W niedzielę 15 października profesor Grzegorz Przebinda – w latach 2012–2020 rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie – pokonał 20. w swoim życiu klasyczny maraton biegowy. Tym razem miało to miejsce w Amsterdamie w Holandii Północnej – w stolicy konstytucyjnej Niederlandów.
W sportowym dorobku profesora Przebindy jest to już dwudziesty maraton biegowy. W latach 2010–2023 ukończył on bowiem dokładnie tyle właśnie biegów na owym królewskim dystansie – na trzech kontynentach (w Europie, Azji i Ameryce Północnej), w 16 krajach (Polska, Litwa, Estonia, Francja, Rosja, Izrael, Turcja, Hiszpania, USA, Węgry, Portugalia, Włochy, Ukraina, Grecja, Niemcy i Holandia) oraz w 19 dużych miastach i metropoliach (Kraków, Wilno, Tallin, Paryż, Moskwa, Jerozolima, Sankt Petersburg, Stambuł, Sewilla, Walencja, Boston, Budapeszt, Nowy Orlean, Porto, Rzym, Kijów, Ateny, Berlin, Amsterdam).
Sam maraton toczył się ulicami i uliczkami miasta nad rzeką Amstel, wyboistymi niekiedy dróżkami wzdłuż jego kanałów, po ścieżkach rowerowych, a nawet – to już w drugiej połowie biegu – przez dziedziniec wspaniałego Rijksmuseum z obrazami Rembrandta, Vermera i Van Gogha.
Pogoda była zmienna, chłód pomagał biegaczom, ale trwający półtorej godziny deszcz z przeciwnym wiatrem już niestety nie, co częściowo tylko oddaje fotografia poniższa.
Czasami było mrocznie, niekiedy złowrogo…
Tym większa radość na mecie – na Stadionie Olimpijskim w Amsterdamie.
I chwila po wysiłku.
A sił musiało jeszcze starczyć na udział w głosowaniu – i to natychmiast po ukończeniu maratonu.
A nazajutrz już fotografie z medalem – pod pomnikiem Rembrandta i pod rzeźbą „Myśliciel”, dłuta Josepha Klibansky’ego, z obrazem Rembrandta w tle.
I jeszcze lektura w głębokiej zadumie podczas rejsu po kanale obok domu Anny Frank jej wstrząsającego „Dziennika”.
Na koniec relacja filmowa z końcówki biegu – z wywiadem z naszym Maratończykiem tuż za linią mety.
Gratulujemy Profesorowi, życząc nowych miast i kontynentów!