punkt programu to przejście pod Karolinum (najstarszy gmach Uniwersytetu Praskiego założonego w 1348 roku) i związany z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem Teatr Stanowy (tu w roku 1771 miała miejsce prapremiera opery Don Giovani Mozarta). W godzinach późnopopołudniowych udaliśmy się w stronę Nowego Miasta (Nove Mesto), gdzie zobaczyliśmy gotycką Bramę Prochową i secesyjny Dom Miejski, skąd ulicą Na Prikope udaliśmy się w stronę Waclawskiego Namesti. Tu zobaczyliśmy gmach Muzeum Narodowego, następnie udaliśmy się Aleją Narodową pod gotycki kościół Matki Boskiej Śnieżnej, gmach Teatru Narodowego (Narodni Divadlo), a w godzinach wieczornych, z mostu Legii na Wełtawie, podziwialiśmy Pragę nocą.
Dzień trzeci ponowny przejazd z Karłowa w stronę czeskiego Brumova i Teplic. Celem naszych ćwiczeń były Adršpašskoteplické Skály – kluczowy fragment rozległego Narodowego Rezerwatu Brumovske Steny. Przez kilka godzin, w przepięknej wiosennej pogodzie, podziwialiśmy głębokie kaniony i monumentalne formacje skalne, które w wymiarze geologicznym stanowią przedłużenie Gór Stołowych po stronie polskiej. Po powrocie do Karłowa, późnym popołudniem weszliśmy na Szczeliniec Wielki – najwyższy masyw Gór Stołowych.
Dzień czwarty to zwiedzanie rozległej Twierdzy Srebrnogórskiej w Górach Sowich – największej twierdzy górskiej w Europie z 2. poł. XVIII wieku, następnie zaś przejazd do Kamieńca Ząbkowickiego, gdzie mogliśmy oglądać monumentalne założenie pałacowo-ogrodowee królewny Marianny Orańskiej z poł. XIX wieku – największy pałac neogotycki w Europie (dzieło wybitnego niemieckiego architekta Karla Fridricha Schinkel’a) oraz położony w sąsiedztwie gotycki kościół cystersów z przełomu XIII i XIV wieku (najstarszy kościół halowy na ziemiach polskich). Ostatnim punktem programu był przejazd do Paczkowa, zwiedzanie starego miasta, przede wszystkim przejście wzdłuż pierścienia bardzo dobrze zachowanych średniowiecznych fortyfikacji miejskich. W godzinach późnowieczornych powróciliśmy do Krosna.
Za nami cztery dni bardzo intensywnej, ale niezapomnianej wyprawy, zrealizowanej na ogół w pięknej wiosennej pogodzie. Wszystkim studentom dziękuję za dyscyplinę i bardzo dobre przygotowanie do Ćwiczeń.
Relacja: Piotr Łopatkiewicz
Fotorelacja: Piotr Łopatkiewicz, Rafał Kapica
























