W ostatnim czasie odbyły się dwie edycje warsztatów z I pomocy dla studentów PANS w Krośnie. Warsztaty organizowanie były przez Studenckie Koło Naukowe „Medycyny Ratunkowej” oraz Samorząd Studencki naszej Uczelni. Było to wspaniałe wydarzenie pełne wiedzy, umiejętności ale również integracji braci studenckiej z różnych kierunków studiów. Serdecznie podziękowania dla studentów za zaangażowanie i przeprowadzenie ciekawych zajęć.
16 maja br. przedstawiciele Zakładu Ratownictwa Medycznego Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie wzięli aktywny udział w Konferencji Naukowo-Szkoleniowej pt. „Współczesne wyzwania ratownictwa medycznego”, organizowanej przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. W trakcie konferencji przedstawiono pracę “Farmakoterapia skojarzona w nadciśnieniu tętniczym stosowana przez zespoły ratownictwa medycznego” wygłoszoną przez dr Sebastiana Kowalskiego.
W ostatnim czasie odbył się cykl warsztatów z zakresu szycia chirurgicznego dla studentów II roku Ratownictwa Medycznego. Była to wspaniała okazja do doskonalenia tych umiejętności. Szczególne podziękowania należą się dr Sebastianowi Kowalskiemu, który w prosty i przystępny sposób podzielił się swoim doświadczaniem.
Dnia 6 maja Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Krośnie oraz Instytut Zdrowia Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie współorganizowali XXXI Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy dla Szkół Ponadpodstawowych. Krośnieńska Uczelnia miała w tym roku przyjemność współorganizować te zawody po raz siódmy, a w tym roku przypadło 10-lecie wspólnego podejmowania tej inicjatywy.
W zawodach zmierzyli się uczniowie z Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie, Zespołu Szkół w Iwoniczu oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie.
Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań (5 z historii PCK oraz 25 dotyczących zagadnień pierwszej pomocy przedmedycznej) oraz zmierzeniem się z 5 pozorowanymi scenkami dotyczącymi sytuacji konieczności udzielenia pierwszej pomocy w częściej lub rzadziej spotykanych stanach zagrożenia życia i zdrowia człowieka.
Uczestnicy Mistrzostw musieli m. in. udzielić pierwszej pomocy kobiecie w ciąży, zakrztuszonemu niemowlęciu, osobie z zawałem mięśnia sercowego, kobiecie ugryzionej w język przez osę, poszkodowanym na budowie, anglikom w polskim hotelu oraz osobom, które uczestniczyły w wypadku z udziałem karetki.
Zwycięzcami, podobnie jak przed rokiem został zespół z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie – gratulujemy osiągniętego wyniku oraz liczymy na awans do zawodów ogólnopolskich.
Uczniowie, dzięki uczestnictwu w zawodach mieli możliwość zaprezentować swoje umiejętności oraz wiedzę dotyczącą zagadnień pierwszej pomocy, zarówno w teorii, jak i w praktyce, a zadania, z jakimi musieli się zmierzyć pokazały im, że umiejętności udzielenia pierwszej pomocy i odpowiednia reakcja w danej sytuacji jest bardzo istotna w przypadku ratowania ludzkiego życia.
Miłym akcentem było zajęcie przez Studentów Ratownictwa Medycznego I miejsca na najlepsze juwenaliowe przebranie grupowe za co Studenci otrzymali od Władz Uczelni atrakcyjną nagrodę w formie vouchera na wyjazd do Polańczyka. Z racji na tegoroczne obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego w tych wyjątkowych dniach sam Bolesław Chrobry przybył do Krosna wraz ze swoim orszakiem uczcić święto Studentów, Uczelni oraz naszego miasta.
W dniu 10 kwietnia br. w Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie odbyły się XVII Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy, skierowane do uczniów szkół podstawowych. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele Instytutu Zdrowia Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.
Kierownikiem stanowiska „Wypadek komunikacyjny” był mgr Michał Wojnar – pracownik Zakładu Pielęgniarstwa, a rolę sędziów pełniły studentki Instytutu Zdrowia: Daria Domin (Ratownictwo medyczne) oraz Natalia Papużyńska (Pielęgniarstwo) – absolwentka Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych, co stanowiło szczególnie symboliczny akcent tego wydarzenia.
Dodatkowo, studenci kierunku Ratownictwo Medyczne: Mateusz Wojnar, Karol Such oraz Bartłomiej Wnęk poprowadzili warsztaty, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się z technikami pierwszej pomocy, takimi jak: przyrządowe udrożnienie dróg oddechowych, tamowanie krwotoków, wkłucia domięśniowe oraz resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Pokazy te cieszyły się dużym zainteresowaniem i były doskonałą okazją do edukacji poprzez praktykę.
W zawodach udział wzięło 18 zespołów, w tym dwa zespoły z Gymnázium duklianskych hrdinov w Svidniku (Słowacja). Zwycięzcą mistrzostw została Szkoła Podstawowa nr 4 w Krośnie.
Udział PANS w Krośnie w tym wydarzeniu był nie tylko wyrazem współpracy z lokalnymi szkołami, ale również okazją do promowania wiedzy z zakresu pierwszej pomocy i zainteresowania młodzieży tematyką ratownictwa medycznego.
Studenci Ratownictwa Medycznego oraz Wykładowcy Zakładu Ratownictwa Medycznego PANS w Krośnie dzięki uprzejmości Władz Uczelni wzięli udział dwóch intensywnych szkoleniach z zakresu postępowania w stanach nagłych. Pierwsze szkolenie obejmowało „Zaawansowane Zabiegi Resuscytacyjne i Dzieci” (EPALS) drugi natomiast to „USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR”.