Zaangażowanie studentów I roku Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej podczas Szkolnego Dnia Sportu w Zespole Szkół w Zręcinie

…O Sporcie! Ty jesteś lekarstwem na wszelkie dolegliwości!

Ty kształtujesz charakter, dajesz siłę i moc do pokonywania trudności!

Ciebie uprawiają dzieci i młodzież, dorośli i osoby starsze…

                 Bez cienia wątpliwości – 1 czerwca, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka – większości uczniom, jak nie wszystkim kojarzy się z dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Dniem, w którym odbywa nie wiele imprez w zakresie uniwersalnej kultury, także i tej, której przypisuje się miano kultury fizycznej (w tym sportu i rekreacji).
Podobnie, jak w wielu poprzednich latach (pomijając okres pandemii), także i w tym roku szkolnym, głównymi atrakcjami, które w tym dniu dominowały w zręcińskiej szkole były
te związane ze sportem. Chociaż już na samy początku trzeba nadmienić, iż konkurencji sportowych było zdecydowanie mniej, niż miało to miejsce w minionych latach, a główny powód, to w szerokim zakresie modernizacja infrastruktury sportowej na zewnątrz szkoły.
 W zamian tego, zgromadzeni w sali sportowej dzieci z oddziału przedszkolnego 0, oraz uczniowie klas I- VIII, a także nauczyciele mogli podziwiać kunszt umiejętności siatkarskich, które zademonstrowali Bartosz Grajper i Konrad Kundera – studenci II roku wychowania fizycznego w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych (dalej: PANS) w Krośnie. Obydwaj na co dzień grają w II – ligowej drużynę siatkarzy ,,Karpat” Krosno, a w maju br. podczas Akademickich Mistrzostw Polski, które odbyły się w Poznaniu, w kategorii szkół wyższych wywalczyli dla krośnieńskiej Uczelni złoty medal. To nie był koniec pokazu umiejętności związanych ze sportem wyczynowym, bowiem po siatkarzach na parkiecie sali sportowej pojawił się kolejny zaproszony student naszej Uczelni, tj. Szymon Stasik – I rok wychowania fizycznego, który w swojej stosunkowo młodej karierze zetknął się z klubami piłkarskimi ekstraklas, między innymi trenując w ,,Stali” Mielec, obecnie jest zawodnikiem IV – ligowego klubu ,,Karpaty” Krosno. W dalszej części sportowej zabawy, każdy chętny nie tylko uczeń, ale również nauczyciel mógł odwiedzić sale nr 5 i 7, w których znajdowały się specjalne urządzenia (własność zakładu wychowania w PANS w Kośnie), na których można było ocenić poziom siły, czasu reakcji, koordynacji ruchowej, zmierzyć i ocenić budowę i skład poszczególnych komponentów ciała (ciężar mięśni i tkanki tłuszczowej, wiek metaboliczny, wskaźnik otyłości zwany BMI. Podczas trwającej imprezy, której można przypisać miano Szkolnego Dnia Sportu, uczniowie klas IV- VIII mogli uwziąć udział w konkurencjach sportowych, takich, jak: skokach na skakance, kręceniu kołem hula- hop, rzutach do kosza, również uczestniczyć w quizie sportowym, który pytaniami obejmował sport szkolny, zawodowy, ogólnopolski i regionalny oraz zdrowia w wymiarze holistycznym. Dzieci z oddziału O raz klas 1- 3 zabawiały na świeżym powietrzu pod opieką dr. Adama Przybysza, studenci I roku z kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (prawie 20 osób) w PANS w Krośnie, m.in. prowadząc na świeżym powietrzu gry i zabawy ruchowe, zajęcia przy muzyce i z tańcem. Wszyscy uczestnicy mogli także poszerzyć swoją wiedzę związaną z profilaktyką zdrowotną poprze zapoznanie się z pracami, które w formie plakatów,  w ramach przedmiotu edukacja zdrowotna przygotowały studentki III roku Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej z PANS w Krośnie.

Pan dyrektor szkoły wraz całym gronem pedagogicznym składa serdeczne podziękowanie przybyłym studentom, których twórcze i z pasją zaangażowanie przyczyniło się do podniesienia atrakcyjności tegoż sportowego wydarzenia. Niewątpliwie była to także cenna lekcja dla studentów krośnieńskiej Uczelni, bowiem tylko systematycznie zgłębiana wiedza teoretyczna, połączona z doskonaleniem umiejętności praktycznych – staje się dużym gwarantem tego, że dziś studenci, a za kilka lat przyszli nauczyciele będą efektywnie i skutecznie pracować w placówkach szkolnych – uprawiając w sposób właściwy szeroko pojętą kulturę, także i tą, jaką jest szkolna edukacja fizyczna. Warto nadmienić, że od wielu lat, Szkoła Podstawowa w Zręcinie aktywnie współpracuje z krośnieńską Uczelnią, m.in. studenci z Zakładu Pedagogiki oraz Wychowania Fizycznego odbywają objęte programem studiów praktyki zawodowe, włączają się w organizację przedsięwzięć upowszechniających zdrowy styl życia nie tylko z okazji Dnia Dziecka, ale także w ramach ogólnej profilaktyki zdrowotnej (pomoc i sędziowanie podczas festiwali i zawodów sportowych). W szkole tej, która wraz z oddziałami przedszkolnymi liczy prawie 400 – stu uczniów i jest zatrudnionych ponad 40 – stu nauczycieli, od wielu lat pracuję także dr Adam Przybysz, który prowadzi zajęcia z wychowania fizycznego. Godny podkreślenia jest fakt, iż co najmniej siedmioro (w tym czworo z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej), to nauczyciele, którzy w ostatnich dwóch dekadach ukończyli naszą krośnieńską Uczelnię, a jak dodaje doktor Przybysz, to nie tylko dobrzy, ale bardzo dobrzy nauczyciele.

                                                                Tekst i zdjęcia: A.P.