25 i 26 kwietnia br. w oddziale ginekologiczno-położniczym Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie oraz w Zakładzie Położnictwa Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie odbyły się warsztaty z prowadzenia porodu w wodzie. Warsztaty dedykowane były dla położnych z Krosna i okolic oraz dla studentek położnictwa.
Inicjatorem szkolenia była dr Krystyna Krygowska, położna oddziałowa oddziału ginekologiczno-położniczego oraz wykładowca krośnieńskiej uczelni.
Położne oraz studentki przeszyły wiedzę m.in. z zakresu przygotowania kobiety rodzącej do wejścia do wody, udzielania pomocy w wyborze pozycji, monitorowania stanu ogólnego i położniczego oraz fizjologicznych mechanizmów podjęcia samodzielnego oddechu przez noworodka urodzonego do wody.
Wanna porodowa jest elementem wyposażenia sali porodowej w Szpitalu w Krośnie od kilku lat i dotychczas wykorzystywana była do łagodzenia bólu porodowego w pierwszym okresie porodu. Teraz będzie służyć porodom drogami natury, a decyzję o kwalifikacji pacjentki do porodu w wodzie będzie podejmował lekarz i położna sali porodowej.
Pierwszy udokumentowany w literaturze poród w wodzie odbył się w Montpellier we Francji w 1803 roku, a opisany został przez Embry w Annales de la Société de Médecine Pratique de Montpellier. Kobieta rodząca po dwóch dniach bezskutecznej akcji porodowej, weszła do ciepłej wody w celu odpoczynku i wkrótce potem, bez jakiejkolwiek pomocy urodziła dziecko [1]. W latach 80. XX wieku na łamach czasopisma The Lancet pojawiła się praca autorstwa Odenta i wsp., którzy zauważyli, że rodzące w czasie porodu chętnie korzystały z kąpieli, a ich poród był bardziej komfortowy, mniej bolesny i łatwiejszy [2].
Poród w wodzie ma wiele zalet, między innymi szybsze zstępowanie główki w kanale rodnym, zmniejszone ryzyko pęknięcia krocza, relaksacja szyjki macicy i szybsze jej rozwieranie, ograniczenie konieczności stosowania farmakologicznych środków znieczulających i rozkurczowych. W czasie porodu do wody dziecko przechodzi z macicznego wodnego środowiska worka owodniowego do drugiego środowiska wodnego w wannie porodowej, co powoduje, że dla noworodka przyjście na świat przebiega zdecydowanie łagodniej. Moment dekompresji główki jest złagodzony, mniejszy jest także tzw. „szok porodowy” powodowany oddziaływaniem ostrego światła, hałasu i niższej temperatury.
Poród w wodzie trwa krócej, dzięki czemu ograniczone jest ryzyko niedotlenienia płodu.
Dla kobiety poród w immersji wodnej to przede wszystkim rozluźnienie, mniejsze odczuwanie bólu skurczów porodowych oraz relaksacja. Siła wyporu wody warunkuje zmniejszenie ciężaru macicy, a w konsekwencji zmniejszenie ucisku na kość krzyżową rodzącej.
- Embry M. Observation sur an accouchement terminé dans le bain. Ann. Soc. Med. Pract. Montpelier 1805; 5: 13.
- Odent M. Birth under water. The Lancet 1983; 24(31): 1476–1477.