Ćwiczenia terenowe z Obsługi ruchu turystycznego w Sudetach i w Pradze     

W dniach 24-27 kwietnia 2025 roku studenci II roku Turystyki i rekreacji, wspierani przez niewielką grupę studentów i absolwentów ze Studenckiego Koła Zabytkoznawców i Krajoznawców, pod naukową opieką dra hab. Piotra Łopatkiewicza, prof. PANS oraz dra Rafała Kapicy, odbyli czterodniowe programowe Ćwiczenia z Obsługi ruchu turystycznego w Sudetach i Pradze. Zaliczenie Ćwiczeń jest niezbędne do uzyskania certyfikatu potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji Pilota wycieczek zagranicznych

W ramach pierwszego dnia zajęć, w godzinach wczesno popołudniowych, odbyliśmy krótką wizytę w Dusznikach Zdroju, gdzie głównym punktem programu był unikatowy Młyn papierniczy z początku XVII wieku, dzień zakończyliśmy w rezerwacie „Błędne Skały” – kluczowej atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych.

Dzień drugi to intensywne zajęcia i zwiedzanie Pragi – stolicy Republiki Czeskiej, jednego z najpiękniejszych miast Europy, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Praga przywitała nas nie do końca sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (przez cały dzień było dość chłodno i występowały lekkie opady konwekcyjne). Program rozpoczęliśmy obok klasztoru Premonstratensów na Strahovie i  przez Hradczańskie Namesti, obok renesansowego pałacu Schwarcenbergów, udaliśmy się  na Hradczany, gdzie zobaczyliśmy ogrody królewskie i renesansowy pałac letni królowej Anny Jagiellonki (córki Władysława Jagiellończyka), trzy dziedzińce zamku Królewskiego, wnętrze katedry św. Wita, wnętrza najstarszej części zamku królewskiego z tzw. salą Władysławowską, dziedziniec  św. Jerzego, wnętrze romańskiej bazyliki św. Jerzego, następnie: Zlatą Uliczkęwieżę Daliborkę i wieżę Czarną. Następnie, Starozemeckimi Schodami, zeszliśmy w kierunku tzw. Malej Strany, gdzie zobaczyliśmy późnobarokowy kościół św. Mikulasza na Malej StranieMalostrańskie Namesti. Stąd Traktem królewskim ruszyliśmy przez most Karola, w kierunku Starego Miasta (Stare Mesto). Z mostu Karola, zobaczyliśmy Kampę (tzw. praską Wenecję), Klementinum z kościołem św. Salwatora, następnie ulicą Karlovą dotarliśmy na Betlemske Namesti, z kaplicą Betlemską, w której kazania na pocz. XV wieku głosił czeski bohater narodowy Jan Hus. Stąd dotarliśmy do Staromestkiego Namesti z gmachem Ratuszapomnikiem Jana Husagotyckim domem pod Kamiennym dzwonemkościołem Panny Marii przed Tynem (tzw. Tyński Chram). Kolejny punkt programu to przejście pod Karolinum (najstarszy gmach Uniwersytetu Praskiego założonego w 1348 roku) i związany z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem Teatr Stanowy (tu w roku 1771 miała miejsce prapremiera opery Don Giovani Mozarta). W godzinach późnopopołudniowych udaliśmy się w stronę Nowego Miasta (Nove Mesto), gdzie zobaczyliśmy gotycką Bramę Prochową i secesyjny Dom Miejski, skąd ulicą Na Prikope udaliśmy się w stronę Waclawskiego Namesti. Tu zobaczyliśmy gmach Muzeum Narodowego, następnie udaliśmy się Aleją Narodową pod gotycki kościół Matki Boskiej Śnieżnejgmach Teatru Narodowego (Narodni Divadlo), a w godzinach wieczornych, z mostu Legii na Wełtawie, podziwialiśmy Pragę nocą.

Dzień trzeci ponowny przejazd z Karłowa w stronę czeskiego Brumova i Teplic. Celem naszych ćwiczeń były Adršpašskoteplické Skály – kluczowy fragment rozległego Narodowego Rezerwatu Brumovske Steny. Przez kilka godzin, w przepięknej wiosennej pogodzie, podziwialiśmy głębokie kaniony i monumentalne formacje skalne, które w wymiarze geologicznym stanowią przedłużenie Gór Stołowych po stronie polskiej. Po powrocie do Karłowa, późnym popołudniem weszliśmy na Szczeliniec Wielki – najwyższy masyw Gór Stołowych.

Dzień czwarty to zwiedzanie rozległej Twierdzy Srebrnogórskiej w Górach Sowich – największej twierdzy górskiej w Europie z 2. poł. XVIII wieku,  następnie zaś przejazd do Kamieńca Ząbkowickiego, gdzie mogliśmy oglądać monumentalne założenie pałacowo-ogrodowee królewny Marianny Orańskiej z poł. XIX wieku – największy pałac neogotycki w Europie (dzieło wybitnego niemieckiego architekta Karla Fridricha Schinkel’a) oraz położony w sąsiedztwie gotycki kościół cystersów z przełomu XIII i XIV wieku (najstarszy kościół halowy na ziemiach polskich).  Ostatnim punktem programu był przejazd do Paczkowa, zwiedzanie starego miasta, przede wszystkim przejście wzdłuż pierścienia bardzo dobrze zachowanych średniowiecznych fortyfikacji miejskich. W godzinach późnowieczornych powróciliśmy do Krosna.

Za nami cztery dni bardzo intensywnej, ale niezapomnianej wyprawy, zrealizowanej na ogół w pięknej wiosennej pogodzie. Wszystkim studentom dziękuję za dyscyplinę i bardzo dobre przygotowanie do Ćwiczeń.

Relacja: Piotr Łopatkiewicz

Fotorelacja: Piotr Łopatkiewicz, Rafał Kapica

Pod Młynem papierniczym w Dusznikach Zdroju
W rezerwacie Błędne Skały w Górach Stołowych
Pod fasadą katedry Św. Wita w Pradze
W sąsiedztwie letniego pałacu królowej Anny Jagiellonki (widok na Daliborkę i mury obronne Hradczan)
W ogrodach królewskich na Hradczanach
Pod Złotą Bramą katedry Św. Wita
We wnętrzu Władysławowskiej sali zamku na Hradczanach
Zlata uliczka na Hradczanach
Na gotyckim moście Karola (widok na Hradczany)
Pod gotyckim wykuszem Karolinum – najstarszego gmachu Uniwersytetu Praskiego
W rezerwacie Adršpašskoteplické Skály

Monumentalne formacje skalne w rezerwacie
Przed gotycką bramą
Pod popiersiem upamiętniającym pobyt w roiku 1791 niemieckiego poety J.W. Goethego

Pod schroniskiem na Szczelińcu Wielkim
Na Szczelińcu Wielkim (w głębi Karkonosze)
„Fotel Pradziada” najwyższa kulminacja na Szczelińcu
Podwójny uśmiech dra Rafała Kapicy
W twierdzy Srebrnogórskiej
Donjon twierdzy Srebrnogórskiej
Przed pałacem Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
We wnętrzu kościoła cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim
Mury obronne Paczkowa