IX Akcja sprzątania cmentarzy wojennych z I wojny światowej

„Przez ten las przeszła śmierć”

(fragment inskrypcji na cmentarzu nr 13 w Cieklinie „Durch diesen Wald ist der Tod gegangen)

Studenci i pracownicy Dwujęzykowych studiów dla tłumaczy oraz Filologii angielskiej

wzięli udział w IX Akcji sprzątania cmentarzy wojennych z I wojny światowej.

 Od ponad 20 lat studenci Dwujęzykowych studiów dla tłumaczy, a wcześniej Zakładu języka niemieckiego opiekują się cmentarzem wojennym z I wojny światowej w Banicy, w gminie Sękowa. Dziewięć lat temu dołączyliśmy do organizowanej przez Prezesa Koła PTTK nr 8 – Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji inspektora Jacka Witasa  Akcji sprzątania cmentarzy wojennych z I wojny światowej.

W październiku 2024 odbyła się IX edycja Akcji, w ramach której w ciągu trzech dni 960 wolontariuszy sprzątało, kosiło trawę, malowało ogrodzenia itp. na 96 cmentarzach zachodniej Małopolski. Akcja odbywała się pod patronatem Komendanta Głównego Policji, Wojewody Małopolskiego, Wojewody Podkarpackiej, Konsula Generalnego Węgier w Krakowie, Konsul Generalnej Republiki Słowackiej w Krakowie, Konsula Generalnego Austrii w Krakowie oraz Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak co roku studenci i pracownicy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych zaznaczyli swój udział w wydarzeniu, porządkując teren dwóch cmentarzy wojennych w gminie Sękowa: cmentarza nr 62 w Banicy oraz nr 64 w Bartnem oraz tłumacząc wystąpienia przedstawicieli organizatorów oraz patronów akcji m.in. Konsula Generalnego Austrii w czasie podsumowania Akcji w Małastowie. Podsumowaniu towarzyszyła wystawa fotografii Waldemara Dąbrowskiego „Galicyjskie Cmentarze – spojrzenie po 100 latach”.