Spotkaniu z Panią Magdaleną Fabczak – Przewodniczącą Podlaskiego Towarzystwa Laryngektomowanych,

 W dniu 5 października 2023 roku, z inicjatywy prof. dr. hab. Kazimierza Szmyda,  studenci III roku Pedagogiki Społeczno – Opiekuńczej z Terapią Pedagogiczną oraz I roku Pedagogiki wraz z opiekunami mgr Magdaleną Goleń i mgr Szymonem Uliaszem uczestniczyli w spotkaniu z Panią Magdaleną Fabczak – Przewodniczącą Podlaskiego Towarzystwa Laryngektomowanych, terapeutką mowy, autorką 10 książek i 3 filmów nt. terapii mowy, twórczynią autorskiej metody ćwiczeń przełyku oraz tworzenia głosek alfabetu polskiego przy pomocy logatomanów.  

Problematyka spotkania dotyczyła zagadnień związanych z przestrzenią życia osób
w podeszłym wieku, ich potrzebami oraz poczuciem samotności. Koncentrowała się wokół kwestii ukazanych przez Panią Magdalenę Fabczak w książce jej autorstwa „Mądrość zmęczonych oczu”.

W pierwszej części spotkania prof. dr hab. Kazimierz Szmyd przybliżył sylwetkę
prelegentki oraz wprowadził słuchaczy w ogólną tematykę spotkania. Następnie Autorka zapoznała słuchaczy z własnymi doświadczenia związanymi z pracą z osobami po udarach oraz laryngektomii oraz osobami w podeszłym wieku.

Słuchacze mieli możliwość poznania Pani Marioli pacjentki po zabiegu usunięcia krtani, która dzięki Pani Magdalenie ponownie nauczyła się mówić.

Pani Magdalena w pięknych słowach przybliżyła słuchaczom tematykę związaną z dwoistością natury ludzkiej, w której dusza ożywia ciało i jest bytem nieśmiertelnym. Z duchowością rozumianą, jako rodzaj otrzymanej mądrej, rozumowej wrażliwości, która objawia się wyczuciem drugiego człowieka i umiejętnym jego zrozumieniem. Z dojrzałością duchową, która powinna być bezwarunkowa, nacechowana szczerością wobec samego siebie, przebaczeniem sobie i innym, prostotą i łagodnością, bezwarunkową miłością, bezwzględnym szacunkiem dla drugiego człowieka. Poruszany był również temat wsparcia duchowego, intuicji duchowej.

Końcowa część spotkania autorskiego dotyczyła potrzeb osób starszych, granic starości według seniorów oraz samotności i osamotnienia. Omówiono tzw. duchowy testament człowieka – rozumiany, jako ukryty przekaz we wnętrzu każdej osoby, który zawiera szeregi wbudowanych drogowskazów odpowiedzialnych za rozwój duchowy w podobny sposób, w jaki w cząsteczce DNA zakodowane są informacje o rozwoju biologicznym.

Przekaz autorki książki stał się wstępem do dyskusji akademickiej i rozważania wielu dylematów związanych z życiem ludzkim. W podsumowaniu prof. dr hab. Kazimierz Szmyd, podkreślił, że przedstawiono interesującą koncepcję, jedną z dróg rozwoju człowieka, która stała się podstawą dialogu międzypokoleniowego.